Į darželį – tik su pažymomis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis teigė, kad Šiauliuose buvo viena demokratiškiausių vaikų darželių lankomumo karantino meru sistema, tačiau dabar jau prašoma pažymų.
Karantino metu Šiaulių ikimokyklinės įstaigos prašė nevesti vaikų, jei nors vienas iš tėvų dirba nuotoliniu būdu. Iš pradžių į darželius rinkosi nedidelė vaikų dalis, tačiau pastaruoju metu jų jau susirenka daugiau nei pusė. Savivaldybė įtaria, kad dalis tėvų piktnaudžiauja situacija ir nusprendė pareikalauti pažymų, kad abu vaiko tėvai dirba dalinius nuotoliniu būdu arba atlieka savo tiesiogines funkcijas darbo vietose. Dalį tėvų tai papiktino.

Vienus atpalaiduoja, kitur – spaudžia

Redakcija gavo laišką, kuriame darželinuko mama piktinasi, kad įstaigoje pareikalauta pažymos, kad abu vaiko tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu, ir tik tada galės toliau vesti savo atžalą į ikimokyklinę įstaigą.

„Trečiadienis itin svarbi diena verslams, visuomenės nariams, tėvams. Vyriausybė pradeda mažinti tam tikrus ribojimus. Viliamės, kad žmonės galės grįžti į darbus. Tačiau Šiaulių miesto darželiai nuo šiandien pradeda spausti tėvelius atnešti pažymas iš darboviečių iki šio penktadienio, tam, kad vaikai galėtų lankyti ugdymo įstaigą pirmadienį. Šiai dienai tėvai nežino ar pirmadienį jau galės dirbti po kelių mėnesių nedarbo. Kai vienur atpalaiduoja, kitur ima spausti“, – piktinosi šiaulietė.

Moteris gavo pranešimą, kad ugdymo įstaigos viršijo 50 procentų lankomumo ribą ir pagal 2020 metų spalio 30 dienos Šiaulių miesto administracijos direktoriaus Antano Bartulio įsakymą reikia pristatyti pažymas iš darboviečių.

Jos manymu, pandemija yra kintanti, rodikliai kinta, kas 10 dienų viskas yra peržiūrima Vyriausybės lygmenyje, tačiau „Šiaulių miesto savivaldybė, kaip Kinijos siena – nejudinama“.

Dalis tėvelių piktnaudžiavo?

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tikino, kad situacija yra kiek kitokia.

Jis priminė, kad ir Vyriausybės, ir operacijų vadovo sprendime yra sureguliuota, koks darželių lankymo lygmuo karantino metu gali būti. Nustatyta, kad vaikus į darželius gali vesti tėveliai, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu, turi būti savo darbo vietoje ir tokiu būdu negali prižiūrėti savo vaikų.

„Turėdami tokią tvarką mes pasakėme, kad jei šis procesas vyks ir vaikų į darželius susirinks mažiau nei 50 procentų, tai laikysime nedominuojančiu požymiu, ir nekurdami jokių biurokratinių reikalavimų, mes pasitikėsime tėveliais ir vaikučius priimsime į darželius. Kai šis procesas perkopė 50 procentų iškilo grėsmė, kad nevykdome Vyriausybės nutarimo“, – aiškino vadovas.

A. Bartulis pastebėjo, kad kitos savivaldybės jau nuo pat pradžių reikalavo tokių pažymų. Direktorius įsitikinęs, kad Šiauliuose dalis tėvelių tokiu demokratiniu požiūriu piktnaudžiavo, todėl į ikimokyklines įstaigas sugrįžo daugiau kaip pusė ikimokyklinukų.

Tada imta reikalauti pažymų iš darbdavių. Jei darbdavys pasako, kad jo darbuotojo darbo pobūdis yra toks, kad dirbti nuotoliniu būdu negali, tai darželių lankymas nebus ribojimas.

„Mamytės ėmė kelti triukšmą, kad čia biurokratija ir taip toliau, nes ji neatneš tokios pažymos, todėl, kad dirba namuose. Dalis bus atsijota, nes mes pradėjome tiksliai įgyvendinti Vyriausybės sprendimą. Negaliu ateiti iki tokio lygmens, kad pas mus darželiai bus užpildyti iki 90 procentų. Tada aš pradėjau administruoti, kad turėčiau argumentą, kad pas mus darželius lanko tiktai tie vaikai, kurių tėveliai turi dirbti gamyklose ar darbdavio nustatytoje vietose“, – aiškino Administracijos vadovas.

Šiaulių miesto darželius lanko per 4 tūkstančius vaikų. Dar vasario 1 dieną į ikimokyklines įstaigas rinkosi apie 38 procentus ikimokyklinukų, tačiau pastaruoju metu jų skaičius išaugo.

Savivaldybės darbuotojams irgi reikia pažymų

Mus pasiekė ir vienos Savivaldybės darbuotojos nusiskundimas, kad esą ji negali visą laiką dirbti tik namuose, dalį darbo laiko pralaidžia Savivaldybėje, tačiau iš įstaigos negali gauti tai patvirtinančios pažymos, todėl jos vaikui užkirstas kelias lankyti darželį.

„Keistoka, kad mano darbuotojai, žinodami mano principingumą, mane anonimiškai skundžia“, – stebėjosi A. Bartulis.

Jis kalbėjo, kad Savivaldybės administracijoje dominuoja nuotolinis darbas, tačiau kai kurie specialistai dirba daliniu – nuotoliniu būdu: dažnai reikia atvykti į kabinetą, pasiimti dokumentus, prisijungti prie tam tikrų prieigų ir panašiai.

Direktorius tikino, kad nėra jokios problemos pakeisti darbuotojo darbo pobūdį ir išduoti pažymą, kad galėtų vaiką vesti į darželį.

Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Gytis Skurkis informavo, kad pažymos dėl darželių jau išduotos maždaug 10 darbuotojų. Neigiamai neatsakyta nė vienam.