Gyventojų pasirinkimui – 12 idėjų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šįmet Savivaldybė, įgyvendindama mažos vertės projektą-nugalėtoją, turėjo sutvarkyti Poilsio gatvės kraštovaizdį, tačiau visų darbų atlikti nespėjo.
Šiaulių miesto savivaldybė jau trečią kartą pakvietė gyventojus teikti savo pasiūlymus bei idėjas Šiaulių miestui. Renkami projektai mažos vertės – iki 50 tūkstančių eurų – ir didelės vertės – iki 150 tūkstančių eurų. Kadangi pirmaisiais metais konkursą laimėjęs didelės vertės projektas liko neįgyvendintas, šįmet bus renkami ir įgyvendinami du tokie sumanymai.

 

Balsavimui teikiamos idėjos

Darbo grupei atlikus pirminį idėjų vertinimą, sudarytas galutinis projektų sąrašas, o visi pasiūlymai miesto bendruomenei pristatomi gruodžio 15-16 dienomis. Pirmadienį prasidės elektroninis balsavimas.

Šiais metais šiauliečiams siūloma rinktis iš 12 projektų: 6 mažos (iki 50 tūkstančių eurų) ir 6 didelės (iki 150 tūkstančių eurų) vertės. Vienas iš konkurso organizatorių Šiaulių miesto mero patarėjas Justinas Švėgžda pakomentavo, kad nors gauta mažiau pasiūlymų, jie tikrai įdomūs. Patarėjas pastebėjo, kad ne visos pateiktos idėjos tiko konkursui. Pavyzdžiui, buvo pasiūlymas įrengti apšvietimą sodo gatvėse, tačiau sodų gatvės nepriklauso Savivaldybei, todėl ji nieko negali ten daryti.

J. Švėgžda pasidžiaugė, kad šįmet aktyvesnis buvo jaunimas, pateikęs visą parą atviros jaunimui erdvės įkūrimo projektą. Tarp kitų mažos vertės projektų – Prisikėlimo aikštės betoninio ekrano dalinis apželdinimas. Derinant su Prisikėlimo aikštės autoriumi tapo aišku, kad visiškai betoninės sienos aikštėje apželdinti negalima, nes ji turėtų tarnauti kaip ekranas, tačiau iš viršaus nuleistos augalų atšakos tiktų.

Siūloma įrengti Medelyno progimnazijos „Kiss&Ride“ trumpalaikio automobilių stovėjimo aikštelę, Dainų parke įkurti diskgolfo aikštelę, Lieporių parke šiuolaikiškai atnaujinti šunų išvedžiojimo aikšteles, modernizuoti miesto Savivaldybės pastato apšvietimą.

Akivaizdu, kad žmonės nori permainų Lieporių parke. Be mažos vertės projekto dvi idėjos, susijusios su šiuo parku, pasiūlytos didelės vertės projektų kategorijoje. Siūloma įrengti specializuotą riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir BMX dviračių parką ir atnaujinti viso parko teritoriją, sukuriant naujas erdves, kurios įveiklintų įvairias socialines ir amžiaus grupes.

J. Švėgžda paminėjo itin įdomų projektą, teiktą Šiaulių universitetą baigusių panevėžiečių – pastatyti skulptūrinę kompoziciją, kuri atspindėtų sovietmečio Šiaulių jaunimo dvasinę rezistenciją. Kompozicijai siūlomos net kelios vietos.

Taip pat siūloma įrengti S. Šalkauskio gatvėje interaktyvius informacinius stendus, atspindinčius keturias profesoriaus Stasio Šalkauskio visuminio ugdymo sritis. Tarp siūlomų idėjų – dar pora infrastruktūrinių projektų Žaliūlkių mikrorajone, Aido ir Žuvininkų gatvėse.

Savivaldybei įgyvendinti sumanymus sekasi sunkiai

Nors idėjų konkursas Šiauliuose vyksta jau nuo 2019 metų, pirmojo konkurso nugalėtojų projektas liko neįgyvendintas. Po kelių mėnesių paaiškėjo, kad daugiausiai gyventojų balsų surinkęs 150 tūkstančių vertės sumanymas įrengti Rėkyvos pažintinį pėsčiųjų taką, negali būti įgyvendintas dėl teisinių kliūčių. Nuspręsta imtis kito projekto – įrengti dendrologinį miesto ženklą Dainų parke. Tačiau ir šis sumanymas liko tik idėja, nes Savivaldybei nepavyko rasti rangovų, kurie tokį ženklą įrengtų. Įvyko tik vienas pokytis – Rėkyvos tiltas prasiplėtė apžvalgos aikštele.

Vienas iš šio konkurso, dar vadinamo dalyvaujamojo biudžeto konkursu, iniciatorių J. Švėgžda sakė, kad pirmojo konkurso patirtis yra skaudi. Kad būtų kompensuotas pirmųjų metų praradimas, šįmet bus renkami ir įgyvendinami du didieji projektai.

Antrojo konkurso rezultatai geresni. Rėkyvoje, Poilsio gatvėje, už 50 tūkstančių eurų tvarkomas kraštovaizdis. Nors šis projektas turėjo būti pabaigtas iki šių metų pabaigos, taip neįvyks. Patarėjas aiškino, kad tokie darbai, kaip žolės sodinimas, atidėti kitų metų pavasariui. Šia dalimi lėšos bus perkeltos į kitus metus. Esą viskas derinama su idėjos autoriumi. Šįmet išvalytas vandens telkinys, sutvarkytos pakrantės, pašalinti prižėlę krūmai.

Žadama, kad Dainų parke jau kitais metais atsiras ir didelio gyventojų palaikymo sulaukusi „pump track“ dviračių ir riedučių kalnelių trasa. J. Švėgžda aiškino, kad jau parengti projekto techniniai brėžiniai, bus perkami darbai. Viliamasi, kad vasarą ši trasa jau bus atidaryta gyventojams. Didelės vertės projektai turėtų būti įgyvendinami per dvejus metus, o mažos – per vienerius.

Pasak Šiaulių mero patarėjo Justino Švėgždos, pristatant ir renkant geriausias bendruomenės iniciatyvas, siekiama įtraukti gyventojus į miesto biudžeto formavimo procesus, kartu skatinti šiauliečių iniciatyvumą, burti gyventojų bendruomenes, gerinti kultūrinę, socialinę ir gyvenamąją aplinką. Patarėjas žada, kad sausio vasario mėnesiais bus šiek tiek keičiamos konkurso taisyklės, nes iki šio jos buvo pernelyg laisvos.