Naujausios
Šiauliai – raudonoje zonoje
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vyresnioji patarėja Loreta Stirblienė spaudos konferencijoje informavo, kad Šiaulių apskrityje prasčiausia situacija dėl koronaviruso išplitimo yra Šiaulių mieste ir rajone. Šiauliuose sergamumo COVID-19 lygis yra 107 nauji atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, o rajone – 57,8 atvejo. Miestas pateko į raudoną koronaviruso išplitimo zoną. O štai Pakruojo rajone jau kelias savaites sergamumas šia infekcine liga yra nulinis.
Apskrityje tik Šiaulių mieste yra nustatyti keturi koronaviruso protrūkiai. Dviejuose iš jų išplito pavojingiausia Delta koronaviruso atmaina, todėl užkratas plito staigiai. 25 atvejų šios atmainos nustatyta Šiauliuose, 2 – rajone.
Naujausiame židinyje – baldų gamybos įmonėje – COVID-19 nustatyta 16 darbuotojų. Kitoje 18 – infekcijos atvejų.
Praėjusią savaitę nustatytas vienas įvežtinis atvejas iš Jungtinės Karalystės grįžusiam asmeniui.
Anot vyresniosios patarėjos, beveik 47 procentai asmenų, užsikrėtusių koronavirusu, negali nurodyti aplinkybių, kaip užsikrėtė. Per 33 procentus infekciją „pasigavo“ šeimose, 16 procentų – darbovietėse.
L. Stirblienė akcentavo, kad koronavirusas plinta tarp nepasiskiepijusių ar nepilną vakcinaciją turinčių gyventojų. Ji kvietė gyventojus aktyviau skiepytis, o verslo atstovus labiau bendradarbiauti su NVSC specialistais, tiriant užsikrėtimo atvejus.
Skiepų apimtys padvigubėjo, trūko vakcinos
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pasidžiaugė praėjusią savaitę išaugusiais vakcinavimo tempais.
Per savaitę iš viso vakcinuota 3500 žmonių, iš kurių pirmą vakcinos dozę gavo 2433. Galimybe pasiskiepyti be išankstinės registracijos pasinaudojo 1362 gyventojai. V. Palčiauskienė pastebėjo, kad tokio kiekio besiskiepijančių žmonių nebuvo sulaukta nuo birželio 7 dienos. Išaugęs poreikis vertė skiepų organizatorius ieškoti papildomų vakcinos dozių, skolintis iš Respublikinės Šiaulių ligoninės.
Skyriaus vedėja įsitikinusi, kad gyventojus paskatino skiepytis Vyriausybės nutarimas, kuriame įvardinama nemažai veiklos sričių, kuriose dirbantys asmenys privalės periodiškai vakcinuotis.
Šiauliuose yra paskiepyta 46,6 procento gyventojų. Didžiausia dalis pasiskiepijusių yra vyresnio amžiaus žmonės. 55 ir vyresnių žmonių amžiaus grupėse vakcinuota nuo 60 iki 76 procentų gyventojų, ir šie skaičiai lenkia šalies vidurkį. Kaip ir beveik 50 procentų pasiskiepijusių 16-25 metų žmonių. Pastaruoju metu aktyviai skiepijasi darbingo amžiaus gyventojai.
Šią savaitę Šiauliai ir vėl planuoja gauti apie 6 tūkstančius vakcinos dozių, dar 780 liko iš praėjusios savaitės. V. Palčiauskienė akcentavo, kad skiepijama visų gamintojų vakcina, išskyrus „Janssen“. Pastaroji yra itin populiari, nes jos užtenka vienos dozės. Savivaldybės gydytoja informavo, kad šios vakcinos Šiauliuose tikisi sulaukti po poros savaičių, kai jos siunta bus apsikeista su Norvegija.
Šiauliuose gyventojai skiepijami ne tik abiejose miesto poliklinikose, vakcinavimo centre Šiaulių arenoje, bet ir prekybos centruose „Bruklinas“, „Akropolis“, „Saulės miestas“, Rėkyvos ambulatorijoje. Darbo valandos skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje. Pasiskiepyti galima tiek iš anksto užsiregistravus, tiek ir be registracijos.
Sveikatos skyriaus vedėja pranešė apie dar vieną iniciatyvą. Kitą savaitę po Šiaulius pradės važinėti skiepų autobusas. Šiuo metu tokiam darbui yra pritaikomas autobusas, dėliojami jo maršrutai.
Įmonės naudojasi ir mobiliomis brigadomis, kurios atvyksta darbuotojų skiepyti į darbo vietas.
V. Palčiauskienė akcentavo išaugusį įmonių susidomėjimą skiepyti savo darbuotojus. Kalbamasi su „Lietuvos geležinkelio“ atstovais, tarptautinių krovinių vežėjais, nes jų neskiepytiems ir nepersirgusiems COVID-19 darbuotojams privalomi periodiniai testavimai. Pastariesiems itin sunku organizuoti darbuotojų vakcinavimą, nes šie į Šiaulius grįžta kas 6–8 savaites. Tačiau jau sulaukta po 10-12 tokių įmonių vairuotojų. Šios profesijos darbuotojams patogiausia būtų vakcinuotis vienkartine „Janssen“ vakcina, tačiau jos trūkstant, dažnai renkamasi „Astra Zeneca“ gamintojo vakcina, nes jos revakcinacijos terminai sutampa su vairuotojų grįžimo į Lietuvą grafikais.
Užsitęsusi diskusija ir demokratija
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tikino, kad savivaldybei patekus į raudonąją COVID-19 sergamumo zoną, jokių papildomų apribojimų priimti neketinama. Nors prieš prasidedant antrajam karantinui miesto Savivaldybė pirmoji šalyje ėmė riboti švietimo įstaigų veiklą bei kitas sritis, šįkart to daryti neketinama, bus laukiama operacijų vadovo sprendimo.
Tačiau vykdant Vyriausybės nutarimą dėl periodinio darbuotojų testavimo kas 7–10 dienų, Administracijos vadovas priėmė sprendimą, kaip dirbs Savivaldybės administracijos darbuotojai. Administracija, kaip institucija, aptarnaujanti gyventojus, turėjo skubiai sureguliuoti savo veiklą ir parodyti pavyzdį kitiems.
Atlikus Savivaldybės darbuotojų apklausą iš 195 apklaustųjų pilnai vakcinuoti yra 104, viena vakcinos doze paskiepyti 33 asmenys, 18 yra persirgusiųjų, tačiau 26 neketina skiepytis. Iš viso įstaigoje dirba 265 darbuotojai.
Norėdami saugiai teikti paslaugas gyventojams, nepasiskiepiję arba nepilnai pasiskiepiję Savivaldybės darbuotojai turės periodiškai testuotis. Atsisakę tai daryti darbuotojai nebus atleidžiami iš darbo, tačiau Administracijos direktorius juos nušalins nuo pareigų ir nemokės darbo užmokesčio, nes jie šie darbuotojai negalės atlikti savo funkcijų.
Anot A. Bartulio, nebus priimami ir argumentai dėl nuotolinio pareigų atlikimo, nes pagal savo darbo pobūdį visi Savivaldybės darbuotojai turi būtinumą atvykti į darbo vietą ir ne visas funkcijas gali atlikti nuotoliniu būdu.
Šią savaitę bus aiškinamasi dėl švietimo įstaigų darbuotojų – kiek yra pasiskiepijusių, kiek ne. Bus reglamentuota jų testavimo tvarka. Anot Administracijos direktoriaus, tvarką įsivesti turės ir Savivaldybės įmonės, aptarnaujančios gyventojus.
„Užsitęsusi diskusija ir užsitęsusi demokratija, užsitęsęs ne toks sąmoningumas tų gyventojų, kurie kalbėjo, kad „čia manęs niekas neprivers skiepytis“ ir panašiai. Bet pamirštama, kad jei santykiai susiję su visuomenės aptarnavimu, jis ne tik turi savo teisę skiepytis ar nesiskiepyti, bet turi ir pareigą apsaugoti aptarnaujamus žmones nuo užkrėtimo“, – sakė A. Bartulis.
Direktorius priminė, kad Vyriausybė siunčia žinią, jog ir testavimas nebus visada nemokamas.
„Prašau, pasiskiepyk nemokamai ir baigsis visos problemos“, – ragino vadovas.
Paklaustas, kodėl Šiauliuose sergamumo COVID-19 lygis vienas aukščiausių šalyje, A. Bartulis atsakė: „Mes ir nenukritome. Kai šalies lygis buvo apie 17 susirgimų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, mes turėjome apie 51 – tris kartus didesnį. Kai vėl sergamumas pradėjo kilti šalyje, tai mes nuo to didesnio ir pradėjome kilti į viršų. Buvo atpalaiduotos visos priemonės, versle rizikos taškai duoda susirgimus. Kai 100 tūkstančių gyventojų juda kažkur, tai ir tas virusas peršoka nuo vieno pas kitą. Tai yra ta ekonomikos atpalaidavimo kaina“.
A. Bartulis kalbėjo, kad galima džiaugtis, kad Pakruojo kaimiška savivaldybė turi nulinį sergamumo lygį, tačiau ten mažesnė gyventojų koncentracija, mažesnis judėjimas. Jei gyventojai aktyviau skiepytųsi, sergamumo lygmuo galėtų sumažėti. Nusinulinimo Šiauliuose tikriausiai nebus, bet fiksuojant tik vienetinius infekcijos atvejus, situacija būtų suvaldyta.