COVID-19 protrūkis uždarė vaikų stovyklą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Mobiliajame punkte testavimo apimtys išaugo, tačiau iki 7 procentų padaugėjo ir teigiamų atsakymų dalis.
Šiaulių apskrityje COVID-19 atvejų augimas praėjusią savaitę tempą sumažino. Nežiūrint to, šios ligos protrūkis Akmenės rajone privertė uždaryti vaikų stovyklą. Koronavirusu daugiausiai užsikrečia darbingi žmonės. Vakcinavimo apimtys ir toliau auga. Didžioji dauguma švietimo darbuotojų rugsėjo 1-ąją į klases sugrįš pasiskiepiję.

COVID-19 protrūkiai gimnazijoje, stovykloje, globos įstaigoje

Praėjusią savaitę Šiauliuose naujų COVID-19 atvejų padaugėjo 28 procentais, tačiau infekcija plito lėčiau nei ankstesnę savaitę. Apie tai spaudos konferencijoje pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vyresnioji patarėja Loreta Stirblienė.

Šiauliuose sergamumo „kovidu“ rodiklis vakar siekė 236 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Dar neseniai nuliniu sergamumu besidžiaugianti Akmenės savivaldybė šiuo metu iš Šiaulių apskrities rajonų registruoja aukščiausius COVID-19 plitimo skaičius – 156,6 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Šiam šuoliui įtakos galėjo turėti praėjusią savaitę įvykęs didelis koronaviruso infekcijos protrūkis Balsių vaikų stovykloje. Liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje dviejose stovyklos pamainose „kovidu“ susirgo 17 vaikų. Stovyklos, kurioje atostogavo apie 300 vaikų, veikla sustabdyta. Stovyklautojai buvo susirinkę iš įvairių miestų – Šilutės, Vilniaus, Panevėžio, Klaipėdos, Mažeikių, Šiaulių ir kitų.

Anot patarėjos, praėjusią savaitę dažniausiai buvo fiksuoti užsikrėtimai šeimose. Vertinant pagal veiklas, daugiausiai koronavirusu užsikrėtė gamybos, pramonės sferos darbuotojai – 8 procentai, biurų darbuotojai – 7 procentai, sveikatos priežiūros darbuotojai – 6 procentai.

Specialistė pranešė, kad beveik du trečdaliai užsikrėtusiųjų koronavirusu yra jauni ir vidutinio amžiaus žmonės – nuo 20 iki 50 metų. 15 procentų užsikrėtusiųjų – nuo 7 iki 19 metų, 10 procentų – nuo 50 iki 60 metų.

Praėjusią savaitę dar buvo fiksuojami COVID-19 atvejai, susiję su protrūkių Didždvario gimnazijos abiturientų išleistuvėse. Iš viso susirgo 38 asmenys: 23 tiesioginiai atvejai ir 15 antrinių.

11 atvejų nustatyta socialinės globos įstaigoje – Motinos Teresės namuose, kurioje serga ir gyventojai, ir darbuotojai. Iš viso Šiaulių apskrityje užregistruoti penki aktualūs koronaviruso infekcijos protrūkiai: 3 Šiaulių mieste, po 1 – Kelmės ir Akmenės rajonuose.

L. Stirblienė paaiškino, kad apie 60 procentų globos įstaigoje ir gimnazijoje įvykusiuose protrūkiuose užsikrėtusių žmonių buvo pasiskiepiję, todėl jie serga besimptome arba lengva „kovido“ forma.

Keturis COVID-19 atvejus keliautojai įvežė iš kitų šalių – Lenkijos, Vokietijos, Bulgarijos ir Baltarusijos.

NVSC Šiaulių departamento atstovė informavo, kad per praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatyti 107 atvejai mutacijų, artimų koronaviruso Delta atmainai. Tam, kad ši atmaina būtų patvirtinta, būtina atlikti papildomus tyrimus.

Vakcinacijos ir testavimo apimtys toliau auga

Šiauliuose, kaip ir visoje šalyje, daugėja besitestuojančių ar nusprendusių skiepytis gyventojų. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius pranešė, kad Šiaulių mobiliajame punkte praėjusią savaitę atlikti 2 743 tyrimai ir tai yra 300 tyrimų daugiau nei savaite anksčiau. Net 7 procentai atsakymų yra teigiami.

Šiauliuose jau paskiepyta 52,2 procentai gyventojų, tačiau 7,4 procentai pasiskiepijo dar tik pirmąja vakcinos doze. Apie augančias skiepų apimtis byloja faktai, kad praėjusią savaitę skiepijimo vietose apsilankė 3,1 procento gyventojų, o savaite anksčiau – 2,5 procento.

Praėjusią savaitę iš viso vakcinuoti 5 177 gyventojai. Beveik 4 tūkstančiai gavo pirmąją vakcinos dozę ir tai rodo išaugusį skiepų poreikį.

V. Urbonavičius pateikė skaičius, kad Šiauliuose jau paskiepyta per 70 procentų 55–79 metų gyventojų.

Šią savaitę į Šiaulius turėtų būti atvežta beveik 4,5 tūkstančio dozių vakcinos. Dar beveik 3 tūkstančiai liko nuo praėjusios savaitės.

Penktadienį po miestą pradėjo važinėtis skiepų autobusas. Tą pačią dieną per 4 valandas prie Medelyno seniūnijos buvo paskiepyta apie 130 gyventojų, šeštadienį prie prekybos centro „Bruklinas“ – 160. Autobuse skiepijama be išankstinės registracijos „Janssen“ ir „Pfizer“ gamintojo vakcina.

Į klases dauguma pedagogų grįš pasiskiepiję

Administracijos direktoriaus pavaduotojas aiškino, kad rugsėjo 1-ąją švietimo įstaigose dirbs dauguma pasiskiepijusių darbuotojų. Lopšeliuose-darželiuose iš 38 priešmokyklinio ugdymo grupių pedagogų 28 yra pasiskiepiję. Po 90 procentų pasiskiepijo pradinių klasių, progimnazijų ir gimnazijų mokytojų, o neformaliojo ugdymo pedagogai vakcinuoti absoliučiai visi.

Ar naujais mokslo metais mokiniams reikės testuotis?

V. Urbonavičius sakė, kad Savivaldybė kreipėsi į švietimo, mokslo ir sporto ministrę, siūlydami tyrimus atlikti paviršiaus testavimo metodu. Tai reiškia, kad tepinėliai imami nuo klasėje esančių suolų paviršiaus. Tokiu atveju, nereikėtų atsiklausti tėvų sutikimų. Tačiau gavus teigiamą atsakymą, „įsijungtų kiti mechanizmai“.

„Tai būtų daug paprasčiau, reikėtų mažiau resursų, o ir vaikams nebūtų intervencijos“, – tikino V. Urbonavičius.

Anot pavaduotojo, dar neaišku, ar šis metodas bus pakankamai informatyvus ir priimtinas.

 

Vaikų stovykla https://intellectus.lt/dienos-stovykla/