COVID-19 pacientų daugėja, dalis užsikrėtusiųjų ligą nusistato greitaisiais testais

Vladislavo JANKAUS nuotr.
Vaistinėse ir prekybos centruose neliko greitųjų COVID-19 testų.
Pastaruoju metu smarkiai plintanti koronaviruso Delta atmaina sparčiai didina sergančiųjų COVID-19, kurie tiek gydosi ambulatoriškai, tiek pildo ligoninės lovas. Sergamumo statistika gali būti netiksli, nes gyventojai prekybos centruose ir vaistinėse išpirko greituosius antigenų testus koronavirusui identifikuoti, kurių rezultatai į sergamumo rodiklius dažnai nepapuola. Šiauliečių poreikis skiepytis kol kas neslūgsta, vertinama, kad skiepų autobusas pasiteisino ir kursuos mieste toliau.

Ligoninė pildosi „kovidiniais“ pacientais

Koronavirusas itin plinta didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kur gyventojų populiacija yra pati didžiausia.

Statistikos departamento trečiadienio duomenimis, Šiauliuose fiksuojamas sergamumas COVID-19 siekia 242,5 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Klaipėdos mieste šis skaičius dvigubai didesnis. Šiaulius jau lenkia Vilnius ir Kaunas, kiek mažiau sergančiųjų – Panevėžyje.

Šiauliuose vakar koronaviruso infekcija sirgo 225 gyventojai. Daugėja ir besigydančių asmenų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Čia per porą dienų „kovidinių“ pacientų skaičius beveik padvigubėjo. Antradienį Infekcinių ligų skyriuje deguonies terapija buvo taikoma 26 COVID-19 ligoniams. Intensyvios terapijos skyriuje gydomi dar 5 sunkios būklės pacientai. Šią savaitę vienam ligoniui minėta liga baigėsi mirtimi.

Nors koronavirusu užsikrečia ir pasiskiepiję asmenys, tarp ligoninės personalo sergančių minėta liga nenustatyta. Anot ligoninės ryšių su visuomene specialistės Sonatos Tenytės, absoliuti dauguma skyriuose gydomų „kovidinių“ pacientų yra nesiskiepiję. Iš 5 reanimacijoje besigydančių sunkios būklės ligonių – tik vienas yra paskiepytas pirmąja vakcinos doze, kiti – neskiepyti.

Išaugo greitųjų COVID-19 testų poreikis

Užsikrėtusių asmenų skaičius grėsmingai auga kasdien, šalies sergamumo rodiklis jau siekia 211 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Tačiau sveikatos specialistai spėja, kad realiai šis skaičius yra gerokai didesnis. Pastarąjį mėnesį, ėmus plisti koronaviruso Delta atmainai, gyventojai iš prekybos tinklų ir vaistinių iššlavė greituosius COVID-19 testus. Šiuo metu vargiai pavyktų jų kur nors įsigyti. Jei žmogui nereikia nedarbingumo pažymėjimo, o liga praeina lengva forma, jis nesikreipia į medikus ir nesidaro PGR testo, o apsiriboja įsigyto vaistinėje ar prekybos centre greitojo testo atlikimu. Tokie užsikrėtimo koronavirusu atvejai į šalies statistiką nepatenka.

„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė informavo, kad lyginant dešimt liepos ir rugpjūčio mėnesio dienų, vaisinėse greitųjų testų paklausa išaugo beveik dvigubai.

„Manome, kad tai susiję su aktyvesnėmis kelionėmis ir, žinoma, užsikrėtimais koronaviruso Delta atmaina. Gyventojais patys asmeniškai įsigyja testus, kad prieš susitikdami su draugais ar vykdami į biurą, būtų tikri, ar yra sveiki“, – komentavo vaistinių tinklo atstovė.

L. Bielskė akcentavo, kad didžiausias paklausos pokytis fiksuojamas sostinėje, čia susidomėjimas greitaisiais testais išaugęs keliais šimtais procentų. Šiauliečiai „Eurovaistinėse“ greitųjų antigenų testų ieškojo 120 procentų aktyviau nei liepą.

Komunikacijos vadovė informavo, kad greitieji testai yra užsakyti ir netrukus turėtų ir vėl pasirodyti vaistinėse.

Skiepų autobusas šeštadienį atvyks į turgų

Vyriausybės ketinimai įvesti apribojimus nepasiskiepijusiems žmonėms, paskatino daugelį iki šiol vakcinaciją atidėliojusių žmonių ryžtą pasiskiepyti, gyventojai naudojasi tiek vakcinavimo centro, tiek skiepijimo punktų prekybos centruose paslaugomis. Penktadienį po miestą ėmė važinėti skiepų automobilis. Pirmadienį ir antradienį žmonės buvo skiepijami Zoknių ir Šimšės rajonuose. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius informavo, kad abi dienas buvo paskiepyta maždaug po 120 asmenų. Didžioji dauguma jų rinkosi „Janssen“ vakciną, kurios pakanka vienos dozės.

Anot pavaduotojo, skiepų autobuso sumanymas pasiteisino. Šeštadienį nuo 9 iki 12 valandos jis stovės prie „Dvaro“ turgaus ir žmonės jame galės pasiskiepyti „Janssen“ arba „Pfizer“ gamintojo vakcina be išankstinės vakcinacijos.

Iš viso Šiauliuose jau pasiskiepijo 53 procentai gyventojų. Šią savaitę aktyviausiai į skiepų punktus suka 45-54 metų gyventojai. Per visą vakcinavimo laikotarpį daugiausiai – beveik 80 procentų – pasiskiepijo 65–75 metų gyventojų.