Chmelnyckis prašo autobuso – Šiauliai toliau svarsto

Nuotr. iš elektroninio laiško Tarybos nariams
Tarybos nariams nurodyta, kad būtent šis autobusas iškeliaus kaip parama Chmelnyckio miestui, nors kol kas laukiama – gal lenkai bus pirmesni ir neprireiks? autobusas, autobusas01
Šiaulių miesto savivaldybei, skirtingai nei daugeliui kitų šalies savivaldybių, niekaip nepavyksta suteikti paramos Rusijos užpultai ukrainiečių tautai. Pagaliau ėmė aiškėti nors vienas konkretus veiksmas – dovanos autobusą, bet ir šis ketinimas apaugo paslaptimis ir abejonėmis.

„Busturas“ dovaną slepia

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai iš Tarybos ir mero sekretoriato gavo laiškus, kuriuose pranešama, kad gautas Chmelnyckio miesto Ukrainoje, su kuriuo bičiuliaujasi Šiauliai, mero prašymas suteikti miestui keleivinį autobusą, kadangi mieste labai trūksta transporto priemonių skirtų kariams, humanitarinei pagalbai bei keleiviams vežti.

Laiške Tarybos nariams pabrėžta, kad „į prašymą reaguota itin operatyviai – geros techninės būklės autobusas jau surastas, jį skirs UAB „Busturas“. Suderinta net autobuso pasiėmimo vieta“. Laiške pridėtos ir dovanojamo autobuso nuotraukos.

Pasirodo, iš tiesų tai viskas čia ne taip jau ir operatyvu. Penktadienį pasiteiravome UAB „Busturas“ Plėtros ir marketingo skyriaus vadovės Raimondos Pelutienės apie ruošiamą dovaną.

Tačiau po „konsultacijų“ su įmonės vadovais R. Pelutienė pranešė, kad visa tai tik kalbų lygmeniu, jokio oficialaus prašymo skirti autobusą iš Savivaldybės negavo, todėl nieko negali komentuoti.

Nurodžius nuotraukose įamžinto dovanojamo autobuso registracijos numerius, skyriaus vadovė pažadėjo pasiteirauti įmonės direktoriaus, tačiau komentaro taip ir nesulaukėme.

Autobusą numatė, bet gal padovanos kiti?

Savivaldybės administracijos viešųjų ryšių koordinatoriaus Vitalio Lebedžio paprašėme pateikti informaciją apie dovanojamą autobusą, nurodyti, kokia dovanojamo autobuso vertė ir kas bei iš kokių lėšų už jį apmokės.

Pasibaigus penktadienio darbo valandoms gavome informaciją, kad kovo 28 dieną, pirmadienį, Šiaulių miesto meras kartu su savo komandos nariais dalyvavo nuotoliniame susitikime su Chmelnyckio miesto meru.

Susitikime taip pat dalyvavo kitų Chmelnyckio miestų partnerių atstovai. Virtualaus susitikimo metu Chmelnyckio meras paprašė miestų partnerių įvertinti turimas galimybes dėl autobusų perdavimo. Buvo nurodyta, jog autobusų miestui gali prireikti artimiausiomis savaitėmis, juos prašoma atvaryti į Herbine pasienio punktą Lenkijos pasienyje. Reaguojant į šį prašymą, buvo susisiekta su UAB „Busturas“.

„Kol kas visi planai perduoti autobusą Chmelnyckio miestui yra preliminarūs, nes į šį miesto prašymą taip pat įsipareigojo sureaguoti ir Chmelnyckio miestai partneriai kitose valstybėse, ypač Lenkijoje. Dėl šios priežasties žemiau pateikta informacija yra pirminė ir gali keistis“, – perspėjo V. Lebedis.

Pranešama, kad dėl galimo autobuso perdavimo galutinį sprendimą turėtų priimti „Busturo“ valdyba. Svarstoma, kad į posėdį ji galėtų rinktis sutvarkius reikalingus formalumus.

Kokį autobusą dovanos? Atsakyme iš Savivaldybės aiškinama, kad „Busturas“ turi seną, tačiau techniškai tvarkingą autobusą, kuriuo jau nebuvo planuojama vežti keleivių miesto maršrutais. Kiek Savivaldybei žinoma, jo balansinė vertė yra minimali, tad šios transporto priemonės perdavimas ar dovanojimas formaliai nebūtų nuostolingas. Dėl paminėtų priežasčių, šis autobusas yra realus kandidatas perduoti.

„Busturo“ autobusas yra patikimas ir techniškai tvarkingas, jis galėtų sėkmingai pasiekti paskirties vietą ir ten tarnauti. Neatmetama galimybė taip pat kreiptis ir į miesto verslą, ypač, jei Chmelnyckio vadovai prašys daugiau autobusų. Šiaulių miesto savivaldybė šiuo klausimu su Chmelnyckio miesto atstovais bendrauja nuolat, tad apie pasikeitusius miesto paramos poreikius informacija gaunama realiuoju laiku“, – rašoma V. Lebedžio atsiųstame atsakyme.

Paramą Savivaldybė supranta savaip

Primename, kad Šiaulių miesto savivaldybė iki šiol taip ir nesugebėjo skirti paramos lėšų humanitarinei pagalbai Ukrainai.

Savivaldybė atidarė paramos sąskaitą ir pakvietė gyventojus į ją aukoti vargstantiems ukrainiečiams. Tačiau greitai paaiškėjo, kad iš šios sąskaitos karo pabėgėliams teks nedaug.

Didelė dalis suaukotų pinigų po 300 eurų išdalijama šiauliečiams, priėmusiems gyventi ukrainiečius, nors jiems ženklią 3 mėnesių paramą skyrė valstybė. Savivaldybė net nežino, kiek tokių žmonių Šiauliuose yra ir ar visiems užteks žmonių suaukotų pinigų.

Dėl humanitarinės pagalbos Chmelnyckio miestui miesto Taryba spręs balandžio 7 dieną, kai pirmiausia pasitvirtins biurokratines tvarkas. Iki šiol į Chmelnyckio miestą humanitarinę pagalbą nusiuntė Šiaulių miesto verslo įmonės bei paramos organizacijos. Kitų šalies savivaldybių nupirkta ir išsiųsta parama savo šalį ginantys ukrainiečiai naudojasi jau ne vieną savaitę.