Ar Respublikinė Šiaulių ligoninė žlunga?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga skelbia, kad Šiaulių ligoninė griaunama.
Ketvirtadienį buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apkaltino dabartinį ministrą Arūną Dulkį griaunant Šiaulių ligoninę ir palikus tiek ligoninę, tiek regiono gyventojus likimo valiai. Pagrindine priežastimi įvardijo didelį specialistų trūkumą, kuris neva paralyžiuoja ligoninės darbą. Ligoninės administracija teigia, kad situacija nėra grėsminga.

Jauni specialistai bėga lauk

A. Veryga tikina savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė, kad iš Šiaulių ligoninės bėga jauni specialistai, pereinantys dirbti į privačias gydymo įstaigas ar aplinkinių rajonų ligonines.

„Vien šiandien (ketvirtadienį – aut.) ligoninėje du anesteziologai-reanimatologai pateikė prašymus dėl išėjimo iš darbo. Nuo spalio 1 dienos iš 50 etatų bus užimti tik 38. Ir visa tai vyksta, kai COVID situacija prastėja, o be anesteziologų reanimatologų ligoninėje paralyžiuojamos daugybė sričių“, – teigė A. Veryga.

Skubiosios pagalbos skyriuje užimta mažiau nei ketvirtadalis chirurgų etatų. Ligoniai mėnesiais priversti laukti atskirų procedūrų, skausmo medikų pagalbos reikia laukti pusmetį, pas kai kuriuos gydytojus specialistus – eilės net kelis mėnesius.

A. Veryga siūlo pačiai premjerei važiuoti į Šiaulius ir tvarkyti situaciją.

Eilės pas specialistus nėra pakitusios

Pasiteiravus, ar tikrai Respublikinė Šiaulių ligoninė žlunga, ryšių su visuomene specialistė Zita Katkienė atsiuntė ligoninės administracijos paaiškinimą.

Jame informuojama, kad Respublikinės Šiaulių ligoninės Anestezijos ir intensyviosios terapijos centre dirba 53 gydytojai anesteziologai reanimatologai. Per pastaruosius du mėnesius etatinė struktūra šiame centre nesikeitė.

„Šiuo metu Ligoninės Žmogiškųjų išteklių valdymo skyrius gavo du anesteziologų reanimatologų prašymus. Vienas dėl atstatydinimo, antras – dėl darbo krūvio mažinimo. Patenkintas yra tik vienas prašymas, gautas rugpjūčio 3 dieną, kuriuo iš Anestezijos ir intensyviosios terapijos centro vadovo pareigų atstatydintas anesteziologas reanimatologas Andrius Bubliauskas. Jis liko dirbti šiame skyriuje gydytoju anesteziologu reanimatologu ir tai situacijos nekeitė. Naujuoju centro vadovu atvyko dirbti anesteziologas reanimatologas Jonas Lazauskas, tad gretos sustiprėjo“, – informuoja ligoninė.

Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centre patvirtinta 50,25 gydytojų anesteziologų reanimatologų etatų. Ligoninės administracija neneigia, kad šiuo metu trūksta apie 10 šios specializacijos gydytojų.

Z. Katkienė priminė, kad 2019 metais Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje buvo įvykdyti struktūriniai pokyčiai, inicijuoti ten dirbusių gydytojų. Skubiosios medicinos gydytojo specialybę įgiję jauni gydytojai garantavo, kad pajėgs patys teikti skubią pagalbą chirurginio profilio pacientams, kaip ir numato skubiosios medicinos pagalbos gydytojo medicinos norma, ir chirurgų pagalbos šiame skyriuje nebereikės. Tačiau minėta restruktūrizacija nepavyko, abu jauni gydytojai nutraukė darbo sutartis.

Šiuo metu atliekami struktūriniai pokyčiai, kad Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje dirbę gydytojai chirurgai būtų sugrąžinti. Chirurgijos pagalbą čia teikia chirurgijos stacionaro gydytojai. Ligoninė šiuo metu laikosi pozicijos, kad labiau kvalifikuotą chirurgijos pagalbą teikia gydytojas specialistas chirurgas, o ne skubiosios medicinos pagalbos gydytojas.

Ligoninės administracija tikina, kad eilės Konsultacijų poliklinikoje pas tos pačios specializacijos gydytojus yra labai skirtingos. Pas vienus galima patekti ir po kelių savaičių, pas kitus reikia laukti ir ilgiau, bet pacientas turi teisę ir galimybę rinktis konkretų specialistą. Pavyzdžiui, pas gydytojus akušerius ginekologus galima registruotis ir po dviejų savaičių, ir po mėnesio.

Ligoninė praneša, kad skausmo gydymo pagalbos pacientai laukia ilgose eilėse visose šalies gydymo įstaigose, ne tik Šiauliuose. Taip yra ir todėl, kad šią paslaugą teikiantys anesteziologų reanimatologų poreikis pastaruoju metu labai išaugęs COVID-19 intensyviosios terapijos skyriuose, kuriuose gydomi ypač sunkios būklės ligoniai.

Teigiama, kad eilės pas specialistus nėra pakitusios – panašios išlieka daugelį metų. Šiuo metu paslaugų teikimą šiek tiek stabdo COVID-19 pandemija. Dėl COVID-19 situacijos tenka laikytis ypatingesnių reikalavimų, pailgėjo tarpai tarp konsultacijų, ir tai riboja priimamų pacientų skaičių.