Ar išgyvens Spaudos ąžuolas?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Kol kas pirmojo Spaudos ąžuolo tik pavienės šakelės bando leisti lapus. 
Praėjusiais metais ne kartą rašėme, kad po rekonstrukcijos Prisikėlimo aikštėje ėmė merdėti ten augę senieji istoriniai ąžuolai bei pora klevų. Savivaldybės atstovai pripažino, kad darbų metu kasant gruntą galėjo būti pažeistos medžių šaknys. Pernai vasarą visuomenei vis keliant klausimus dėl džiūstančių ilgamečių medžių, Savivaldybė nusprendė juos gelbėti, tačiau nežiūrint visų pastangų vienas iš istorinių ąžuolų kol kas gyvybės ženklų beveik nerodo. Sprendimų dėl jo ateities nėra, dar laukiama.

Perspėta, kad visų medžių išsaugoti gali ir nepavykti

Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė pernai informavo, kad įvyko viešojo pirkimo konkursas ir su nugalėtoja UAB „Arbovita ir Ko“ spalio mėnesį pasirašyta sutartis. Profesionalių arboristų įmonė iš Vilkaviškio, turinti panašios patirties, turėjo per mėnesį nugenėti 2 klevų ir 4 ąžuolų lajas, pagerinti jų augimo sąlygas. Šie darbai turėjo kainuoti apie 9 tūkstančius eurų.

Jau tada įmonės „Arbovita ir Ko“ vadovas bei profesionalus arboristas Renaldas Žilinskas spėjo, kad gali ir nepavykti visų medžių išsaugoti. Dar vasarą aikštėje ties Aušros alėjos ir Tilžės gatvių sankryža pirmojo ąžuolo laja buvo išretėjusi ir nurudavusi, ėmė kristi lapai.

„Rekonstrukcijos metu aikštėje medžiai nebuvo saugomi, visas dėmesys buvo skirtas erdviniams sprendiniams, ne medžiams išsaugoti“, – teigė specialistas.

Pagal susitarimą su Savivaldybe R. Žilinskas turi atvykti į Šiaulius dar šių metų vasaros pradžioje, įvertinti medžių būklę, nugenėti, parengti priežiūros planą.

Specialistas atvyks birželį

Specialistas žadėjo atvykti birželio viduryje, nes kol kas spręsti dėl medžių būklės dar ankstoka. Šįmet dėl šalto pavasario vėlokai sprogsta medžių lapai.

R. Žilinsko nestebina, kad vienas ąžuolas kol kas neskuba leisti lapų.

„Jis labai silpnai atrodė ir praėjusių metų vasarą. Gali būti, kad jis ir „nesusprogs“, kad per vėlai susigriebta. Bet dar per anksti spręsti. Birželio viduryje jau bus galima prognozuoti“, – sakė R. Žilinskas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis taip pat sakė, kad senieji medžiai aikštėje dar kol kas stebimi.

Pavaduotojas nesiryžo pasakyti, kas laukia ąžuolo, jei jis lapų taip ir neišleis, tik paaiškino, kad miestas medžiui „sveikatos neprideda“, jame medžiai tūkstančiais metų negyvena.

Spaudos ąžuolai

Prisikėlimo aikštės ąžuolus, kurie puošė miestą daugiau nei 90 metų, Spaudos atgavimo metinių proga, 1929 metų gegužę, sodino žymūs tarpukario visuomenės veikėjai. Tarp jų – Šiaulių burmistrai Jackus Sondeckis, Kazimieras Venclauskis, „Aušros“ muziejaus įkūrėjas Peliksas Bugailiškis, poetas knygnešys Jonas Krikščiūnas-Jovaras.

Kad ąžuolai yra išskirtiniai, primena tik jų kamienus juosiančios išblukusios tautinės juostelės ir į žemę įsmeigtos lentelės su užrašu, jog tai „Spaudos medis“. Pirmuoju numeriu pažymėtasis pirmasis ir miršta, o sodino jį P. Bugailiškis kartu su Jurgiu Janulaičiu, mieste tuomet ėjusio savaitraščio „Momentas“ redaktoriumi.