Naujausios
Smurtas ar nelaimingas atsitikimas?
"Nebežinome, kur kreiptis ir kas galėtų padėti", – sako į "Šiaulių kraštą" užsukusios dvi Gruzdžių gimnazijos moksleivių mamos. Patikino, kad kalbėtis su žurnalistais ketino ir daugiau tėvų.
Mamų žodžiais, siekdama išlaikyti gerą vardą, gimnazija užglaisto tokias problemas, kaip fizinis smurtas tarp bendraamžių, užgauliojimai, pedagogų ironija ir judresnių vaikų "auklėjimo" metodai. Esą veikiama principu "Susižalojo? Pats kaltas, nes pats užkliuvo!"
Viena mama papasakojo apie incidentą prieš kūno kultūros pamoką. Pakeliui į sporto salę bendraklasis jos vaikui pakišęs koją, šis parkrito. Kitą dieną koja ištino, dėl stipraus sutrenkimo buvo uždėta langetė. Po gydymo grįžęs į mokyklą vaikas esą buvęs apspardytas. Po dienos – vėl spyris į nugarą, vėl medikai. Mama stebisi tyla mokykloje: jokios komisijos, jokio svarstymo. Išvada – nelaimingas atsitikimas.
Moteris pasakoja ir apie "bausmes" judresniems vaikams, pavyzdžiui, daugiau nei penkios pastabos per mokslo metus – vaikas neimamas į klasės ekskursiją.
Mama sako ne kartą ėjusi į gimnazijos administraciją, pas socialinę darbuotoją pasitarti, kaip sumažinti įtampą, dėl kurios vaikas nebenori eiti į mokyklą, neturi motyvacijos mokytis, jaučiasi nesaugiai. Tačiau sako sulaukusi replikos, esą pati būsianti perduota Vaiko teisių apsaugos specialistams už vaiko nepriežiūrą.
"Žinau, kad vaikas turi mokymosi sunkumų, turėtų mokytis, bet tingi, yra išsiblaškęs, judrus – netoleruoju to. Tačiau nenoriu, kad jaustųsi ignoruojamas pedagogų", – sakė moteris.
Kita mama pasakojo, kad jos vaikas dar 2015 metais pastumtas mokyklos teritorijoje krisdamas susilaužė raktikaulį. Nors vaikas tikino buvęs pastumtas, gimnazijai, anot mamos, naudingesnė versija "parkrito pats".
Šiemet, kovo 13 dieną, jis buvęs apspardytas bendraklasio. Vėl teko gydytis, bet sulaukė pasiūlymų: "Gal neprisidarykim problemų..."
Jei bendraklasiai patvirtina, kad vaikas susižalojo pats, ar galima jais netikėti?
Tyla ir po žinios apie kvaišalus?
Tačiau labiausiai moteris buvo šokiruota sužinojusi, kad kito vaiko bendraklasė per internetinę susirašinėjimo programėlę pasiūlė jam kokaino, nes žino, kur gauti ir pati yra jau išbandžiusi.
Šoko ištikta moteris tučtuojau paskambino gimnazijos socialinei darbuotojai Rositai Veikalienei pasitarti. Specialistė pažadėjusi kreiptis į policiją, tačiau reakcijos nesulaukta.
"Triukšmo nekilę ir mokykloje – tyla, lyg nieko nebūtų nutikę", – sako moteris.
Vis dėlto tyla, anot pašnekovės, buvo laikina. Į mokyklą atėjęs vaikas bendramokslės buvo išvadintas skundiku, pašieptas per pamokas ir per pertraukas, sulaukė replikų. Anot moters, nebeištvėręs kasdienio psichologinio smurto vaikas vienai iš jį apstojusių bendraamžių užsimojo. Dėl to buvo esą buvo apklaustas Vaiko teisių apsaugos specialistų, svarstomas Vaiko gerovės komisijos.
Moteris įsitikinusi, jog gimnazijos vadovybė daro viską, kad tik problemos neišlįstų už įstaigos ribų ir nesuteptų gero Gruzdžių gimnazijos vardo. Sako, jog kai kurie jau galvoja kitus mokslo metus pradėti kitose mokyklose.
Apie "smulkmenas" neinformuojamas
Gruzdžių gimnazijos direktorius Juozas Vasiliauskas, "Šiaulių krašto" paklaustas apie žinutes, kuriose gimnazijos moksleivė (pavardė žinoma) siūlo pabandyti kokaino, sako nieko apie tai nežinantis: jis "apie kiekvieną smulkmeną" neinformuojamas. Bet čia pat vadovas priduria, jog gimnazijoje balandžio mėnesį surengta policijos prevencinė narkotinių medžiagų paieškos akcija – nieko nerasta.
Direktorius tikina esantis informuotas apie nesutarimus minėtoje klasėje, tačiau viskas dabar jau išsiaiškinta.
O kaip ugdymo metodai, kai labiau prasižengęs vaikas nevežamas su klase į ekskursiją? Ne, direktorius tam nepritaria, bet yra klasės susitarimai.
Dėl kitų nesutarimų? J. Vasiliauskas nieko apie tai nežino, bet neabejoja, jog mokykla dirba taip, kaip priklauso: domisi vaikais, rūpinasi, jokio nusistatymo niekas neturi, jo ir būti negali – tam ir yra mokytojai.
Kodėl bendradarbiavimo siekiantys ir apie vaiko problemas garsiai kalbantys tėvai sulaukia Vaiko gerovės komisijos, Vaiko teisių apsaugos tarnybos? Anot direktoriaus, tokių dalykų išvis nėra. Na, nebent kraštutiniu atveju.
"Jei tėvai nori bendradarbiauti – bendradarbiaujama. Bet jei bendradarbiauti atsisakoma... Va, čia ir bėda, – aiškino vadovas. – Nesakau, kad mokykla viską gerai padaro. Žinoma, kad ne. Kita vertus, daroma labai daug: taikomos įvairios priemonės, vykdomos patyčių prevencijos programos."
J. Vasiliauskas kategoriškai atmeta mamų kaltinimus, jog gimnazija mėgina nuslėpti problemas. "Nieko mes neslepiame, nes neturime, ko slėpti. O jei yra, bandome spręsti", – sakė jis.
Gruzdžių gimnazijoje šiuo metu mokosi 240 mokinių.
Viskas tvarkoje
Klasės auklėtoja Rima Bernotienė sako, kad nesutarimai tarp bendraklasių – jau praeityje, mokslo metų pradžioje tvyrojusi įtampa atlėgusi.
"Dabar santykiai klasėje – geri. Klasėje neturime patyčių, buvo tik vienas smurto atvejis", – sakė R. Bernotienė.
Auklėtojos žodžiais, kiekviena konkreti situacija išanalizuojama, informacija suteikiama socialinei pedagogei, apklausiami vaikai, kurie pateikia savo aiškinimus dėl kiekvieno incidento.
"Jei bendraklasiai patvirtina, kad vaikas susižalojo pats, ar galima jais netikėti?" – svarstė R. Bernotienė. O kad vaikas ignoruojamas – visiška netiesa.
"Tas vaikas labai judrus, atrodo, kad ateina į mokyklą tik linksmintis: nenusiteikęs dirbti, neturi darbo priemonių. O jei atsineša, neišsiima jų iš kuprinės. Mama nori, kad vaikas mokytųsi, kad pažymiai būtų geri, o jis, nors ir gabus, to nenori. Interesų konfliktas", – sakė lietuvių kalbos mokytoja Rasa Malinauskienė.
Jos žodžiais, panašu, kad vaikui trūksta dėmesio, todėl ir reikalauja jo iš mokytojų, iš bendraklasių.
"Jis nori būti pastebimas. Kodėl reikalauja – klausimas retorinis. Jei reikalauja dėmesio čia, vadinasi, kitose erdvėse dėmesio jam greičiausiai trūksta", – mano pedagogė.
Kvaišalų skandalas – be tyrimo?
Gruzdžių gimnazijos socialinė pedagogė Rosita Veikalienė paantrino auklėtojai ir direktoriui, esą visos problemos mokykloje nedelsiant sprendžiamos, o apie jų slėpimą negali būti nė kalbos: kiekvieną situaciją apsvarsto pedagogai, vertina vaikai, atsiradus reikalui, dirba mokyklos psichologas.
O kaip minėtas susirašinėjimas dėl narkotinių medžiagų? R. Veikalienė sako apie jį informavusi Šiaulių miesto ir rajono policijos bendruomenės pareigūnę, paskui lankėsi komisariate. Tačiau pareigūnai neva pareiškimo nepriėmę, nes "nėra fakto". Esą paprašę pačią mokyklą atlikti tyrimą – suorganizuoti atitinkamą situaciją, kai kvaišalai bus parduodami, ir prieš dvi valandas iki šio sandorio informuoti policiją.
Kodėl specialistė apie žinutes, kuriose minimi kvaišalai, neinformavusi gimnazijos direktoriaus? Sako, kad informavo, nors vadovas to ir neatsimena. Prevencinė narkotikų paieškos programa gimnazijoje įvykdyta po beveik mėnesio.
Policija informuota
Šiaulių apskrities policijos atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė patvirtino, jog Gruzdžių gimnazijos socialinė darbuotoja R. Veikalienė tikrai kreipėsi į policiją ir pateikė sunerimti verčiančių žinučių turinį. Informacija buvo perduota kriminalistams.
"Ikiteisminis tyrimas kol kas nėra pradėtas, bet tai nereiškia, kad nebus", – sakė policijos atstovė.