Nužudyta 15-metė, įtariamieji suimti: Šiauliuose tai ne pirmas atvejis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Kiemas, prie kurio atliekų konteinerių, pirmadienio vakarą rastas į kilimą įvyniotas nepilnametės kūnas, buvo aptvertas. Šiaulių policijos kriminalistai rinko nusikaltimo pėdsakus.
Šiauliuose – kraupi žmogžudystė. Auka – vos 15 metų paauglė. Į kilimą įsuktas jos kūnas su žaizda galvoje pievoje prie šiukšlių konteinerių Gegužių gatvėje rastas pirmadienio vakarą, prieš 22 valandą.

Antradienį po pietų Šiaulių apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas dar naktį sulaikytus įtariamuosius leido suimti.

Tarp įtariamųjų – 14 metų paauglė.

Operatyviai sulaikyti ir suimti

Ikiteisminiam tyrimui vadovaujanti Šiaulių apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismą dėl kardomųjų priemonių paskyrimo ir prašė visiems įtariamiesiems skirti maksimalų suėmimo terminą – pilnamečiams tris mėnesius, o nepilnametei du. Prašymas buvo patenkintas iš dalies.

Kaip ir buvo prašiusi prokurorė, 2004 metais ir 1999-aisiais gimę įtariamieji nužudymu, teismo sprendimu, suimti trim mėnesiams.

2001 metais gimusiam įtariamajam ikiteisminio tyrimo teisėjas skyrė suėmimą du mėnesius.

14-metė paauglė suimta maksimaliam laikotarpiui, kokį įstatymas numato nepilnamečiui asmeniui – dviem mėnesiams.

Teismo posėdis vyko nuotoliniu būdu – teisėjui su įtariamaisiais bendraujant iš areštinės.

Kilimą, iš kurio sunkėsi kraujas, neoficialiais duomenimis, pirmadienio vakarą, prieš 22 valandą, surado paauglė, ji esą ir iškvietė policiją.

TV3 televizijos žurnalistui Egidijui Anglickiui įvykio vietoje ji drąsiai pasakojo, kaip rado kruviną kilimą. Ji esą pastebėjusi keistai prie konteinerių padėtą kilimą, jis buvęs neįprastai storas. Dar daugiau įtarimų neva sukėlė ir tai, kad toks pat kilimas yra jos namuose, tad neva žinanti, kaip jis atrodo sulankstytas.

Pamačiusi kilime suvyniotą lavoną, ji esą pradėjo drebėti. Pasak jos, gaila, kad yra žiaurių žmonių, bet „ką padarysi“.

Atvykę pareigūnai operatyviai aptvėrė teritoriją aplink konteinerius, prie kurių rastas kūnas. Darbas čia vyko ne vieną valandą, buvo renkami įkalčiai.

Naktį į antradienį buvo sulaikyti keturi įtariamieji: minėta 14-metė paauglė ir trys pilnamečiai asmenys. Visiems pareikšti įtarimai dėl nužudymo. Vienas iš sulaikytųjų, 22 metų vyras, anksčiau teistas. Nužudytoji ir įtariamoji – tarpusavyje pažįstamos, yra feisbuko draugų grupėje.

Koks pastarojo sunkaus nusikaltimo motyvas ir kokiomis aplinkybėmis jis buvo įvykdytas, kol kas nekomentuojama.

Įtariamiesiems už nepilnamečio asmens nužudymą gresia laisvės atėmimas nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Baudžiamoji atsakomybė, paaiškėjus įvykdyto nusikaltimo aplinkybėms ir detalėms, gresia ir įtariamąja tapusiai 14-metei – tokio amžiaus asmenys už nužudymą jau gali būti teisiami.

Dirba vaiko teisių gynėjai

Į kraupaus nusikaltimo tyrimą įtraukti Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai, nes tiek nužudytoji, tiek viena iš įtariamųjų – nepilnametės.

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vyresnioji patarėja Ala Šimkus „Šiaulių kraštui“ sakė, kad tarnyba šiuo metu bendradarbiauja su policija – apklausiamos paauglės šeimai teikta pagalba. Visa pagalba, kurios reikia paauglei bei jos šeimai, anot patarėjos, bus teikiama ir toliau.

Nu­žu­dy­tos mer­gai­tės šeima VTAS žinoma. Nepilnametei nuo lie­pos 1 die­nos bu­vo nu­sta­ty­ta glo­ba. Tačiau globos įstaigoje, kuri yra netoliese nuo vietos, kur buvo rasta kūnas, ji kol kas negyveno, teigiama, jog pabėgo ir slapstėsi.

Įtariamieji jokių sąsajų su globos įstaiga neturi.

Kitą kraupų nusikaltimą Lietuva dar atsimena

Dar vienas visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kurio auka tapo nepilnametė, buvo įvykdytas lygiai prieš 11 metų – 2011 metų liepą. Liepos 14 dieną mergina, Šiaulių S. Šalkauskio gimnazijos moksleivė, išėjo iš namų ir pradingo. Nepilnametės pasigedę tėvai kreipėsi į policiją, buvo paskelbta paieška.

Netrukus nusikaltimo tyrimas įgavo pagreitį.

Tyrimo metu pareigūnams pavyko nustatyti, kad 17-metė buvo atviliota į Šiauliuose, Tilžės gatvėje esantį butą, kuris priklausė vienos iš įtariamųjų močiutei. Šiame bute su mergina ir buvo susidorota. Jos palaikai buvo supjaustyti, kaip vėliau paaiškėjo, įtariamosios juos dviračiais išvežiojo bei išmėtė po įvairias Šiaulių miesto vietas, daugiausiai ties Aukštabalio gatve esančioje dykynėje. Dalį palaikų kraupų nusikaltimą įvykdžiusios dvi tos pačios gimnazijos, kaip ir auka, moksleivės pasidėjo buto, kuriame įvykdė egzekuciją, šaldiklyje – žadėjo švęsti.

Už itin žiaurų bendramokslės nužudymą ir palaikų išniekinimą Šiaulių apygardos teismas 2013 metų gegužę žudikėms skyrė kalėti 20 metų.

Kalėjimo laiko nesumažino ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs nužudytos šiaulietės tėvų kasacinį skundą, kuriuo jie prašė žudikėms skirti kalėjimą iki gyvos galvos.

Pasmaugė senelių sode

1999-ųjų rugpjūčio 18 dieną iš namų Naujojoje Akmenėje išėjo ir netikėtai dingo 14-metė. Negyvą ją surado, kaip paaiškėjo, žudikių senelis, paauglė buvo įmesta į sodo šulinį.

Policija netruko nustatyti, kad nusikaltimą rugpjūčio 17 dieną įvykdė trys aukos bendraamžės, dvi seserys ir jų draugė.

Paauglę neva už apkalbas seserys smaugė iš pradžių sodo namelyje, o jai pavykus pasprukti, pasivijo ir egzekuciją pratęsė prie jo. Smaugiamą nepilnametę seserų draugė tuo metu talžė metaliniu strypu.

Nužudžiusios mergaitę, žudikės sugalvojo paslėpti palaikus – jos kūną įmetė į šulinį.