Lazeriu grąžinamas regėjimas

Zitos KATKIENĖS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja oftalmologė Daina Kirdeikienė džiaugiasi galimybe dirbti moderniais lazeriais.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriui prieš pusę metų nupirkti du modernūs akių ligų gydymo lazeriai. Šiais moderniais prietaisais dirbanti akių ligų gydytoja Daina Kirdeikienė grąžina regėjimą bebaigiantiems apakti pacientams bei sustabdo ligos progresavimą. Jau atlikta per 500 lazerio procedūrų, padėjusių atgauti ir išsaugoti akių šviesą.

Lęšiukas apsinešė per dešimtmetį

Kelmiškei Vandai Aleksandravičienei prieš vienuolika metų pablogėjo regėjimas. Moteriai buvo diagnozuota katarakta ir neliko nieko kito, tik kataraktos operacija, kurios metu pakeistas akies lęšis. Praėjo dešimtmetis ir moteris vėl ėmė matyti prasčiau. Gavusi siuntimą akių ligų gydytojo konsultacijai ir atvykusi į Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus lazerių kabinetą, sužinojo, kad lęšiukas per dešimtmetį apsinešė, jai diagnozuota antrinė katarakta.
"Kai lašinuos vaistus, aptemsta akyse, ir nieko nebematau", – pasakojo moteris.
Konsultuojanti gydytoja paaiškino, kad jai bus atliekama operacija ir nurodė laiką. Atvykusi į lazerių kabinetą pacientė buvo pasodinta prie mikroskopą primenančio aparato. Gydytoja oftalmologė D. Kirdeikienė paaiškino, kad pacientei tereikia ramiai pasėdėti, ir nuramino, kad neskaudės.
Po trumpos procedūros ir keleto minučių laukiamajame sugrįžusi į kabinetą ponia Vanda džiaugėsi, kad mato daug geriau.
Patikrinamas regėjimas. Prieš procedūrą Vanda matė tik keturias eilutes nuo viršaus, o po procedūros – jau matė devynias. Gydytoja pažadėjo, kad kitą dieną pacientė matys dar geriau.
Gydytoja D. Kirdeikienė sakė, kad YAG lazeriu pacientei atlikta užpakalinė kapsulotomija, tai yra antrinės kataraktos gydymas, kada sudrumstėja lęšiuko kapsulė, kai kataraktos operacija jau yra atlikta. Operacijos metu suformuojama anga užpakalinėje kapsulėje (tarsi išpjaunamas langelis) ir paciento rega gerėja.
 

Lazeris – ne kiekvienam

Nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio Akių ligų skyriuje įrengtas lazerių kabinetas. Ligoninės lėšomis įsigyti du lazeriai: tinklainės fotokoaguliacijos lazeris "Lightlas 532" ir SYL 9000 YAG lazeris.
Pasak gydytojos oftalmologės, tinklainės fotokoaguliacijos lazeris taikomas tinklainės plyšių gydymui, tinklainės plyšiui su lokalia tinklainės atšoka gydymui, sustabdomas tinklainės atšokimas, plitimas, taip pat sustabdoma tinklainės degeneracija, gydoma tinklainės išsisluoksniavimo pūslė.
Tinka ir gydyti debetines komplikacijas: fotokoaguliacijos metu sunaikinami naujadarių kraujagyslių kompleksai, siekiant išvengti mikroinfarkto ar kraujotakos sutrikimų.
Antruoju YAG lazeriu gydoma ne tik antrinė katarakta, bet ir atliekamos procedūros sergant uždaro kampo glaukoma.
Tačiau ne kiekvienam žmogui gali būti taikomas gydymas lazeriu. Kontraindikacijos šiam gydymui yra nevalingas akies obuolio trūkčiojimas (nistagmas). Taip pat negydoma jei lęšiukas ir ragena yra nepermatoma arba mažai permatoma, jei yra ragenos randai, paburkimas, kada negalima nustatyti lazerio spindulio padėties. Negalima gydyti ir tuo atveju, kai tinklainėje yra kraujo, kuris sklaido šviesą ir trukdo lazeriu patekti į audinį.
Taip pat negydomos albinosų tinklainės, nes neturi pigmentacijos. Kontraindikacijos gydymui lazeriu yra ir lėtinis uveitas, neovaskulinė glaukoma, hemofilija, epilepsija, psichikos sutrikimas, nes ritmiškas šviesos blyksėjimas gali sukelti ligos paūmėjimą.
 

Pacientų gali daugėti

Lazerių kabinetas Akių ligų skyriuje – ne naujiena. Skyriaus vedėja Danutė Merkelytė prisiminė beveik prieš dešimtmetį veikusį lazerių kabinetą. Veikė jis taip pat apie dešimt metų. Per tą laiką įranga susidėvėjo, o naujus lazerius įsigyti pavyko tik dabar.
"Dabar dirbama naujesnės kartos lazeriais, tad dirbti lengviau, nors galimybės visos tos pačios", – sakė gydytoja D. Kirdeikienė, palygindama senuosius lazerius su senesnės kartos automobiliais, kurie taip pat važiuoja kaip ir naujieji, tik valdymas lengvesnis.
Tuo metu, kai lazerių kabinetas užsidarė, pacientai dėl šios procedūros turėjo važiuoti į kitus miestus. Medikės pastebi, jog pacientų vis daugėja. Nuo lapkričio mėnesio, kai buvo pradėta dirbti naujaisiais lazeriais, jau atlikta per 500 procedūrų. Poreikis vis didesnis, nes žmonės sužinoję, kad gydymo sulauks ir Šiauliuose, nebevažiuoja į kitas akių ligų gydymo įstaigas.
"Atgaivinome akių ligų gydymą lazeriais, tad ir procedūrų tendencija didėti akivaizdžiai pastebima", – sakė D. Kirdeikienė.
Pacientus į lazerių kabinetą siunčia šeimos gydytojas arba oftalmologas tik tada, kai pacientui reikalingas gydymas lazeriu. Šis kabinetas – ne profilaktinis ir ne akinių parinkimo kabinetas, todėl gydytojų siuntimas turi būti pagrįstas akių liga.

Zitos KATKIENĖS nuotr.
Kiekvienam pacientui, kuriam buvo atliktas antrinės kataraktos gydymas, jau po procedūros pradeda matyti geriau, o kitą dieną regėjimas dar pagerėja.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Po dešimties metų pertraukos Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriuje vėl dirbama akių ligų gydymo lazeriais.