„Miręs“ pacientas rastas gyvas

Redakcijos archyvo nuotr.
Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­je ne­va „mi­ręs“ žmo­gus, pa­si­ro­do, yra gy­vas. Ar­ti­mie­siems ap­si­me­la­vę me­di­kai tei­sin­tis at­si­sa­ko, den­gia­si as­mens duo­me­nų įsta­ty­mu.
„Šiaulių kraštas“ sulaukė laiško apie incidentą Radviliškio ligoninėje. Įvykį, apie kurį papasakota šiame laiške, galima vadinti medikų klaida, o galima ir aplaidžiu darbu. Pacientas mirė – tokia žinia atskriejo į Šeduvą. Bet paaiškėjo, kad pacientas gyvas. Sukrėsti artimieji nieko nekaltina, tik ragina dirbti atidžiau. Tuo tarpu medikai dengiasi duomenų apsauga ir komentuoti įvykį kategoriškai atsisako, esą dar neaišku, ar pats „mirusysis“ apie tai norėtų kalbėti.

Vietoje mirties liudijimo – nauja žinia

Pirmosios 2021-ųjų metų dienos vieną šeimą Radviliškio rajone pasitiko sukrečiančiais įvykiais.

Citata iš laiško redakcijai: „Šių metų sausio 2 dieną, mano garbingo amžiaus tėčiui iš Šeduvos sutriko sveikata. Staiga nukrito kraujo spaudimas, atsirado drebulys, galimai sutriko širdies ritmas.

Reaguojant į blogėjančią tėčio sveikatos būklę, nedelsiant buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri ligonį išvežė į VšĮ Radviliškio ligoninės Priėmimo–skubiosios pagalbos skyrių.

Prieš pradedant tolimesnį gydymą, ligonis dėl COVID-19 pandemijos buvo paguldytas į saviizoliacijos palatą, kol bus gautas COVID-19 testo atsakymas“.

Sausio 3-osios rytą, minutė po septintos, ligoninės atstovas paskambino ligonio sūnui Remigijui ir pranešė, kad apie pirmą valandą nakties jo tėvas mirė, kad buvo teikiama pagalba, ligonis buvo gaivinamas, bet kova dėl gyvybės pralaimėta.

Anot rašančiojo „Šiaulių kraštui“, jam buvo paaiškinta, kad, paruošus mirties liudijimą, jį bus galima pasiimti VšĮ Radviliškio ligoninėje.

Gavęs liūdną žinią dėl netekties, „velionio“ sūnus Remigijus nedelsdamas informavo kitus šeimos narius: žmoną, Belgijoje gyvenantį brolį (jis nedelsiant automobiliu išvyko į Lietuvą) bei kitus giminaičius.

Apie 10 valandą ryto atvykęs į VšĮ Radviliškio ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių pasiimti tėčio mirties liudijimo, vyras sužinojo, kad medicinos darbuotojas, pranešęs apie mirtį, suklydo. Šio fakto patvirtinimui, sūnus buvo palydėtas į saviizoliacijos palatą įsitikinti, kad tėvas yra gyvas.

„Pasidalydami šiuo skaudžiu mūsų šeimai įvykiu, norime atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad niekam galimai netektų parsivežti kito žmogaus palaikų su savo artimo žmogaus pavarde, kadangi esant teigiamam COVID-19 testo atsakymui, įprastai karstas neatidaromas.

Mūsų šeima puikiai supranta, kad šiuo metu dėl COVID-19 pandemijos yra medikų trūkumas, kad medikai yra pervargę dėl didelio krūvio, bet ir tokiais atvejais reikia būti ypač atsakingais už savo poelgius ir, prieš teikiant informaciją artimiesiems dėl netekties, ją privalu atsakingai keliskart patikrinti.

Jums, medikai, žmogus – tai yra tik statistinis vienetas, bet kažkam tai yra vyras, tėvas ar brolis, o žinia apie artimojo netektį kiekvienam žmogui yra nenusakomas skausmas ir gilus bei sukrečiantis emocinis šokas. Nėra didesnio skausmo nei artimojo mirtis, tikimės, kad niekam niekada nereikės išgyventi to, ką teko patirti mūsų šeimai“, – laiške redakcijai rašo vyras.

Suklaidino panašios pavardės

Šiemet 80-mečio jubiliejų sutiksiantis šeduvis dėl širdies sutrikimo šiuo metu gydomas Radviliškio ligoninės Vidaus ligų skyriuje. Vyro COVID-19 testo atsakymas yra neigiamas.

Telšiuose gyvenantis „mirusiojo“ sūnus tėčiui apie įvykusį incidentą neužsiminė – nenori sukelti dar daugiau streso nei ir taip kilę dėl jo organizmo negalavimų.

Vyras sako iki šiol negalintis atsigauti po patirto šoko. Smarkiai sukrėstas ir jo Belgijoje gyvenantis brolis, kuris, vos sužinojęs apie mirtį, sėdo į automobilį ir išvyko į Lietuvą. Kol buvo informuotas, kad tėvas vis dėlto gyvas, jau buvo spėjęs nuvažiuoti maždaug 200 kilometrų.

„Dar neaišku, kokios sveikatos pasekmės dėl patirto streso bus mūsų garbaus amžiaus ir sveikatos problemų turinčiai mūsų mamai...“ – sakė pašnekovas.

Vyras prisimena, kad medikų klaida išlindo tik tada, kai, nuvykęs pasiimti mirties liudijimo, jis išgirdo panašų sąskambį turinčią, bet išties kitokią mirusio žmogaus pavardę.

„Dar gerai, kad streso būsenoje įsiklausiau. Juk galėjau tiesiog pasirašyti... O jei, sakykime, anas žmogus sirgo koronavirusu ir kūnas būtų atiduotas dviejuose maišuose uždarame karste... Juk būtume jį ir palaidoję“, – kalbėjo vyras.

Jis patvirtino, kad, paaiškėjus tiesai, dėl apmaudžios klaidos sulaukė skyriaus slaugytojos atsiprašymo. Iš ligoninės vadovybės – tyla.

„Situacija absurdiška. Pasitarsim, ką mums toliau daryti. Tokios klaidos...“, – apmaudo ir kartu liūdesio neslėpė pašnekovas.

Vadovybė: jokio komentaro

Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Jolanta Stirbienė „Šiaulių kraštui“ atsisakė pakomentuoti įvykio detales.

„Negalime nieko komentuoti, net apsiginti negalime“, – nukirto vadovė.

J. Stirbienė akcentavo, kad kalbėti jai „draudžia“ griežtai reglamentuota asmens duomenų apsauga. Esą kalbėtų, jei turėtų paciento raštiško sutikimą.

„Artimieji paviešino paciento duomenis, o aš net negaliu pasakyti, ar toks ligonis ligoninėje guli. Dar neaišku, ar pats pacientas norėtų apie tai kalbėti“, – priešišku tonu kalbėjo įstaigos direktoriaus pavaduotoja, Asmens duomenų apsaugos įstatymu pridengdama ligoninės apmaudžią klaidą ir net nemėgindama apginti gero jos vardo.