Fotografijos muziejuje – Austėjos Auškalnytės fotografijų ciklas

Austėja Auškalnytė. „Imagination dead imagine. Layer 10“.
Penktadienį Fotografijos muziejuje Šiauliuose vyks jaunosios kartos menininkės Austėjos Auškalnytės fotografijų ciklo „Imagination dead imagine“ pristatymas. Renginyje filosofas prof. Gintautas Mažeikis kalbės apie vaizduotės fenomeną.

A. Auškalnytės fotografijų ciklas – airių kilmės rašytojo Samuelio Beketo prozos kūrinio „Vaizduotė mirusi vaizduokitės“ (angl. “Imagination dead imagine“) vizualinė interpretacija.

A. Auškalnytės sukurtuose abstrakčiuose fotografiniuose vaizduose negalioja jokios taisyklės, kompoziciniai dėsniai, kiekvienas žiūrintysis ryšį su kūriniu mezga per autentišką interpretaciją, nulemtą asmeninių patirčių, kiekvienas savaip perskaito simbolius. „Paprasta – kaip žiūri, taip ir matai“, – sako autorė.

Fotografijose išnyrantys vaizdai tarsi iš tarpinės mąstymo-vaizduotės būsenos – jie nėra išgryninti ir neturi aiškios, atpažįstamos formos ar lengvai perskaitomo turinio. Austėja kurdama žaidžia su šviesos atspindžiais, veikiančiais vandens terpėje. Spinduliai, patekę į vandenį, keičia kryptį, lūžta, maišosi. Pasitelkdama atspindžius, kūrėja metaforiškai iliustruoja žmogaus minčių nepastovumą. Šioms mintims impulsą suteikia fotografijas lydinčio monologo citatos iš S. Beketo kūrinio.

Austėja fotografijomis skatina žiūrovus užmegzti pokalbį su savimi: „Jei vidinis monologas galėtų būti įamžintas, manau, jis būtų panašiausias į „Įsivaizduok vaizduotę mirusią“ serijos nuotraukas. Monologe atsiveria tuštuma, šviesa, karštis, tvankuma ir praėjusių vaizdų išnykimas baltumoje. Nuotraukų serijoje tai interpretavau šešėliais, šviesotamsa, tekstūromis ir sluoksniais. Tokiu būdu noriu išprovokuoti mąstymą vaizdais ir leisti stebinčiajam atpažinti simbolius, suprasti autentiškas reikšmes, slypinčias ne tik poraštėse, bet ir vaizduose.“

Virtualią darbų ekspoziciją Fotografijos muziejaus konferencijų ir edukacijų salėje lankytojai galės pamatyti nuo spalio 29 iki lapkričio 5 dienos.

Renginys yra projekto „Jaunojo kūrėjo eteris“ dalis.