Suskambo Jolitos Vaitkutės ir Andriaus Mamontovo instaliacija

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Jolitos Vaitkutės ir Andriaus Mamontovo instaliacija „Skambina“.
Ketvirtadienį Šiaulių fotografijos muziejaus galerijoje iš Joniškio kilusi kūrėja Jolita Vaitkutė ir Andrius Mamontovas pristatė instaliaciją „Skambina“.

Instaliacijai sukurti menininkė naudojo laidus ir senuosius laidinius telefonus. Raudonos šviesos fone galerijos erdvėje kabo iš laidų sukurta moters figūra, laidai nuo silueto driekiasi žemyn, dalis jų susijungia su raudonais laidiniais telefonais.

Instaliacija atgyja, kai telefonai pradeda skambčioti, o trumpi garsai susijungia į vientisą muziką, sukurtą A. Mamontovo.

Kad telefonai yra užvaldę gyvenimą ir visas erdves, įrodė ne kartą pasigirdę skambučiai ir renginio dalyviams. Dalyviai nepaleido telefonų iš rankų ir įamžindami instaliaciją bei jos pristatymą.

„Informacinis nuovargis skatina užverti asmenines erdves. Pranešimų nustatymai, skrydžio režimas, aplinka „netrukdyti“ – tai smulkūs skydai, kuriuos statome prieš išorės triukšmą. Stengiamės tvarkytis su dirgikliais, bet kai kurie iš jų tiesiog per garsūs. Dabartinė realybė nebeleidžia išlikti užsivėrus, ji atlieka intervenciją ir sugražina pamirštas grėsmes. Net ir norėdami, negalime šios informacijos iki galo blokuoti. Dirgikliai iš praeities vėl realūs. Viskas, ką galime padaryti – konvertuoti nerimą į kasdienę patirtį, suteikti jam žmogišką formą ir išmokti su juo gyventi“, – šiais žodžiais apibūdinama instaliacija.

Specialiai Fotografijos muziejaus erdvei instaliacija „Skambina“ papildyta A. Mamontovo fotografijomis. Nespalvotuose nuotraukose įamžintas ištuštėjęs Vilniaus senamiestis per karantiną.

Instaliacija „Skambina“ – visą birželį vykusio Jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ dalis.

Fotografijos muziejaus galerijoje instaliacija bus eksponuojama iki rugpjūčio 22 dienos.