Naujausios
Kreipimasis į valdžią
Ūkininkai ir žemės ūkio bendrovių atstovai su daugiau kaip 80 traktorių kolona pajudėjo nuo žemės ūkio kooperatyvo „Joniškio aruodas“ per miesto gatves į centrą, aplinkkelį ir grįžo apsukdami dar vieną ratą.
Ant traktorių, priekabų kabėjo Lietuvos vėliavos ir užrašai: „Prieš Lietuvos žemdirbių diskriminaciją Europos Sąjungoje“, „Lietuva, tavo kaimas miršta“, „Lietuvos žemės ūkio politika mus žlugdo“.
Rajono merui Vitalijui Gailiui, kuris sakė remiantis žemdirbių akciją ir prašantis visų joniškiečių būti pakančiais, kol traktoriai riedės miesto gatvėmis, įteikta rezoliucija, kitas jos egzempliorius išsiųstas valdžios institucijoms į Vilnių.
Kreipimęsi į Lietuvos valdžios institucijas teigiama, kad per pastaruosius trejus metus mokesčiai žemės ūkiui padidėjo net iki penkių kartų, krenta produktų supirkimo kainos, Lietuvos žemdirbiai negauna paramos klimato kaitos priemonėms įgyvendinti, nors tai buvo numatyta Paryžiaus susitarime.
Reikalaujama nepriimti sprendimų, didinančių mokesčius ir kitas žemdirbių išlaidas, kol nebus sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos su kitų Europos Sąjungos šalių žemdirbiais, sustabdyti šmeižikišką informacijos srautą prieš dirbančiuosius žemės ūkyje, deramos pagarbos žmonėms, aprūpinantiems gyventojus produkcija, kuri užauginama viena švariausių ES. Taip pat prašoma, kad VĮ Registrų centro Joniškio skyrius dirbtų visomis darbo dienomis.
„Registrų centre žmonės turi daug reikalų, sutikau ne vieną kartą po kelis, laukiančius, kad priimtų. O štai, sugalvojo įstaigą optimizuoti, paliko tik vieną žmogų dirbti. Dabar ateinu: ant durų kabo raštas, kad ir tas vienas dirbs vos tris dienas per mėnesį“, – piktinosi ūkininkas, rajono Tarybos narys Romas Karūžna.
Kiti žemdribiai pritarė, kad regionai, rajonai tampa visai atskirti, įstaigos koncentruojasi didžiuosiuose miestuose.
Nemato gerovės valstybės
„Gerovės“ valstybė kuriama jau trisdešimt metų, bet mes jos nematome. Per visą tą laiką nebuvo normalios žemės ūkio politikos. Dabar vis dažniau girdime ne žodžius „žemės ūkis“, bet „gyvulių ūkis“. Užtenka į mus valytis kojas!“ – ryžtingai kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos viceprezidentė ir Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė.
„Mus smaugia mokesčiai „Sodrai“, tegul sulygina visus. Kodėl stambieji turi mokesčių „lubas“, o mes, valdantys po 200–300 hektarų žemės, – ne? – klausė „Šiaulių krašto“ kalbinta ūkininkė iš Beržininkų kaimo Eugenija Sperskienė. – Gal pamatys, gal išgirs mus? Medikai turi reikalavimų, pedagogai streikuoja. Kuo mes kitokie?“
Joniškio seniūnijoje ūkininkaujantis Rimantas Norvaiša, atvairavęs traktorių su vėliavomis ir pritvirtintu žaliu kryžiumi, sakė, kad iš žemdirbių valstybė labai daug reikalauja, nori daug gauti, o nieko neinvestuoja. Ūkininkai priešinami su pensininkais, mokytojais, kitų profesijų ir socialinių grupių atstovais. Svarstoma sumažinti žemdirbiams skiriamo žymėtojo dyzelino kiekį, akcizą didinti nuo 56 iki 146 eurų už toną, gazolį pirkti rinkos kaina. Taip pat planuojama didinti žemės mokesčio koeficientą, dėl kurio pats mokestis už hektarą gali didėti 50 eurų.
Dar iki šios akcijos visoje šalyje tyliai protestuota statant žaliuosius kryžius laukuose, transliuojant žinutę, kad priimami politiniai sprendimai žlugdo ekonomikos šaką, ant kurios sėdi visa šalis. Kryžių nemažai iškilo ir Joniškio rajone.