Joniškis šventė gimtadienį

Ričardo NORKAUS nuotr.
Šeštadienį per miesto centrą nuvilnijo miestelėnų, visuomeninių organizacijų, įstaigų, partijų eisena, į kurią įsijungė bene rekordinis skaičius žmonių – daugiau kaip 700.
Liepos 1–4 dienomis Joniškis šventė gimtadienį „(At)mintis mus įkvepia“, kurio daugiaprasmis pavadinimas nukreipė ir į praeitį, istoriją, ir kartu skatino susimąstyti, išreikšti savo idėjas, kurios išties tiesiog pleveno ore, virtusios netikėtais akcentais, pavyzdžiui, mažosiomis etninėmis skulptūrėlėmis, jaunųjų menininkių nutapytais Mykolo Arkengelo, miesto herbo simbolio, sparnais, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės mini knygynėliu, miestą papuošusiais kūriniais – gūžtomis, iš kurių visi kaip paukščiai išsisklaidome po pasaulį. Taip pat buvo išdalinti įvairūs apdovanojimai, tarp kurių – vienas svarbiausių rajone – Mykolo Arkangelo statulėlė.

 

Teikė apdovanojimus

Šventė prasidėjo dar ketvirtadienį ir truko iki sekmadienio. Pagrindinę dieną, šeštadienį, per miesto centrą nuvilnijo miestelėnų, visuomeninių organizacijų, įstaigų, partijų eisena, į kurią įsijungė bene rekordinis skaičius žmonių – daugiau kaip 700 iš 45 organizacijų.

Joniškio etninės kultūros puoselėtojai Ritai Kipšaitei-Balčiūnienei tądien buvo įteiktas vienas aukščiausių rajono apdovanojimų – Mykolo Arkangelo statulėlė, skiriama už ypatingus nuopelnus Joniškio rajono plėtrai, pramonei, kultūrai, švietimui, sportui, žemės ūkiui, socialinei raidai, visuomenės gyvenimui, krašto apsaugai ar kitoms sritims. R. Kipšaitei–Balčiūnienei ji skirta už etninės kultūros, folkloro plėtrą, Joniškio krašto vardo garsinimą, svarų indėlį į rajono kultūrą, gyventojų užimtumo skatinimą ir būrimą kultūrinei veiklai.

Apdovanojimai iš mero Vitalijaus Gailiaus rankų perėjo Joniškio šaulių savanoriams, kurie karantino metu patruliavo gatvėse, padėjo policijai kontrolės postuose, teikė svarbią informaciją gyventojams, dalino lankstinukus, dezinfekavo laiptines, savanoriavo ligoninėje. Buvo pasveikinti ir pirmojo karantino metu į pagalbos prašymą atsiliepę savanoriai, kurie rizikuodami savo sveikata suteikė reikalingą pagalbą, dalinosi informacija, padėjo užtikrinti tvarką ir nustatytų reikalavimų laikymąsi viešose susibūrimų vietose, taip pat Joniškio ligoninės personalo specialistės, kurios ėmė PGR tepinėlius, Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojai.

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus taip pat išdalino apdovanojimus. Vieną paveikslą iš trijų moterų tautodailininkių Virginijos Kutkienės, Dalios Ulčinaitės–Sutkuvienės, Aušros Viduolienės kasmet kovą rengiamos parodos (šiemet ji vyko virtualiai) skyrė Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorei Juventai Jurgelienei, kaip rajonui nusipelniusiai moteriai. Toks apdovanojimas būdavo teikiamas kasmet Tarptautinės moters dienos proga, bet dėl karantino jis sulaukė vasaros. Taip pat muziejininkai už bendradarbiavimą unikalias dovanas – kryžinius smeigtukus, pagamintus kaip kopijas analogų, aptiktų archeologinių tyrinėjimų metu Kurmaičių – Linksmėnų kapinyne įteikė Algimanto Raudonikio meno mokyklos direktoriui Vitoliui Žukui ir Šiaulių žydų bendruomenei bei jos pirmininkui Saniai Kerbeliui.

Apdovanojimus gavo ir Joniškio kultūros centro mėgėjų teatro „Žiburys“ gegužę organizuotos rajono švarinimosi akcijos „Aš PATS atsakingas už savo aoplinką, planetą Žemę“ dalyviai.

Parodos, varžybos, akcijos

Šventė buvo kupina parodų, pristatymų, atidarymų: Jono Avyžiaus viešoji biblioteka pakvietė kraštietę aktorę Silviją Povilaitytę skaityti eilių, surengė jos gyvenimui ir kūrybai skirtą parodą. O aktorė savo vaikystės ir jaunystės miestui atvežė ką tik išleistą eilėraščių knygą „Senoji atminų gatvė. Padėka Joniškio žmonėms.“ Atidarytos ir kraštiečių dailės atstovų Antano Ramašausko, Jono Katkevičiaus Ir Vilijos Katkevičiūtės-Burniges grafikos, akvarelės, poezijos parodos, Odetos Pemerneckaitės įstabių kūrinių – interjerinių lėlių ir pastelės darbų paroda. Vienam vakarui pasižvalgyti po šiuolaikinės kūrybos pasaulį kvietė jaunų menininkų grupė „Bendradarbiai“.

Pažymint Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės 135-ąjį gimtadienį, prie jos gimtojo namo Joniškyje pagal Joniškio rajono savivaldybės administracijos iš dalies finansuotą projektą „Sofijos knygynėlį“ pastatė projekto sumanytojas Žiemgalos kultūros draugijos Joniškio skyrius. Atidengiant jį joniškiečiai pakviesti į literatūrinius skaitymus bei buvo prašoma atnešti viešai bibliotekėlei dovanų knygų. Knygynėlį pagamino žagarietis meistras Arvydas Jasas.

Veikė rajono verslininkų asociacijos, vadovaujamos Faustos Užkuraitienės kavinių kiemelis, nunešęs net į 1980–uosius metus, vyko mugė, įvairios sporto varžybos, literatų popietė, protų kovos, „bulių“ kautynės, miestelėnai ir svečiai klausėsi koncertų, žiūrėjo lauko kiną, dalyvavo ekskursijose, buvo kviečiami apsilankyti Krepšinio muziejuje.