Bado akcija – prieš mero inicijuotą rajono tarybos sprendimą

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Nijolė Valuckienė sakė protestuojanti prieš Joniškio VVG žlugdymą.
Vakar aikštėje prie Joniškio rajono savivaldybės bado akciją tęsė antradienį ją pradėjusi opozicijos atstovė, Joniškio rajono tarybos narė ir rajono Vietos veiklos grupės (VVG) asociacijos pirmininkė Nijolė Valuckienė, tokiu drastišku būdu nusprendusi protestuoti prieš rajono mero Vitalijaus Gailiaus paskatintą rajono tarybos sprendimą atšaukti iš VVG valdybos vietos valdžios atstovus. Ji teigia, kad artimiausiu metu nepaskyrus naujų atstovų Valdyba negalės priimti sprendimų, taip žlugdoma VVG veikla, o rajono verslas bei bendruomenės praras tūkstančius eurų finansinės paramos. Tuo tarpu meras Vitalijus Gailius pareiškė, kad VVG klesti nepotizmas, skirstomos lėšos saviems ir kad „jokios akcijos nepanaikina teisės viršenybės“.

Žemės ūkio ministerija Joniškio VVG pagal pasiektus rezultatus vadina viena geriausių šalyje.

Nenori būti žlugdymo bendrininke

Savivaldybės administracija, argumentuodama, kad nebus užtikrintas žmonių saugumas dėl pandeminės situacijos, leidimo šiai protesto akcijai nedavė, nors joje visą laiką – nuo antradienio 12 valandos iki ketvirtadienio 18 valandos – pasiryžusi budėti vienintelė VVG asociacijos pirmininkė ir Joniškio rajono tarybos opozicijos narė Nijolė Valuckienė.

Protestuotoja akciją vis tiek pradėjo, įsikūrusi palapinėje aikštėje priešais savivaldybę. Palaikantieji stebėjosi savivaldybės administracijos sprendimu, nes tuo tarpu, Vilniuje rengiamam šeimų gynimo maršui, kuriame planuojama net iki 7000 dalyvių, sostinės savivaldybė leidimą davė. O ten juk susirgimų skaičius koronavirusu gerokai sparčiau augantis.

Bendraudama su žurnalistais N. Valuckienė dar sykį pakartojo, kad kovo 25 dieną Joniškio rajono tarybai atšaukus iš VVG tris anksčiau deleguotus valdžios atstovus – Administracijos direktorę Valę Kulvinskienę, Tarybos narius Mindaugą Balčiūną ir Romą Karūžną – negali posėdžiauti ir sprendimų priimti organizacijos Valdyba. Taip sustoja lėšų įsisavinimas.

Skelbto 26-ojo kvietimo metu buvo gauti du verslo projektai, jų bendra prašoma paramos suma siekia 61 869 eurų, planuojama sukurti tris naujas darbo vietas. Jei per du mėnesius nebus suformuota pilna Valdyba, gali strigti ir naujos strategijos priėmimas, o tai būtų dar didesnis finansinis praradimas rajonui.

„Tokių veiksmų imuosi, norėdama atkreipti visuomenės ir šalies žiniasklaidos dėmesį, kaip, mano nuomone, žlugdoma Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupė, į rajono kaimo bendruomenių infrastruktūrą ir verslą padedanti pritraukti nemenką paramą. Nenoriu būti šio žlugdymo bendrininke“, – sakė N. Valuckienė.

Meras pažėrė kaltinimų

Išėjęs iš Savivaldybės su žurnalistais susitikti meras Vitalijus Gailius rėžė, kad po savivaldybių tarybų rinkimų atėjęs dirbti su koalicija sutarė neleisiantis vogti Joniškio žmonių pinigų. Po to patikslino, kad kalbėjo plačiąja prasme. O VVG, jo teigimu, klesti nepotizmas, įdarbinami šeimos nariai, lėšos skirstomos giminystės ryšiais susijusių asmenų, verslo ryšiais siejamų subjektų teikiamiems projektams.

Pasak mero, Nijolė Valuckienė šiuo metu nebeturi vadovės įgaliojimų, nes jos kadencija baigėsi kovo mėnesį. Tuo tarpu, su VVG valdyba ir jos pirmininke (N. Valuckienė yra VVG asociacijos pirmininkė, kurioje veikia Valdyba, turinti kitą pirmininkę – aut. past.) kontaktuojama ir tariamasi dėl galimo susitikimo nuotoliniu būdu spręsti iškilusią problemą dėl Valdybos.

Nijolė Valuckienė kaltinimus atremia, kad VVG įdarbinta tik jos sesuo, bet šį sprendimą priėmė ne pati, o Valdyba, kurioje ji nedalyvauja ir asmeniškai nieko nesprendžia. Apie kokius nors piktnaudžiavimus ji nieko nežino, nei prokuratūra, nei STT, nei kitos tarnybos jokių kaltinimų nėra pareiškę ir nėra informavę apie pažeidimus.

Ministeriją VVG vadina viena geriausių

Žemės ūkio ministerija Joniškio VVG pagal pasiekimus įvardina kaip vieną geriausių Lietuvoje.

„Joniškio rajono partnerytės vietos veiklos grupei Žemės ūkio ministerija priekaištų dėl įgyvendinamos vietos plėtros strategijos neturi, kadangi pasiekti vieni geriausių rezultatų tarp 49 vietos veiklos grupių. Be to, Agentūra, administruojanti ir vykdanti kontrolės bei priežiūros funkcijas, pažeidimų, susijusių su vietos plėtros strategijos įgyvendinimu, iki šiol nebuvo nustačiusi.

Žemės ūkio misterija buvo gavusi Specialiųjų tyrimų tarnybos raštą dėl galimai neskaidraus Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupės veikimo, priimant sprendimus, tačiau, išanalizuotose situacijoje, kurios buvo pateiktos rašte, pažeidimų, padarytų teisės aktų, reglamentuojančių vietos plėtros strategijų įgyvendinimą, nenustatyta¨, „Šiaulių kraštui“ paaiškino Žemės ūkio ministerijos 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus patarėja Ilona Javičienė.

Bado akciją N. Valuckienė pasiryžusi tęsti iki ketvirtadienio 18 valandos.