
Naujausios
Prieš tris milijardus metų mūsų planeta nesiskyrė nuo Marso – čia buvo tik uolienos ir daug nuodingų dujų. Pirmoji gyvybės forma atsirado vandenyje. Tai buvo bakterijos. Purpurinės ir žalios. Purpurinės mito saule ir gyveno sau, žalios irgi maitinosi saule, tačiau gyveno ne tik sau.
Būtent jų dėka Žemė tapo gyvenama planeta, nes jos pradėjo gaminti d e g u o n į ir suponavo visus kardinalius planetos pokyčius: ne tik galimybę čia gyventi dinozaurams, bet ir mums patiems.
Mūsų čia nebūtų, jei ne tos ciano bakterijos! Tačiau daugeliui žmonių sudėtinga pajusti dėkingumą, nes visuminiam pasaulio suvokimui reikalingos ne inertinės, o intelektinės pastangos.
Sakysite, negi dabar padėkosi tam, kas gyveno prieš milijardus metų? O, dar ir kaip! Kiekviename dabartinio augalo lapelyje yra tiesioginių pirmųjų bakterijų palikuonių – chloroplastų, kuriuose iki šiolvyksta fotosintezė, todėl mes galime kvėpuoti.
Medžių lapuose, beje, jų yra taip pat. Sakantiems, kad medžiai nėra pritaikyti gyventi mieste, primindama šią pasaulio atsiradimo priešistorę, noriu pasakyti, kad žmogus irgi nebuvo pritaikytas gyventi žemėje! Žemėje pirmiausiai prisitaikė gyventi tie, kurie galėjo gaminti deguonį, o tada jie leido gyventi ir kitiems!
Tai Deguonis šia prasme buvo Dievas, žmogus – niekada.
Dabar gi žmogus, lyg kokia bakterija, be perstojo tobulina pasaulį ir didžiuojasi, kad rekonstrukcijų dėka viskas tik progresuoja, o iš tiesų yra atvirkščiai. Nes taip jau buvo – pasaulio pradžioje – plyna žemė. Vadinasi, ne progresuoja, o regresuoja. Drastiškai, be tausojančio ir vertybinio požiūrio iškirsti visi iš eilės pagrindinių gatvių medžiai Šiaulių miestui (o ir kitiems Lietuvos miestams) suteiks graudų kosminės stoties įvaizdį, o kartu ir laikinumo pojūtį. Tačiau daug kam – tai gražu.
Didžiausia problema yra mąstyme. Todėl ne dendrologų lentelės koreguoja sprendimus, o vertybinės nuostatos ir principinės intencijos.
Žmonės žalos nepajustų ir priekaištų nereikštų, jeigu vis dar gyventų klajoklišką gyvenimą ir kas keturios savaitės kraustytųsi vis kitur. Bet gyvenant sėsliai, gėlės ant palangių nekompensuoja už lango nupjauto medžio ir einant gatve vasarą nepridengia nuo saulės.
Mieli transformeriai, prašome prisiminti, kad planetos gyvybės matricoje – ne jūs Dievai! Medis, ciano bakterija, net dumblis svarbesni už jus!
Tačiau valdininkai vadovaujasi dar ir skoniu, o dėl skonio, sakoma, nesiginčijama.
Tik kaip galima ginčytis dėl to, ko nėra? Ir kaip pasakyti žmogui jo neįžeidžiant, kad skonio jis neturi?
Sakysite, na, menininkai tai tikrai turi – paklauskime jų. Tačiau atsargiai, drįstu abejoti. Antraip kaip paaiškinti tuos atvejus, kai meno mokyklos pačios savo kieme išsikerta medžius, iškloja naujom trinkelėm, apsitveria aukšta vieline tvora ir labai džiaugiasi baisiai gražiais pokyčiais?
Kaip jiems pasakyti neužgaunant, kad susikūrė tobulą voljerą ir pademonstravo prastą skonį?
Taigi, jeigu ne visi menininkai turi skonį, – sunku paaiškinti ir valdininkams, kurie irgi turi teisę į nuomonę, o svarbiausia, skoniu grįstus lemiamus sprendimus.
Miestams pritaikytos medienos sudėties stipenos jiems irgi yra labai gražios todėl, kad neauga kaip tikri medžiai su didele laja. O ir deguoniui pagaminti to juk visai gana, nes plonas kamienas ir primena tą vamzdelį, kuriuo deguonis patenka į žmogaus organizmą ligoninėje.
Situacija tapo ne tik tragiška, bet ir komiška po to, kai praeitą pavasarį Šaulių miesto Varpo gatvės sveikiausi medžiai buvo užpulti nuo 3 valandos nakties. Susidarė įspūdis, kad tai vampyrų atmaina, kuri, saugodamasi dienos šviesos, turi pjauti naktį. Išgerti sulą (nes ji, kaip ir kraujas, teikia gyvybinę energiją) ir pasivertusi šikšnosparniais išskristi atgal... į savivaldybę?
Na, kadangi skonis ir grožis, pasirodo, yra labai subjektyvi realybė, gal ir neteisinga ja remtis. Tačiau remtis vis dėlto yra kuo – ne, ne teisės aktais, o faktu, nuo kurio ir pradėjau – mieli transformeriai, prašome prisiminti, kad planetos gyvybės matricoje – ne jūs Dievai! Medis, ciano bakterija, net dumblis svarbesni už jus! Net ir tuo atveju, jei apakinti iliuzijos apie savo užimamų pareigų svarbą ir turimą teisę reikšti nuomonę ar naikinti (plačiąja prasme) tai pamiršote.
Kai visi atsinaujinimo projektai bus rengiami privalant išsaugoti kiekvieną sveiką miesto medį kaip vertybę, prisitaikant prie jo, o ne atvirkščiai – prie standartinio, nekūrybiško mąstymo, mes turėsime ne tik atnaujintą grindinį, bet ir unikalią, jaukią, saugią, sveiką, gyvą, raminančiai žalią savo aplinką ir jos gyventojus.
Raginu pradėti mąstyti už dėžės ribų, išliekant savitu, nuo europinių lėšų dozės neapkvaitusiu miestu.