Prieš rinkimus siaučia smėlio dėžės audra

Rūta Jankuvienė.
Kiek aistrų užvirė dėl sostinės Lukiškių aikštėje supiltos smėlio instaliacijos – pliažo. Tu – už ar prieš? To klausia ne vienas.
Aš nei už, nei prieš, nes pliažas šiuo atveju tik pretekstas politikams pasiutpolkę užsukti. Kaip sako Arūnas Valinskas, atrodo, jog valdžia daugiau prisidirbti nebegali, ale vis nustebina.

Savo nuomone nė nesidalinčiau, jeigu ne jauno žmogaus klausimas: „Kodėl Lietuvoje tiek daug triukšmo dėl aikščių? Ir Šiauliuose, ir Vilniuje. Nebėra kitų problemų? Na, išpylė smėlio aikštėje, vaikai žaidžia, smagu – kas čia yra blogo? Absurdas, kad dėl to Seimas įstatymą priima. Kaip dabar tą smėlio dėžę naikins? Vieni ardys, o kiti eis ginti?“

Jaunos kartos požiūris kitoks į daugelį dalykų, kuriuos vyresnieji laikome tabu. Natūralu, o gudrūs politikai savo naudai kursto konfliktą.

Dėl Lukiškių aikštės užsisuko tokia pasiutpolkė, kad jos užsakovas gali rankom trinti iš džiaugsmo. Artėjant Seimo rinkimams atlikta efektinga viešųjų ryšių akcija. Nykios rinkimų kampanijos fone sostinės meras Remigijus Šimašius su tuo pliažu tiesiog sublizgėjo. Kam patiko, kas keikė, bet meras vėl buvo ant bangos, o jo partijai, kuriai pagal reitingus mažai yra šansų pakliūti į Seimą, atsirado proga atsidurti dėmesio centre.

Kaip sako profesorius urbanistas Algis Vyšniūnas, pliažas – „nepralošiamas projektas“. Ypač po lietuvių menininkių sukurto pliažo Venecijos bienalėje, už kurį jos laimėjo Auksinį liūtą ir pelnė Lietuvos nacionalinę premiją.

Nacionalinės premijos sostinės merui niekas neskirs, o štai Seimas su reikalavimu naikinti Lukiškių aikštės pliažą išgarsėjo tarptautiniu mastu. Žinią paskleidė garsios pasaulio naujienų agentūros.

Tris dešimtmečius Lukiškių aikštė politikams mažai rūpėjo, pliažas galų gale išjudino.

Seimas skubos tvarka (tai reiškia, kad valstybėje nebėra svarbesnio reikalo) Lukiškių aikštę nusprendė įteisinti, kaip pagrindinę reprezentacinę valstybės aikštę su Vyčio skulptūra ir memorialu laisvės kovų aukoms. Nustatė, kad Lukiškių aikštė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams bei sukilėliams (1863 –1864 metų sukilėliai aikštėje buvo nužudyti, pakarti), o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai ir gerai moralei.

Pliažas, reikia manyti, geros moralės nuostatų neatitinka, o kaip bus su čiuožykla žiemą? Bet tai bus jau po Seimo rinkimų.

Smėlio dėžėje, pasak Gabrieliaus Landsbergio, vyksta dviejų politinių jėgų – Laisvės partijos ir valstiečių žaliųjų „žaislinių kastuvėlių“ mūšis. Bet į mūšį aistringai įsivėlė ir dalis konservatorių, ir kitų Seimo frakcijų atstovai. Suka dabar galvą ir Prezidentas, o visi laukia, vetuos ar ne Seimo priimtą įstatymą dėl aikštės statuso? Vienaip ar kitaip pasielgs Prezidentas, vėl bus proga politinėms batalijoms.

Kodėl politikai taip aistringai nėrė į smėlio dėžės audrą? Todėl, kad visiems atsivėrė galimybė konsoliduoti savo rinkėją, nubrėžti takoskyras.

Kai partijos yra beveidės, kai sunku apibūdinti, kuo skiriasi jų nuostatos, ideologijos, politikai pagarsino bent savo sampratas apie laisvę, istorinę atmintį, patriotizmą, pagarbą tautos kančioms ar savivaldos laisvės varžymą bei Seimo įvestą „tiesioginį aikštės valdymą“. Rinkėjui pasirinkimo amplitudė pakankamai didelė.

Tik reikėtų įžvelgti, ką ši smėlio audra užgožia. Politikams daug lengviau sakyti tai, ką nori girdėti pliažo performanso supriešinti žmonės, nei aiškinti, kaip išbrisime iš pandemijos pasekmių, ekonomikos nuosmukio ir augančio nedarbo, kas bus, kai baigsis skolinti pinigai, kurie dabar dosniai žarstomi? Ar, pavyzdžiui, atsakyti, kaip taršą įveiksime, mokėdami nuo liepos 1 dienos įvestą automobilių registravimo mokestį, kuris ne vienam jau įvarė šoką.

Šiauliai, beje, su savo Prisikėlimo aikšte turėjo progą pralenkti Vilnių. Kelios dienos prieš pliažo išpylimą Lukiškių aikštėje feisbuke buvo pasidalyta idėja, jog Šiauliuose reikėtų palmes pastatyti. Pasvarsčiau, kad tuomet tiktų ir smėliuką išpilti ką tik rekonstruotoje, trinkelėmis išgrįstoje Prisikėlimo aikštėje. Nebuvau suprasta, o Vilnius šast ir išpylė.

Šiauliuose nė skandalo nebūtų kilę, nes kultūros centro žmonės per galvą verčiasi, kaip į plyną be pavėsio erdvę miestiečius pritraukti.

Su reprezentacinėmis aikštėmis vis tenka dvi problemas spręsti – įveiklinimo, kad taptų traukos centru, ir istorinės atminties įprasminimo paminklais. Vienur – atrakcijos, kitur – rimtis. Kaip tuos dalykus suderinti? Dešimtmečius ir Šiauliuose dėl paminklo ietys laužomos.

Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos architektui Vyteniui Rudokui saliamonišką uždavinį lyg ir pavyko išspręsti – didžiąją aikštę suprojektavo renginiams, o prieigose skverą – Tautos laisvės paminklui. Tik jį dar reikia pastatyti ir , kaip sako profesorius A. Vyšniūnas, pirmiausia susitarti, kokią laisvę jis įprasmins?

Pagal sostinės merą iškovotą laisvę įprasminti gali ir pliažas. Ginčykimės toliau, ar tai nuoširdu, ar manipuliacija?

Komentarai

Kirvis    Šeš, 2020-07-04 / 17:18
Nuoširdžiausiai yra rinkti šiukšles kol išrenka į valdžią. Vėliau gauni neliečiamybę F... rodyti. Ir tai vėl bus nuoširdu :)
tų aikščių    Sek, 2020-07-05 / 12:34
sprendimai tik parodo mankurtizmą ir intelektualinę krizę visuomenėje
Menkystos    Pir, 2020-07-06 / 10:30
Kai nepavyksta ir reikia duoti "atmazkę", gali kaltę suversti, politikai, rinkimams, opozicijoms ir aplinkai. Labai sunku pripažinti, kad blogam šokėjui ir kiaušiniai trukdo.
Emiliškai    Ant, 2020-07-07 / 15:36
Ai, smirdžiaus iš Šiaulių pasirodymas prilygsta Seimo sprendimui dėl pliažo arba atvirkščiai
Ramus    Tre, 2020-07-08 / 09:35
Laiptų galerijoje propaguoja Leninizmo idėjas, o jūs čia apie plyteles, apie smėlį...Ir mylimos atlikėjos Katunskytės dainą nori uždrausti, kur dainuojama apie sportininkų parvežimą iš Afrikos? Juk šitaip miesto valdžia ir menų fakultetą atiduos dėvėtų rūbų krautuvei įkurti, arba kokiam nors neregėtam naktiniam klubui?
reikia bačkos    Tre, 2020-07-08 / 10:35
aikštėje trūksta bačkos. Politikieriai ir šiaip norintys pakalbėti, paprotestuoti ar nuomonę pasakyti turėtų bačką - užsilipai ir postringauji...
Aštri plunksna    Tre, 2020-07-08 / 22:50
Šaunuolė Rūta, pagarba už aštrias ir, manai, teisingas įžvalgas!
Suzan Koeman    Ant, 2020-07-14 / 03:39
Tai yra liudijimas, kurį pasakysiu visiems išgirsti. Aš buvau vedęs ketverius 4 metus, o penktaisiais santuokos metais kita moteris prabilo, kad atimtų iš manęs savo meilužį, o mano vyras paliko mane ir vaikus, ir mes kentėjome 2 metus, kol sutikau postą, kuriame vyras dr., Ilekhojie padėjo kam nors ir aš nusprendžiau pabandyti padėti man parnešti mano meilųjį vyrą į namus ir patikėk, aš tiesiog siunčiu jam savo ir mano vyro nuotrauką ir po 48 valandų, kaip jis man pasakė, aš pamačiau automobilis įvažiavo į namą ir štai, tai buvo mano vyras ir jis atėjo pas mane ir vaikus, todėl aš džiaugiuosi, kad kiekvienas iš jūsų esate panašus į susitikimą su šiuo vyru ir turite savo meilužį. Taip pat galite susisiekti jam pagalbos dabar el. paštu: (gethelp05@gmail.com) „Viber“ / „WhatsApp“: +2348147400259
Mrs Sharon    Šeš, 2020-07-18 / 01:06
Hello Everybody, i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of $20, 000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of $20, 000.00 Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact via email:(challotloan@gmail.com) Thank you.
JOY    Sek, 2020-07-26 / 15:52
avant que mon mari ne revienne vers moi après 3 mois de séparation, j'ai beaucoup pleuré et ma vie était misérable, les choses n'allaient pas bien à mes yeux je ne pouvais pas me concentrer, tout ce à quoi je pensais, c'est que si je pouvais récupérer mon mari, cette pensée de le récupérer, me fait chercher des solutions partout, même sur Internet après avoir cherché des solutions en ligne, un jour fidèle j'ai vu le contact du Dr AFRID Spell Temple, que j'ai contacté et leur ai dit mes problèmes, ils ont demandé mes coordonnées, que je résume, après quelques heures, j'ai reçu un message indiquant que votre lancement de sort est gratuit, mais je serai responsable des objets nécessaires pour le sort, après que les objets aient été achetés et reçus par le lanceur de sorts, dans les 7 heures, il m'envoie un message WhatsApp qu'il a jeté le sort et m'a demandé d'attendre 48 heures. heureusement, je n'ai pas changé mon numéro de portable, mais je pensais que mon mari a supprimé le numéro qu'il pouvait utiliser pour me joindre, j'ai supprimé son numéro de mon téléphone, les différends que nous avons eu qui ont conduit à la séparation étaient horribles, je n'ai jamais pensé nous pourrions être à nouveau ensemble, sinon avec l'aide de ce grand lanceur de sorts, un jour j'ai vu un message sur mon téléphone quand je me suis réveillé c'était tôt le matin le message contenait des excuses, que je devrais lui pardonner tout ce qu'il a fait à moi je ne sais pas qui a envoyé un tel message parce que le numéro me semble étrange alors je rappelle l'expéditeur et voici la voix de la personne que j'ai entendue était la voix de mon mari j'étais en colère au début parce que je ne le fais pas Je veux qu'il sache qu'il m'a manqué après qu'il s'est excusé et a dit qu'il avait promis d'être un homme meilleur cette fois et a également dit qu'il ne me laissera jamais pleurer, je ne le crois jamais, depuis qu'il est revenu, j'ai remarqué quelque chose que mon mari a beaucoup changé il est maintenant le mari de rêve dont je rêve toujours, je veux juste remercier Dieu et le véritable lanceur de sorts avec lequel il m'a connecté, en ce moment je peux dire que tous mes problèmes sont terminés le sourire a toujours été sur mon visage je ne peux pas vous remercier assez monsieur, c'est ainsi que j'ai retrouvé l'amour de ma vie, nous sommes tous les deux heureux ensemble merci au Dr AFRID Que Dieu vous bénisse, pour la relation conseille atteindre le lanceur de sorts pour l'assistant Via, drafridherbalhome11@gmail.com drafridherbalhome11@gmail.com

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.