Ant rinkimų svarstyklių (5)

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Balsai, einančių į valdžią pirmą kartą ar po pertraukos

Kas pretenduoja valdyti Šiaulius po naujų Savivaldos rinkimų? Kokie politikos veikėjai ir žvaigždės puošia kandidatų sąrašus? Iš kokių klaidų mokosi norintys patekti į valdžią politikai? Kokias miesto problemas įžvelgia? „Šiaulių kraštas“ tęsia rašinių ciklą „Ant rinkimų svarstyklių“.
Ant svarstyklių – partijos, šią kadenciją neturėjusios miesto Taryboje atstovų ar juos praradusios dėl atskilėlių nuo partijos. Vienintelė savarankiškai išsikėlusi kandidatė į merus Irma Gajauskaitė ant svarstyklių nepatenka. Jai nepavyko surinkti rinkėjų palaikymo parašų.

 

Liberalai sieks atgauti pozicijas

Liberalų sąjūdis po praeitų savivaldos rinkimų buvo laimėjęs dvi vietas Šiaulių miesto taryboje. Bet jas užėmę politikai, tuometiniai vietos skyriaus lyderiai, atskilo nuo Liberalų sąjūdžio pirmaisiais kadencijos mėnesiais. Vienas pasuko į Laisvės partiją, kita iš viso pasitraukė iš partinės veiklos.

Į šiuos savivaldos rinkimus Liberalų sąjūdžio kandidatų sąrašą veda partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkė, teisininkė Vilma Strupienė. Ji yra ir kandidatė į miesto merus. Ankstesnę kadenciją ji yra dirbusi Šiaulių mero Artūro Visocko patarėja.

Pirmajame kandidatų dešimtuke po V. Strupienės yra įrašyti IT inžinierius Vitalijus Priščepionok (2), inžinierė Asta Butkutė (3), Šiaulių regiono plėtros ekspertas Viktoras Strups (4), ekonomistas Karolis Sankauskas (5), metų mokytoja Inga Urbonienė (6), gydytojas kardiologas Robertas Mažutavičius (7), vadybininkė Aušra Simonavičiūtė (8), gydytoja Vilma Grušienė (9), teisininkas Konstantinas Trimailovas (10).

„Iš viso sąraše yra 18 kandidatų, devynios moterys ir devyni vyrai. Visi mūsų sąrašo žmonės turi aukštąjį išsilavinimą, – apibūdina kandidatų sąrašą V. Strupienė. – Aš pati pirmą kartą einu į rinkimus.“

Ką skyriaus pirmininkė mano apie tai, jog šią besibaigiančią kadenciją Liberalų sąjūdžio laimėti mandatai miesto Taryboje nuėjo perniek?

„Nenoriu individualių pasirinkimų moralizuoti, rinkimų teisinis reglamentavimas yra toks, koks yra, – atsako ji. – Bet politiniai perbėgimai, kurių miesto Tarybos istorijoje buvo daug, kai rinkėjai balsuoja už vieną partiją, o nueinama dirbti su kita, nė vieno politiko nepuošia ir nėra sveika visai politinei sistemai.“

„Kad žmonės negerbia politikų, kalti patys politikai, – mano V. Strupienė. – Prižada daug, o po to per ketverius metus nieko nepadaro ar padaro mažai.“

Kiek vietų miesto Taryboje prognozuoja laimėti? Su kuo koalicijos būtų priimtinos?

„Ne frakcijos dydis esmė, – sako V. Strupienė. – Svarbu aktyvumas. Jeigu ir vienas būtume, darysime tai, ką esame tikslu išsikėlę. Mes dešinieji ir tokia koalicija, kokia dabar yra Seime, mums būtų labiausiai priimtina.“

Kokius tikslus kelia?

„Žmogaus sveikata – priorietas, mūsų tikslas – kokybiška sveikatos priežiūros sistema mieste. Pandemija daug skaudžių nelaimių atnešė, žmonės laiku negavo sveikatos priežiūros paslaugų, ilgos eilės pas specialistus, sudėtinga situacija Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, labai trūksta ligoninės bendradarbiavimo su poliklinikomis“, – vardina įžvelgiamas problemas sąrašo vedlė.

Jos nuomone, savivaldybės politikų neturi stabdyti skirtinga sveikatos priežiūros įstaigų priklausomybė. Ligoninė – ne Savivaldybės pavaldumo.

„Bendradarbiauti, kalbėti su ligoninės vadovybe, bandyti spręsti problemas niekas nedraudžia, – teigia politikė. – Ligoninė veikia Šiauliuose, šiauliečiai yra jos pacientai, tad kaip miesto Taryba gali būti neįgali spręsti problemas, kai kalbame apie miesto gyventojus? Sakyti, kad įstaiga ne mūsų pavaldumo, nėra priežastis problemų nespręsti.“

„Gali būti, kad savivaldybės vadovams pritrūksta drąsos, – svarsto ji. – Taip pat juk buvo su Šiaulių universitetu – universitetas autonominio valdymo ir esą ką mes galime padaryti? Bet, pavyzdžiui, Klaipėdos politikai, nors taip pat gerbė universiteto autonomiją, viską darė ir pasiekė, kad Klaipėdos universitetas išliktų.“

Kokius iššūkius liberalai prisiimtų?

„Svarbiausias iššūkis – keisti prioritetus Šiaulių mieste, – sako V. Strupienė. – Ne trinkelės (tegu jos nueina į antrą planą), o sveikatos priežiūra, investicijų pritraukimas, kultūros plėtotė – svarbiausia. Galėtume išsikelti siekį – Šiauliai – Europos kultūros sostinė.“

Po priverstinės pertraukos – vėl sąrašo vedlys

Lietuvos regionų partijos kandidatų į Šiaulių miesto tarybą sąrašą veda Andrius Šedžius, partijos vicepirmininkas. Jis ir kandidatas į Šiaulių miesto merus.

A. Šedžius ne vieną kadenciją buvo miesto Tarybos narys. Bet per praeitus savivaldos rinkimus buvo priverstas daryti pertrauką.

Pats įvardija, kaip 2019 metais Vyriausiosios rinkimų komisijos buvo išbrauktas iš Socialdemokratų darbo partijos (ji vėliau pasivadino Regionų partija) kandidatų sąrašo, nes nenurodė teistumo. Šiaurės Airijoje buvo baustas, kaip įmonės, kurios automobilis buvo vairuojamas be draudimo, atstovas, važiavimas be draudimo ten prilyginimas nusikalstamai veikai, tikina pats nežinojęs, kad yra teistas. Tada partijos sąrašas nelaimėjo mandatų miesto Taryboje.

Dabar partijos kandidatų sąrašo pirmajame penketuke po A. Šedžiaus antras yra Rolandas Janauskis, inžinierius energetikas, privačios įmonės vadovas, trečia – Enrika Stanaitienė, Šiaulių technologijų mokymo centro profesijos mokytoja-metodininkė, ketvirtas – Edvardas Gribačiauskas, Šiaulių Trečiojo amžiaus universiteto fakulteto dekanas, socialinių mokslų daktaras, penkta – Virginija Remeikienė, Šiaulių miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos prezidentė.

Toliau dešimtuke – mokytojo padėjėja Jolita Garbinčienė, inžinierius Povilas Gečas, įmonių vadovai Neringa Burgailienė, Gvidas Stanys, buvusi ilgametė profesijos mokytoja, dabar mokytojo padėjėja Violeta Venckuvienė.

„Iš viso sąraše 27 kandidatai, – informuoja sąrašo vedlys. – Visi turi vienokios ar kitokios patirties, kompetencijų, kurios gali būti naudingos. Manau, nusistatymas, kad reikia sąraše turėti labai patyrusių politikų, nėra teisingas. Politinės patirties įgauni eidamas į rinkimus ir dirbdamas Taryboje. Štai šią kadenciją pirmą kartą dirbę politikai dabar ir į merus kandidatuoja. Politikoje tai natūralu. Taip išugdomi lyderiai.“

Kiek vietų prognozuoja savo partijai, kokios koalicijos gali būti?

„Sunku rinkimų rezultatus prognozuoti, kaip rinkėjai nuspręs, taip bus“, – sako A. Šedžius.

Jis įsitikinęs, jog miesto Taryboje turi būti ir valdančioji koalicija, ir opozicija.

„Visada susilipdo pozicija, o kas nesusilipdo, lieka opozicijoje, – sako jis. – Mūsų ideologija socialdemokratinė, dirbsime su visais, kas dirbs miestui. Didelių politinių ambicijų neturėtų būti, nes savivaldoje daug ūkinių klausimų. Visiems einantiems rinkimus reikia nusiteikti, jog reikės dirbti, o ne politinius dividendus krautis.“

Į Šiaulių situaciją žvelgdamas mano, jog nereikėtų neigti nei praeitos kadencijos, nei užpraeitos, nei dabartinės miesto Tarybos kadencijos pasiekimų.

„Visi dirbo, kiek galėjo. Kiek leido biudžeto galimybės ir europinės lėšos, tiek padarė. Daug yra padaryta, tik nereikėtų vienam merui prisiimti visų nuopelnų. Darbai yra tęstiniai, dėl Prisikėlimo aikštės sutvarkymo ar Vilniaus gatvės bulvaro rekonstrukcijos, pamenu, buvo pradėta dirbti dar ankstesnėse kadencijose, dar 2007 metais. Darbai tik dabar baigti, štai, kiek laiko užtrunka įgyvendinimas. Šiandien turime galvoti, ką į priekį reikia daryti.“

Iš kokių klaidų mokosi?

„Bloga yra politikų „sužvaigždėjimo liga“. Taip ir apie save galiu pasakyti, – atvirai teigia politikas. – Kai tave išrenka, pasijunti stiprus, viską galintis spręsti. Dažnas pamirštame, kad esame įdarbinti rinkėjų, kad rinkėjas yra mūsų darbdavys. Žmonės tave išrenka ir turi padaryti taip, kaip jie nori, o ne taip, kaip tau atrodo geriau.“

„Štai, Šiauliuose nėra modernaus baseino, Savivaldybėje sakoma, jog per brangu tokį statyti, – teikia pavyzdį politikas. – Bet šiauliečiai, mokesčių mokėtojai, moka mokesčius į miesto ir valstybės biudžetus ir sako, jog jiems reikia tokio baseino. Radviliškis tokį baseiną turi, mažesni miesteliai turi, o Šiauliai – ketvirtas pagal dydį šalies miestas – neturi. Mums ne tik apie darbo vietas reikia galvoti, bet ir apie tai, kur žmonės gali leisti laisvalaikį, pramogauti.“

„Šiauliai turi įgauti regiono centro statusą – ne žodžiais, o realiai, – sako A. Šedžius. – Turi būti traukos centras. Jeigu galvojame apie miesto ir regiono ateitį, reikia jaunimą iš viso regiono orientuoti mokytis Šiauliuose, kurti tam reikiamą bazę. Tada jie čia ir liks. Dirbti tokia kryptimi – iššūkis visiems.“

Jo žodžiais, „formuoti tokį suvokimą reikia ne šūkiais „Šiauliai šviečia“, o duoti užduotis Savivaldybės administracijai, darbuotojams bendradarbiauti su VU Šiaulių akademija, Šiaulių valstybine kolegija ir su verslo atstovais.

Centristai, tautininkai priglaudė krikščionių kandidatą į merus

Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Vicentas Vaitkus, skirtingai nuo kitų partijų skyrių vadovų, nekandidatuoja į miesto Tarybą.

„Man 63 metais, kitais metais jau išeinu į pensiją, manau, jog miesto Taryboje turi dirbti jauni žmonės“, – sako „Šiaulių kraštui“ skyriaus pirmininkas.

Partija į Šiaulių miesto tarybą buvo iškėlusi 33 kandidatus, bet iš jų 11-a Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išbraukė iš kandidatų sąrašo.

„Kodėl išbraukė, neaišku, nes, kai VRK teikėme pareiškinius dokumentus, ant visų uždėjo „varneles“, kad viskas gerai. Liko sąraše 22 kandidatai, gal daugiau nebeišbrauks. Veda mūsų sąrašą Inga Mickuvienė, aktyvi partijos narė, Romualdo Ozolo idėjų tęsėja,“ – informuoja V. Vaitkus.

Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) neiškėlė savo kandidato į Šiaulių merus. Bet sąraše tokį kandidatą turi. Tai antru numeriu įrašytas Algimantas Pozdniakas, jį į Šiaulių miesto merus iškėlė Krikščionių sąjunga.

A. Pozdniakas, vadovauja Krikščionių sąjungos Šaulių skyriui. Politikas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog jam nepavyko sudaryti partijos kandidatų į sąrašo. „Žmonės nenori eiti į politiką“, – apgailestauja A. Pozdniakas..

Sąraše trečias – Tomas Kazakevičius, daugiavaikis tėvas, ketvirtas – gydytojas Alfonsas Šapalas, penktas – Aleksandras Neboginas, partijos kontrolės komiteto pirmininkas.

„Bandysime susigrąžinti pozicijas miesto Taryboje, esame turėję ne vieną savo atstovą Taryboje būdami centristais, dar prieš susijungimą su tautininkais, – sako skyriaus pirmininkas V. Vaitkus. – Į kokias koalicijas jungtis ar ne, po rinkimų spręsime, jei laimėsime vietų. Turėsime priimti kolektyvinį sprendimą. Tik šviesiai tiesiai pasakysiu, jog neisime į koaliciją su konservatoriais, su Laisvės partija.“

Dalydamasis žvilgsniu į miesto politikų veiklą, mano, kad per mažai yra bendraujama su miesto žmonėmis, bendruomenėmis, visuomenininkais.

Ar Šiauliai pakilime, duobėje, stagnacijoje?

„Pakilime, – vienareikšmiai įvertina V. Vaitkus. – Daug darbų padaryta. Tik manau, jog politikoje nereikia užsibūti postuose po kelias kadencijas. Ir savivaldoje, ir Seime tai aktualu. Kai užsibūnama postuose, atsiranda kastos, stagnacija. Reikia daryti rotaciją.“

Po partijos vėliava eina nepartiniai

Partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatų į Šiaulių miesto tarybą vedlys yra Edmundas Baltramiejus Bilotas, finansų duomenų analitikas. Jis yra iškeltas ir kandidatu į Šiaulių miesto merus.

E. B. Bilotas yra dirbęs mero Artūro Visocko padėjėju, tuomet pagarsėjo, pasisakydamas už kanapių legalizavimą.

E. B. Bilotas nėra partijos narys, kaip ir visi kandidatai, kuriuos jis veda į rinkimus po partijos „Laisvė ir teisingumas“ vėliava.

„Visada norėjau dalyvauti rinkimuose, „Laisvės ir teisingumo“ partija Šiauliuose neturi savo skyriaus, tad subūriau komandą, kuriai tos idėjos artimos, partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis iniciatyvai pritarė, – komentavo ėjimą į rinkimus su partija sąrašo vedlys. – Rinkimai parodys, ar Šiauliams tokios politinės jėgos reikia.“

Sąrašo pirmajame dešimtuke yra verslo srityje dirbantis Eimantas Šiaurys (2), NT srityje dirbantis Tomas Melinkavičius (3), verslininkė Audronė Radavičienė (4), viešojo maitinimo specialistė Rasa Bilotaitė (5), verslo įmonėse dirbantys Oridijus Adomaitis (6), Tomas Kondrotas (7), Dominykas Paliulis (8), Enrikas Balsys (9), regbio treneris, mokytojas Tomas Zibolis (10).

Iš viso sąraše 16 kandidatų, tai minimalus kandidatų sąrašas, kurį reikia turėti, dalyvaujant savivaldos rinkimuose Šiauliuose. Vedlys tikisi, jog visus VRK įregistruos, kitaip tektų trauktis iš rinkimų.

„Mūsų sąrašo vidutinis kandidatas yra jaunas, pirmajame dešimtuke šeši kandidatai yra iki 30 metų. Turime ir vyresnių žmonių. Jaunimas gali turėti drąsių idėjų, bet reikia turėti ir daugiau gyvenimo mačiusių žmonių, kurie mus nukreiptų teisingesne linkme, – apibūdina sąrašą E. B. Bilotas. – Manau, miesto Taryboje vidutinio amžiaus žmonių turėtų būti daugiausia, bet 10–15 procentų Tarybos narių turėtų būti iki 35 metų. Įneštų daugiau veržlumo. Tokio amžiaus dar kuriamos šeimos, gimsta pirmieji vaikai, artimos jaunimo ir jaunų šeimų problemos.“

„Gal mūsų ir neišrinks, bet reikia bandyti įbristi į politikos vandenį, – sako sąrašo vedlys. – Taryboje nenorėčiau būti nei pozicijoje, nei opozicijoje, gali palaikyti visas geras idėjas. Aišku, viską galima kritikuoti, bet nesirinksime nei kritikuoti tik dėl kritikos, nei aklai visko palaikyti.“

Šiaulių situaciją vertindamas, jis pabrėžia, jog šią kadenciją daug darbų mieste padaryta.

„Niekas tiek nebuvo padaręs, džiugu, kad Šiauliai atsinaujino, – sako E. B.Bilotas. – Bet reikia pažymėti, jog buvo gautas labai didelis europinis finansavimas ir gyvenome ekonominiame pakilime. Kitą kadenciją to nebebus ir tuomet paaiškės valdymo kokybė.“

„Kai kurie padaryti darbai bendruomenėje vertinami dviprasmiškai, – teigia jis. – Tokie, kaip masinis medžių iškirtimas ar vadinamoji „raudų siena“ Prisikėlimo aikštėje, ar sprendimas milijoną eurų sudėti į fontaną. Labai supanašėjome su kitais miestais, kuriuose buvo padarytas toks pat euro remontas. Praradome savo veidą, netekome ir daug jaunimo. Manau, didelė klaida buvo prarasti Šiaulių universitetą.“

Kokius iššūkius į žvelgia?

„Dabar viską reikia daryti, kad išlaikytume VU Šiaulių akademiją, Šiaulių valstybinę kolegiją, bendrauti su verslu, kad ir jis investuotų į specialistų rengimo infrastruktūrą, – vardija E.B. Bilotas. – Jaunimui pasiūla, dėl kurios norėtų likti ar grįžti į Šiaulius, pripažinkime, dabar yra skurdoka.“