Ant rinkimų svarstyklių (4)

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Buvusių bendražygių keliai išsiskyrė. Zakiras Medžidovas (kairėje) ir Artūras Visockas traukia rinkimų numerius savo suburtiems politiniams komitetams.
Politiniai komitetai meta iššūkį vienas kitam ir partijoms

Kas pretenduoja valdyti Šiaulius po naujų Savivaldos rinkimų? Kokie politikos veikėjai ir žvaigždės puošia kandidatų sąrašus? Iš kokių klaidų mokosi norintys vėl pakilti į valdžią politikai? Kokias miesto problemas įžvelgia? „Šiaulių kraštas“ tęsia rašinių ciklą „Ant rinkimų svarstyklių“.

Ant svarstyklių – politiniai komitetai „Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ ir „Šiaulių labui!“ Pirmasis dabar valdo miestą.

 

Veda į politiką naujus žmones

Zakiras Medžidovas, miesto Tarybos narys, į politiką atėjo per praeitus Savivaldos rinkimus su Artūro Visocko, tapusio meru, nepartiniu sąrašu. Bet įpusėjus kadencijai perėjo į opoziciją, tik prie jokios opozicinės frakcijos nesijungė. Pats vienas sudarė opozicinę grupę.

Savivaldos rinkimams subūrė politinį komitetą „Šiaulių labui!“ Zakiras Medžidovas veda į rinkimus 29 kandidatų į miesto Tarybą sąrašą. Jis yra ir kandidatas į Šiaulių miesto merus.

Sąraše antras – Egidijus Jankauskas, renginių vedėjas, radijo laidų vedėjas. Trečias – Antanas Navakauskas, buvęs Kauno miesto administracijos direktorius, dirbęs ir teisėsaugos struktūrose, ketvirtas – Andrius Gedminas, kelių statybos inžinierius, penkta Daiva Rozgaitė-Udrienė, pedagogė, neformalaus ugdymo specialistė, šešta – Veronika Bekerienė, lietuvių kalbos mokytoja, septintas – Artūras Gedminas, matematikas, duomenų analitikas, aštunta –sportininkė, bėgikė, Lietuvos čempionė Lina Kiriulik, Sporto gimnazijos mokytoja, devintas – Vytautas Leliūnas, IT projektų vadovas, dešimtas – Benas Teišerskis, Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytojas, multimedijų specialistas. Sąraše yra ir žinomas šiaulietis fotografas Kęstutis Bingelis.

Kiek vietų planuoja miesto Taryboje turėti?

„Pagal pesimistinį scenarijų – tris, pagal optimistinį – penkias“, – prognozuoja komiteto lyderis.

Politiniame lauke kelia tikslą, jog „miesto Taryboje niekas neturėtų tokios daugumos, kad galėtų kitus paversti „mankurtais“, balsuojančiais be jokių klausimų.“

„Normali politinė kultūra savivaldybėje turi atsirasti, – teigia Z. Medžidovas. – Įstaigų vadovai turi būti vertinami ne pagal „patiktų“ paspaudimus „feisbuke“, reaguojant ką meras sako, o pagal parodytus darbo rezultatus.“

Apie koalicijas ir savo klaidas

Kokios politinės krypties komitetas „Šiaulių labui“ laikosi?

„Savivaldoje labai sudėtinga kalbėti apie politines kryptis, nes labai ribotas yra savivaldos savarankiškumas, savivalda tik kokiu 20 procentų yra laisva savo sprendimuose, – tvirtina komiteto lyderis. – Didžiąją dalį politikos diktuoja centras. Kokia yra tuo metu politinė galia, kokios ji pakraipos, tokia politika savivaldos atžvilgiu ir vykdoma. Iš viršaus nuleidžia ir finansavimo, ir švietimo strategiją ir visa kita.“

„Aš pats širdyje daugiau liberalas esu, – sako Z. Medžidovas. – Man patinka, kai yra laisvės pačiam spręsti, o ne ribojimų. Ar reikia mums, pavyzdžiui, dviračių takus aptverti, tarsi, žmonės patys nesuprastų, kur reikia eiti ir važiuoti. Gyvuliams gardai daromi, o su žmonėmis reikia bendrauti, šviesti.“

Kokios koalicijos būtų įmanomos, į kokias jungtųsi po rinkimų?

„Mes su visais bendraujame, su visais įmanoma sutarti ir susitarti, turi tik ieškoti sąlyčio taškų, – mano politinio komiteto vadovas. – Tie sąlyčio taškai – kokią naudą miestui galime duoti ir kokius prioritetus susidėlioti. Pavyzdžiui, pirmiausia sutvarkytume žmonių gerbūvį, o ne fontanus už milijoną eurų statytume. Kalbėtume apie žmogų, o ne apie pinigų „įsisavinimą“. Kalbėtume skaičių kalba apie kaštus, naudą, efektyvumą, o ne filosofijos. Nes filosofija nepamatuojama.“

Kokių klaidų nekartotų?

„Iš pradžių politikoje buvau karštakošis, atėjęs į miesto Tarybą su A. Visocko sąrašu leisdavau savimi manipuliuoti, dabar to nėra, įgijęs patirties imi tikrinti teikiamą informaciją. Ir kitiems palinkėčiau dažniau tai daryti ir nesileisti būti manipuliuojamais“, – įvardija savo klaidas Z. Medžidovas.

„Dabar manau, jog karštakošiškumas yra pats blogiausias dalykas politikoje, – sako jis. – Svarbu išlaikyti šaltą protą, išklausyti visas puses ir tik tada priimti sprendimus, neturėti išankstinių nuostatų, nes viskas sparčiai keičiasi.“

Apie Šiaulius ir iššūkius

Šiauliai – pakilime, stagnacijoje, duobėje?

„Jeigu lyginsime su tais Šiauliais, kokie buvo prieš dešimt metų, tai esame pakilime, – atsako Z. Medžidovas. – Jeigu norime realią situaciją sužinoti, tai turime lyginti save su kitais miestais.“

„Pavyzdžiui, 2015 metais Šiauliai nuo Vilniaus pagal vidutinį atlyginimą atsiliko 140 eurų – tai yra tiek eurų mažiau už vilnietį vidutiniškai gaudavo vienas šiaulietis per mėnesį, – palygina politikas. – Dabar šiaulietis už vilnietį uždirba vidutiniškai 280 eurų mažiau. Atotrūkis du kartus padidėjo. Tas pats ir lyginant Šiaulius su Kaunu. Mes atsiliekame ir nuo Panevėžio, Jonavos, Kėdainių. Pagal atlyginimų vidurkį esame 12-oje vietoje tarp šalies savivaldybių. Murdomės antrajame dešimtuke ne vienerius metus – šiuo aspektu neįvyko jokio proveržio.“

„Esu labai piktas, kad Šiaulių laisvosios ekonominės zonos operatorius skelbia, jog Šiauliuose yra žemiausi atlyginimai regione, – piktinasi politikas. – Tai į kokį verslininką orientuota tokia informacija? Ne į stiprias, aukštą pridėtinę vertę kuriančias įmones, kurios įdarbintų intelektą, o į žemiausią primityviausią verslą.“

„Ar galime teigti, kad Šiauliai modernūs, jeigu Rėkyvos soduose gyventojai eina savo reikalų atlikti į medines būdeles? – retoriškai klausia Z. Medžidovas. – Technologiškai pagal elektrinių automobilių įkrovimo tinklą atsiliekame ir nuo Tauragės, ir nuo Jurbarko. Daug dalykų reikia aiškintis, kodėl taip yra, ką ne taip darome?“

Kokio iššūkio pirmiausia imtųsi, jeigu vėl būtų miesto Taryboje?

„Mokslininkai teigia, jog viešoji politika geriausia, kai joje dalyvauja daug grupių, gebančių pagrįsti savo idėjas. Tik po diskusijos įmanoma rasti geriausią sprendimą, – įsitikinęs Z. Medžidovas. – Kai vienas asmuo, turėdamas galią, priima sprendimą, tas sprendimas negali būti geriausias.“

„Siektume kuo daugiau bendruomenės grupių įtraukti į problemų svarstymą, tartis su specialistais ir su suinteresuotomis grupėmis, – teigia jis. – Valdžia turi būti diskusijų moderatorius. Kiekvienas miesto Tarybos narys turi teises, bet dabar neretai diskusijose jų nepaisoma. Man šią kadenciją, kaip kitiems Tarybos nariams iš opozicijos, buvo atvejų, kai diskusijose išjungė mikrofoną. Kai bandžiau aiškintis, išgirdau pasiūlymą kreiptis į STT, jeigu esu nepatenkintas. Absoliuti valdžia nėra gėris.“

Nepartiniame sąraše – ir partinių „gama“

Artūras Visockas į rinkimus veda politinio komiteto „Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ kandidatus. Iš viso sąraše 62 kandidatai.

Pats pretenduoja į trečią mero kadenciją. Šią besibaigiančią kadenciją turėjo daugumą Taryboje vien su savo komanda – 16 Tarybos narių iš 31-o dirbančio miesto Taryboje.

„Mūsų sąrašas maksimalus, yra tiek kandidatų, kiek jų buvo galima įtraukti, – sako A. Visockas. – Nuo dvidešimtmečio iki 79 metų politiko, buvusio mero Vytauto Juškaus (buvusio socialdemokrato, o per praeitus rinkimus ėjusiu su „valstiečių“ sąrašu – red. past). Jis yra pirmajame dešimtuke.“

Pirmajame sąrašo penketuke po mero eina vicemerė Simona Potelienė ir trys miesto garbės piliečiai – Antanas Sireika (3), Violeta Laugalienė (4) ir Nijolė Prascevičienė (5).

Sąrašą užbaigia Antanas Bartulis, dabartinis Savivaldybės administracijos direktorius, ir jo pavaduotojas Vincas Urbonavičius.

A. Visockas sąrašo pavyzdžiu neigia „pasakymą, neva darbas buvo daromas autokratiškai“.

„Ar miesto garbės piliečiai su ta pačia komanda būtų ėję dar kartą į rinkimus, jeigu jie dalyvautų autokratiškame veiksme? – atremia jam išsakomą oponentų kritiką. – Joks garbės pilietis nesutiktų eiti dar kartą į rinkimus, jeigu su juo būtų elgiamasi nepagarbiai“.

„Jeigu būtų pasakyta, kaip balsuoti, tarybos nariui nė galvoti nieko nereikėtų. Tai būtų visiškai neįdomu. Visiškai neigiu mitą esą veikiu autokratiškai. Jeigu būtų taip, taigi neišlaikytum branduolio kituose rinkimuose.“

Kandidatų sąraše yra visa dabartinė Tarybos frakcija „Dirbame miestui“, išskyrus vieną narį, nuėjusį su Demokratų partija „Vardan Lietuvos“. Daug jų dirba savivaldybės įstaigose, įmonėse.

A. Visockas pabrėžia, jog sąraše yra ir partinių: įvardija konservatorių Antaną Bartulį, liberalą Raimundą Jaseliūną, buvusį socialdemokratą Gintautą Sitniką.

„Turi turėti visą mąstymo gamą – kai kurie sprendimai gali būti liberalūs, kai kurie konservatoriški, kai kurie socialdemokratiški“, – sako sąrašo vedlys.

Rinkėjams palieka prognozes

Kiek vietų prognozuoja laimėti?.

„Nedrįstu prognozuoti. Kokia žmonių nuotaika bus. Paprastai jie yra prieš valdžią. Gal kažką padarėm ne taip ir balsuos prieš mus, – svarsto A. Visockas. – Mes turėjome daugumą ir galėjome daryti darbus. Jeigu tie darbai tiko, gali būti daug Tarybos narių po mūsų vėliava, jeigu braižas netiko, vadinasi, jų bus mažai. Kaip miesto gyventojai norės, taip ir bus.“

Su kuo koalicijas sudarytų?

„Kuo platesnis nuomonių srautas, tuo geriau, – atsako politikas, nieko konkrečiai neįvardydamas. – Mūsų siūlymas kitiems atitiktų „darbietės“ Danguolės Martinkienės išsakytą „Šiaulių krašte“ matymą, kad miesto Taryboje galėtų nebūti pozicijos ir opozicijos. Pritariu – visiškai galėtų nebūti.Tai būtų svajonių dalykas, jeigu tiek subręstume, kad savivaldos lygmeniu nebūtų pozicijos-opozicijos.“

Iš kokių savų ir svetimų klaidų mokosi?

„Nesolidu balsuoti „prieš“ vien dėl to, kad esi opozicijoje, o ne reaguoti į faktą, – mano A. Visockas. – Labai trūksta konkrečių pasiūlymų. Kaip galima tiksliau reikėtų formuluoti problemą, o nekalbėti bendro pobūdžio žodžiais, kai kalbame apie konkrečius dalykus, o ne apie filosofinį lygmenį.“

„Iš kokių savų klaidų gali mokytis? Sudėtinga atsakyti, nes nežinai, ar tai buvo klaida, ar buvo teisinga? – svarsto meras. – Iš tiesų norisi platesnės nuomonės ir nuoširdžių kontaktų – ar tai būtų politikas, ar miesto gyventojas. Todėl darydavau blic apklausas. Gal siekiant solidumo jų nereikia daryti?“

„Iš kitos pusės, manęs nepakeisi, – tvirtina jis. – Tinka ar ne – toks yra mano elgesys. Sako, ko klausi, jeigu ir taip aišku? Sako, jos nereprezentatyvios, o koks skirtumas? Klausiau ir klausiu, jeigu nežinau.“

Žvilgsnis į Šiaulius ir iššūkius

Šiauliai pakilime, stagnacijoje, duobėje?

„Duok, Dieve, tokį darbų ritmą, kokį turime, – teigia A. Visockas. – Mes nepražudėme nė vieno projekto, o jų yra 80. Manau, esame prie tų pažangių savivaldybių, kurios labai tiksliai vykdo viešuosius pirkimus, rangas, ypač stambių projektų – 10–15 milijonų eurų. Kitur rangos brangsta, o pas mus rangos pinga, nes pirkimus darome nestandartiškai, bet tam reikia drąsos, nes gali atsidurti situacijoje, kai sistema tavęs gali nesuprasti (dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi merui yra pareikšti teisėsaugos įtarimai – red.past).“

Jis apgailestauja, kad su dabartine Vyriausybe nepavyko rasti kontakto.

„Nesakau, kad kažkas kaltas, gal man pačiam trūko sugebėjimų susikalbėti su Premjere? Jeigu laimėtume rinkimus, pirmas mano sakinys būtų pakviesti Premjerę į Šiaulius, – įvardija, kokio iššūkio pirmiausia imtųsi, jeigu vėl būtų valdžioje. – Labai norėtųsi matyti Šiaulius, kaip sudėtinę Lietuvos dalį, kurioje per mūsų darbus pilnėja ne tik miesto, bet ir valstybės biudžetas. Pritraukti jaunimo, išlaikyti VU Šiaulių akademiją, išlaikyti dėmesį verslui, kad atsirastų žinutė, jog šitas miestas yra normalus ir šitame mieste įmanoma gyventi. Tai būtų pats svarbiausias siekinys.“