Nesikišimo politika įsikišant, kur apsimoka...

Lietuvoje atgimsta epistoliarinis žanras. Prieš kelis mėnesius Prezidentas į Premjerės postą teikė suliberalėjusių konservatorių kandidatę Ingridą. Ši jame apsiprato ir ėmė rašyti laiškus savo teikėjui, pretenduodama vykti į Europos valstybių vadovų pasitarimus. Prezidentas atsakyme paaiškino, kad laikysis Konstitucijos bei tradicijų, todėl ir toliau pats dalyvaus tuose sambūriuose.

Vadinamieji konservatoriai įsiuto ir paleido aršiąsias nepartines (matines?) torpedas. Rėksmingiausios Lietuvoje šeimos atstovas grasina Ekscelencijai teismais. Kiti mėgins Konstituciją „tobulinti“ parlamentiniais sprendimais. Net esminis liberalas Eugenijus Gentvilas ėmė raminti valdžios postų bendražygius, kad šie nedarytų gėdos Lietuvai.

Turėtume būti pripratę prie konservatoriško šalies valdymo stiliuko. Tačiau šios kadencijos politikai perspjovė visas ankstesnes bendrapartiečių valdžias. Reikia prigimtinių gebėjimų sukelti tokią vidaus ir tarptautinę suirutę, kad valstybei iškiltų dalinės ekonominės blokados ar karinių neramumų grėsmė.

Sakysite neverta kreipti dėmesio. Tegul tie mūsų vadovai susirašinėja, jei neturi ką veikti. Taigi, kad darbo – sočiai. Tauta dar be masinio imuniteto, verslai po pandemijos sužlugdyti, valstybės kaimynai priešiškai nusiteikę lėktuvus areštuoja, baltarusių opozicionierius reikia globoti... Pagaliau, gresia totalus kainų šuolis, nes, pabrangus elektrai ir dujoms, brangs viskas. Net kvėpavimas... per kaukes, nes ir pastarosios nepigs...

Nesuprantu, kodėl nesidomime, kaip Lietuvos Respublikos Žmogaus teisių „profesionalas“ suskaičiavo mūsų šalies vienišius. Šio Seimo komiteto pirmininkas pirmasis TV laidoje įvardijo 560 000 tokių esant. Partnerystės įstatymą pristatinėdama, Šiaulių miesto Garbės pilietės karūną nešiojanti Seimo Pirmininkė Viktorija jau suapvalino jos proteguojamo įstatymo laukiančiųjų skaičių iki 600 000.

Kada pastebėsite, kad Lietuvoje apie 500 000 piliečių gyvena žemiau skurdo ribos. Kas jų teisę oriai gyventi apgins? Gal eikite nešioti „Maisto banko“ paketų ir Maltos ordino sriubos pilstyti, kad vizualika akis atmerktų. Jūsų reklaminius 28 eurų priedus „suės“ besiartinantis brangymetis. Ar Parlamento Tomas ir Viktorija irgi nesikiša į elektros ir dujų kainų šuolį? O gal jaučiatės padarę viską, kad varguoliams gyvenimas palengvėtų, nes ant jūsų daugiaspalvio suolelio Vilniaus Rotušės aikštėje benamiai miega?

Tiesa, bent dabartinės Seimo valdančiosios daugumos įsikišimo į elektros ir dujų brangimo procesą nuneigti neįmanoma. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnyba yra atskaitinga Parlamentui. Sutapimas ar ne, bet šios biudžetinės įstaigos darbuotojų atlyginimai didėja nuo tos dienos, kaip ir brangsta jų „pareguliuotos“ elektros ir dujų kainos paprastiems mirtingiesiems.

Šiuo metu socialinius tinklus sprogdina topų topas – moteriausybės vadės Ingridos pareiškimas, kad ji nesikiša į elektros ir dujų kainų didinimo procesus. Na, taip, sutvarkyti elektros ūkio sistemą – tai ne testo reagentą į nosį įgrūsti.

Lietuvoje vyksta nesuprantami (ar įslaptinti) reiškiniai. Kaip paaiškinti, kad elektros energijos kaina mūsų žmonėms kyla, nes, reikiamai nepasigamindami, ją pabrangusią perkame, o tuo tarpu valstybė tapo eksportuotoja milžine? Cituoju viešą verslo šaltinį:

„Bendras elektros srautas iš Lietuvos padidėjo 1141 proc. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 45 proc. Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją – 0 proc., o eksportas iš Lietuvos per „NordBalt“ jungtį sudarė 55 proc. Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 744 proc. pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 0 proc. Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 27 proc., o Švedijos kryptimi – 22 proc.“

Kokią elektros energiją eksportuoja Lietuva? Tarpininkauja nesaugios Rytų elektros tiekėjams, uždirbdama jiems pinigus ir gaudama sau Vyriausybinį kąsnį?

Vadovaukimės klasika: KAS GALĖTŲ PANEIGTI GALIMYBĘ, KAD LIETUVA PARDUODA VAKARAMS ASTRAVO ELEKTRĄ, ĮMAIŠYTĄ „INTER RAO Lietuva“ ELEKTRONŲ KOKTEILYJE ?..

Parašiau ir pašiurpau. Su Rusija sąsajų turinti firma prekiauja Baltarusiška elektra? Ar valstybiniu lygiu pažeidinėjamas Antiastravinis įstatymas? Tai kur prašapo antiastravinis sąjūdis, kurio gretose tūno ir Energetikos ministras Dainius? A... ūūū...

Beje, premjerė pagaliau išsiveržė pirmojo vizito į Briuselį. Gal ji „užblokuos“ nesaugiąją Astravo energiją? Viltingai lauksim rezultatų.

O įtakingasis energetikos bosas Rokas Masiulis staiga paatviravo, kad „po 16mln. eurų sumokame“ už Baltarusišką elektrą. Kam, jei iš diktatoriaus Aliaksandro NIEKO neperkame? Sunku patikėti, kad ir energetikos ūkyje galioja kelio ženklas „Eismas ratu“: baltarusiška elektra rusiškame sraute teka per Lietuvą pas latvius, o iš šių – lietuviai perka elektros energiją ir...koneveikia braliukus, kam šie prekiauja Astravo elektra. Tai čia tokia mūsų valstybės blokados nesaugiai elektra esmė? Tai visgi kam ir už ką mes tuos 16 mln. mokam?

Premjerė nesikiša, jos kabineto Energetikos Dainius – tyli, o „Litgrid“ galva R. Masiulis – apsukruolis. Dividendų bus, tik jie klius ne vargšams elektros energijos vartotojams, kuriems už mėnesio elektra pabrangs? Atsakymų nebus Žinoma, kam kalbėtis su nieko nesuprantančiais tamsuoliais...

Be to, liepos pirmąją pradėsime justi ir tikrąją energetinės Nepriklausomybės kainą – žiauriai brangs dujos, nes reikia gi pagaliau padėti „Achemai“ Lietuvos Dalios ir Andriuko išliaupsintąjį dujų terminalą „Independence“ išlaikyti.

Kodėl toks chaosas ir informacijos stoka? Kantrūs rinkėjai mokės. Už tai juos reikėtų bent pagerbti ir pasakyti tiesą, už ką pinigus klojame, nes nežinomybė skatina spėliones apie visagalę energetikų mafiją?

Premjere, įsikiškite. Pavargusių žmonių neapykanta – stipresnė. Ar bent suprantate, kas vyksta?