Garbingą apdovanojimą gavusį trenerį vadina tėvu

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Žagarės gimnazijos direktorė Edita Aukselienė buvusiam ilgamečiam treneriui Evaldui Keršiui įteikė Lietuvos lengvosios atletikos federacijos už nuopelnus jam skirtą aukso medalį.
Lapkričio 11-oji Žagarės gimnazijoje (Joniškio rajonas) buvo didelė šventė – Lietuvos lengvosios atletikos federacijos aukso medaliu už nupelnus sportui apdovanotas šiemet 80-ąją gyvenimo metų sukaktį pasitikęs ilgametis mokytojas, lengvosios atletikos treneris Evaldas Keršys. Jau dešimtmetį Šiauliuose gyvenantis buvęs sporto entuziastas, kadaise pats pasiekęs puikių lengvosios atletikos laimėjimų ir išugdęs ne vieną sportininką, pedagogą, buvusių mokinių, pasekėjų iki šiol vadinamas tėvu.

Nuostabiausias treneris

„Mane Evaldas Keršys mokė 1968–1969 metais, buvo geras, nuoširdus, kaip tėvas. Anuomet man pavyko pasiekti gerų laimėjimų šuolyje į tolį, 60, 100, 400 metrų bėgimo rungtyse. Vėliau pasukau į futbolą“, – atėjęs pasveikinti trenerio sakė buvęs Vilniaus „Žalgirio“, Klaipėdos „Atlanto“ komandų futbolininkas Kazys Indrijaitis.

Žodis „tėvas“ skambėjo ir kitų E. Keršio buvusių auklėtinių lūpose.

„Jis pats nuostabiausias treneris. Patardavo, palaikydavo, mokė ne tik sporto technikos, bet pajusti malonumą sportuojant, lavino mūsų socialinius įgūdžius, ugdė asmenybę“, – šiltai atsiliepė mokykloje buvęs puikus šuolininkas į aukštį Lukas Pavelkius.

O štai E. Keršio pasekėjas Ruslanas Prokopenko, treneris, Žagarėje ugdantis jaunuosius atletus, pasiekiančius ypač puikių bėgimo rezultatų, apie buvusį mokytoją yra atsiliepęs ir socialiniame tinkle: „Mano pirmasis sporto treneris ir gyvenimo mokytojas Evaldas Keršys nuo mažų dienų kalė į galvą, kokia svarbi sportui yra disciplina ir pastovumas. Pirmasis supažindino ir su ledine ekete, ir su rytinių mankštų nauda, ir su pasivaikščiojimais basomis – „įsižeminimu“, ir energijos „pasikrovimu“ iš medžių,̨ ir visam gyvenimui įskiepijo poreikį būti fiziškai aktyviam! Tą dabar stengiuosi perduoti savo auklėtiniams.“

Iš E. Keršio treniruotų mokinių ne viena dešimtis toliau pasirinko sportininkų, trenerių kelią.

Trenerio sporto pasiekimai

Gražūs žodžiai Evaldui Keršiui buvo skirti ne tik mokinių, bet ir bičiulių, bendradarbių, rajono valdžios atstovų.

„Kiekvieno trenerio svajonė, kad išėjus į užtarnautą poilsį taip prisimintų bendruomenė“, – sakė vicemerė Vaida Aleknavičienė. O Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Armonavičius pabrėžė, kad kiekvienam mokytojui svarbu, jog mokiniai jį pralenktų, – šiuo atveju taip ir įvykę.

Pats Evaldas Keršys irgi buvo puikus lengvaatletis, pelnęs aukštų pasiekimų respublikiniuose čempionatuose. 1960 metais trišuolio rungtyje Vilniuje jis užėmė pirmą vietą, 1965 metais šioje rungyje buvo antras, 1966 metais – trečias. 1962 metais šuolio į tolį rungtyje šalyje užkopė ant antrojo laimėtojų prizinio laiptelio.

Aukso medalis už nuopelnus

Žagarės gimnazijos direktorė Edita Aukselienė paskelbė apie svarbiausią šventės akimirką. Lietuvos lengvosios atletikos federacija trenerį E. Keršį 80 metų jubiliejaus proga apdovanoja aukso medaliu už lengvosios atletikos plėtrą.

Įteikus šį garbingą apdovanojimą paskelbta, kad Žagarės gimnazija įsipareigoja kasmet rudenį organizuoti Evaldo Keršio vardo 2 kilometrų bėgimo čempionatą, kuriam netrukus startą ir davė buvęs treneris. Vertinti ne pavieniai bėgikai, bet klasės, ir ne tik bėgimo laikas, bet ar visa startavusi klasės komanda pasiekė finišą. Vėliau iš jo rankų pereinamoji taurė keliavo geriausiai šįkart pasirodžiusiai trečiajai klasei (mokytoja Nijolė Vadapalienė).

„Šiandien man labai gera čia, Žagarės gimnazijoje, taip arti sporto salės. Vien buvimas glosto širdį. Net sunku išreikšti žodžiais“, – jaudulio neslėpė E. Keršys.

Visa jo darbo karjera prabėgo Žagarėje – nuo 1969-ųjų iki 2010 metų. Dirbo anuomet Žagarės vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoju, kurį laiką – direktoriaus pavaduotoju neformaliajam ugdymui, vėliau – Joniškio sporto mokyklos lengvosios atletikos treneriu, ugdžiusiu būtent Žagarės jaunuosius sportininkus.

Momentai iš praeities

Vėliau Evaldas Keršys prisiminė keletą momentų iš praeities. Jis pasakojo, kad Žagarės mokykla anuomet buvusi vienintelė rajone, o gal ir platesniu mastu, kuri turėjo nuosavą šaudyklą. Jos įrengimą organizuoti sugalvojo buvęs mokinys, o tuo metu – kūno kultūros bei karinio rengimo mokytojas E. Tiesnesis. Jie abu ir rūpinosi, kad sumanymas būtų įgyvendintas.

Lengvoji atletika E. Keršio darbo metais buvo labai populiari, reikėjo įvairių priemonių, sporto įrangos. Buvęs mokinys Romas Bertulis, beje, taip pat baigęs tuometinį Kūno kultūros institutą ir išvykęs į JAV, Žagarės gimnazijai tuomet atsiuntė išskirtinę dovaną – storą poroloninį čiužinį šuolininkams į aukštį. Jis sėkmingai naudojamas iki šių dienų.

„Tėtis iki šiol domisi, kaip sekasi žagariečiams sportininkams. Ruslanui Prokopenko su auklėtiniais atvykus į varžybas Šiauliuose, jis ne kartą buvo nuėjęs susitikti, pasižiūrėti, patarti, pakonsultuoti. Ir iki šiol buvę mokiniai skambina, sveikina su gimtadieniu“, – sakė Evaldą Keršį į apdovanojimo renginį atlydėjusi dukra Šarlota.