Viena mėgstamiausių lietuvių kruopų – grikiai

Autorių nuotr.
Lietuvoje kasmet užauginama daugiau nei 60 tūkst. tonų grikių, palyginimui – kviečių 2020 m. buvo užauginta 63 tūkst. t. Grikius lietuviai tikrai mėgsta – ir ne tik auginti, bet ir valgyti. O ar žinojote, koks buvo grikių kelias į Lietuvą, ką iš grikių gamina kitos šalys bei kodėl grikiai yra naudingas produktas mūsų kasdienėje mityboje?

Grikis mūsų šalyje ir mūsų kalboje

Paties žodžio „grikiai“ kilmė nėra iki galo aiški. Vieni teigia, kad tai savarankiškai sukurtas lietuvių kalbos žodis, kiti – kad mes jį pasiskolinome iš slavų kalbų, kur grikis buvo pavadintas pagal Graikijos pavadinimą. Būtent iš Graikijos pirmieji grikiai buvo vežami į šiuos kraštus, o iš jų – Lietuvą.

Pirmieji grikių protėviai augo Kinijos pietvakariuose. Apie 6000 m. pr. m. e. vietiniai gyventojai pamatė laukinių grikių naudingąsias savybes ir po truputį pradėjo rūpintis, kad šie augalai duotų didesnį derlių jų prižiūrimi, gerai išdirbtoje žemėje. Iš Vakarų Azijos grikiai pasiekė Tibetą, o vėliau ir Artimuosius Rytus bei Europą.

Ir skanu, ir naudinga

Grikiai yra ne tik skanus garnyras ar košių pagrindinis ingredientas, bet ir maistingas. 100 g grikių yra maždaug (priklausomai nuo konkrečios rūšies) 13 g baltymų, 71 g angliavandenių ir tik 3 g riebalų. Be to, derėtų žinoti, kad grikių baltymų biologinė vertė – 90 proc. Biologinė vertė (BV) nurodo kaip efektyviai organizmas gali įsisavinti baltymus, taigi kuo šis skaičius didesnis – tuo geriau. Palyginimui, jautienos BV yra 74, žuvies – 76, sūrio – 84.

Grikiuose taip pat yra vario ir seleno, vitaminų B2, B3, B5, B9 (folio rūgšties), mineralų – magnio, mangano, fosforo. Grikiuose nėra gliuteno, todėl tai puikus produktas tiems, kurie serga celiakija ar dėl kitų priežasčių negali vartoti gliuteno turinčių produktų. Įvairių grikių rūšių pigiau galite įsigyti apžvelgę, ką siūlo „Lidl“ akcijų leidinys – juk grikiai, puikios kruopos, kurių visada reikėtų turėti savo virtuvės spintelėje.

Grikiai – ne tik košėms

Lietuviai dažniausiai iš grikių verda košę pusryčiams ar naudoja grikius kaip garnyrą prie pagrindinių patiekalų. Visgi norėtume jus pakviesti trumpai kelionei po pasaulį, kur grikiai yra mėgstami, o iš jų ruošiami įvairiausi gardumynai.

Tibete ir šiaurinėje Kinijos dalyje makaronai iš grikių yra valgomi jau kelis šimtmečius, Japonijos ir Pietų Korėjos virtuvėje taip pat vargiai galima apsieiti be specifinės tamsiai rudos spalvos makaronų. Mes juos dažniausiai žinome japonišku pavadinimu „soba“. Rusai, prancūzai ir nyderlandų gyventojai iš grikių miltų mėgsta kepti blynus, o korėjiečiai iš grikių krakmolo gamina želė, vadinamą „memilmuk“, kurią vėliau valgo kaip užkandį ar naudoja salotų, sriubų ruošimui. Kinai iš grikių ruošia arbatą, o lenkai ir kiti rytų europiečiai grikius nugabeno į JAV, kur amerikiečiai sugalvojo iš grikių gaminti viskį. Ieškant alternatyvų alui be gliuteno, dabar iš grikių yra gaminamas net ir alus.