Orchidėjų pradžiamokslis: kaip prižiūrėti savo pirmąją orchidėją?

Autorių nuotr.
Orchidėjos – tai karališkos gėlės, kurios dėl savo savybės žydėti ilgai, kartais gali atrodyti kaip dirbtinės gėlės. Jei orchidėjai patiks jūsų namų oras ir aplinka tai, pradėjusi žydėti, ji savo žiedais džiugins net kelis mėnesius, o kartais ir metus. Tačiau ką daryti, kad orchidėjai pas jus patiktų svečiuotis?

Orchidėjos įsigijimas

Jei planuojate įsigyti pirmą gyvenime orchidėją, tuomet vertėtų rinktis tą, kurios priežiūra paprasčiausia (pvz., Falenopsių genties). Nors apskritai orchidėjas nėra sunku prižiūrėti, bet joms reikia tam tikrų pastovių sąlygų. Taigi kuo nelepesnę rūšį išsirinksite, tuo bus lengviau savo namus pritaikyti šiai gražuolei. „Ermitažas“ akcijos gali būti puiki proga įsigyti gėlę pigiau, nes kartais viena orchidėja gali kainuoti ir 20 ar daugiau eurų.

Beje, rinkdamiesi augalą atkreipkite dėmesį, ar jo šaknys sveikos, ar nesimato puvinio požymių, tą išduoti gali ir kvapas. Taip pat įvertinkite, ar augalo lapai nenuvytę. Jei vazonėlyje žemė drėgna, o lapai vis tiek susiraukšlėję, greičiausiai šaknys nesugeba perduodi vandens lapams ir vargu ar toks augalas parsinešus namo ilgai išgyvens.

Kur laikyti orchidėją?

Orchidėjos mėgsta šilumą, šviesą ir drėgną orą. Be to orchidėjos negali pakęsti skersvėjų. Taip pat svarbu užtikrinti, kad orchidėja gautų pakankamai saulės šviesos, bet nestovėtų ant pietinės palangės, nes čia (ypač vasarą) jos lapai gali nudegti. Iš esmės orchidėjai būtų geriausia, jei jūs ją padėtumėte ir pamirštumėte – kuo mažiau oro judėjimo, kuo mažesni temperatūrų pasikeitimai, tuo geriau. Ideali vieta orchidėjai galėtų būti šviesios svetainės viduryje esantis stalas ar vonios kambarys, kurio dažnai nevėdinate.

Kaip laistyti orchidėją?

Jei parsinešėte orchidėją iš parduotuvės ji, greičiausiai, bus drėgna. Palaukite, kol žemės visiškai išdžius, o šaknys taps pilkšvos spalvos (nebe žalios) ir tik tada liekite. Neskubėkite tik nusipirkę persodinti augalo (nebent jei matote puvinio ženklų, tuomet persodinti reikia nedelsiant). Tačiau jei įsigijote sveiką augalą, tuomet jam užteks ir vienos stresinės situacijos – aplinkos pasikeitimo, o persodinimą galite atidėti vėlesniam laikui.

Orchidėją laistykite kas 1–2 savaites, priklausomai nuo aplinkos drėgnumo. Orchidėjos yra laikomos skaidriuose vazonuose, kad pagal šaknų spalvą būtų galima nustatyti, kada reikia lieti. Orchidėjų niekada neliekite per vazono viršų! Visada merkite į didelį dubenį ar kibirą, įstatę palikite 30–40 min., tada gerai nuvarvinkite ir grąžinkite į išorinį (nepermatomą) vazoną. Laistymui naudokite filtruotą, virintą ar lietaus (sniego) vandenį. Vanduo turėtų būti kambario temperatūros, apie 20–22 laipsnių. Vandens kokybė itin svarbi orchidėjoms, vos porą kartų palieję paprastu vandeniu iš čiaupo pastebėsite, kad gėlės labai nebe taip blizga kaip anksčiau.

Kada mano orchidėja žydės?

Orchidėjos įprastai žydi kartą metuose, nuo rudens iki pavasario, tačiau priklausomai nuo rūšies, gali žydėti ir tik kas dvejus metus, ar, priešingai, ištisai žydėti net kelis metus. Jei orchidėjai jūsų namuose patiks, galite tikėtis, kad ji žiedais džiugins bent pusę metų. Orchidėjos mažesniais žiedais žydi trumpiau, bet, jei sąlygos joms patiks, gali leisti naujus stiebus. O didesniais žiedais žydinčios orchidėjos, dažniausiai, žydi ilgiau. Pasinaudokite šiame straipsnyje aprašytais patarimais ir būsite tikri, kad jūsų orchidėja neužilgo pražys!