
Naujausios
Pasinėrė į grožio pasaulį
Nedidelis medinis namas miesto centre. Grožio salonas. Čia kirpykla. Daromi manikiūrai, pedikiūrai. Teikiamos kitos grožio paslaugos.
Prie durų pastatytas dviratis. Ponia Živilė sukinėjasi kirpyklos patalpose. Jau pora metų moteris panirusi į grožio pasaulį. Godžiai geria visas naujoves. Važiuoja į seminarus. Skaito daug literatūros apie grožio industriją.
Nusipirko manekenų. Vakarais išbando naujas priemones ir naujus kirpimo būdus ar šukuosenas ant jų galvų.
„Aš – kitokia kirpėja. Pati nesu manekenė ar grožio etalonas. Į darbą atvažiuoju ne prabangiu automobiliu, o dviračiu. Dviračiu po miestą vežioju vizitines korteles, kad prikviesčiau daugiau klienčių.
Klientėms skiriu daug laiko. Kartais net tris valandas. Iš pradžių aptariame, ko klientė nori, pagalvojame, ar tai tiks, tik tuomet imuosi darbo. Labai baiminuosi, kad viskas gerai pavyktų“, – atvirauja neseniai naujos profesijos išmokusi moteris.
Kartais ją ramina pačios klientės. Sako: „Nebijok. Kirpk drąsiau. Juk plaukas greitai atauga.“
Živilė labiausiai džiaugiasi, kai vieną kartą apsilankiusios jos salone, klientės vėl sugrįžta. Atsiveda ir savo šeimos narius arba giminaičius. Vadinasi, jos darbas įtiko.
Tačiau kartais kirpėja vis tiek turi priekaištų sau, nors klientė išeina patenkinta. Jai atrodo, jog buvo galima nukirpti ar sušukuoti dar tobuliau ir gražiau.
20 metų prekiavo
Šį laiką, kai gali mėgautis svajonių darbu, ponia Živilė vadina geriausiu savo gyvenime. Nuo vaikystės svajojo tapti kirpėja.
Tačiau likimas susiklostė taip, kad studijavo režisūrą. Anuomet dar buvo madingos inteligentiškos su menu susijusios profesijos. Živilė buvo linkusi prie meno. Baigė muzikos mokyklą, kur mokėsi groti gitara. Po studijų kurį laiką dirbo kultūros namų direktore Tauragės rajone.
Tačiau ištekėjusi nusprendė grįžti į Kelmę. Čia išbandė siuvėjos amatą Mažūnų trikotažo fabrike. Kai fabriką uždarė, ėmėsi savo verslo – prekiavo pramoninėmis prekėmis Kelmės turgelyje.
Gimė du sūnūs. Reikėjo galvoti apie pragyvenimą. Svajonėms nebuvo laiko. Prekyba piniginėmis, diržais, kepurėmis ir kitais gaminiais taip įsigėrė į kraują, kad, stovėdama eilėje prie kasos prekybos centre, iš karto įvertindavo, kiek kainuoja prieš ją stovinčio pirkėjo išsiimta piniginė – odinė ji ar dermantininė.
„Dabar, stovėdama eilėje, žiūriu tik į žmonių galvas. Stebiu moterų šukuosenas. Vadinasi, jau įvyko persilaužimas“, – šypsosi kirpėja.
Septyni mėnesiai mokslų
Likimas taip sudėliojo įvykius, kad, baigdama penktąjį savo gyvenimo dešimtmetį, Živilė galėjo įgyvendinti jaunystės svajonę.
Prekyba turgelyje menko. Pelno beveik nebuvo. Teko atsisakyti verslo ir stoti į bedarbių gretas. Tuo metu jau buvo užaugę ir į savarankišką gyvenimą išėję sūnūs. Moteris kiek krimtosi, tačiau didelės tragedijos iš situacijos nedarė.
Galiausiai laikinas nedarbas išėjo tik į naudą. Darbo birža organizavo kirpėjų kursus. Pasitaikė puikus šansas. Mokėti kelis tūkstančius už septynių mėnesių kursus kukliai gyvenanti šeima nebūtų turėjusi iš ko. O čia kursai – nemokami.
Živilė pasiryžo septynis mėnesius važinėti mokytis į Šiaulius.
„Teoriją dėstė labai puiki mokytoja Laimutė Šopienė, – mena savo mokslus kirpėja. – Gerai išmokė visą terminologiją, dalijosi ne tik kirpimo, bet ir kirpėjos etikos paslaptimis, patarė kaip pasielgti kebliose situacijose. Aš labai norėjau visko išmokti. Gerte gėriau visas žinias.“
Per praktinius užsiėmimus būsimosios kirpėjos nemokamai apkirpdavo miesto senjorus. Kol trūko praktikos, Živilė prisipažįsta, jog ir prakaitas išpildavo.
Baigusi kursus, Kelmėje norėjo įsidarbinti pas kokią nors patyrusią kirpėją, kuri patartų, pamokytų, nes jautė, kad dar trūksta praktikos. Tačiau tokio darbo gauti nepavyko.
„Niekuomet taip nelėkdavau į darbą“
Kadangi į darbą niekas nepriėmė neliko nieko kito kaip išsinuomoti patalpas, nusipirkti reikalingą įrangą ir pradėti savarankišką veiklą.
„Iš pradžių buvo labai sunku psichologiškai. Kelmėje neturėjau artimos draugės kirpėjos, kuri patartų. Skambinausi į Joniškį. Pasitardavome su savo bendramoksle. Dalijomės viena su kita viskuo, ką naujo sužinodavome. Skirtingi miestai – nesudarydavome viena kitai konkurencijos“, – psichologinius sunkumus mena Živilė.
Profesiją brandžiame amžiuje pakeitusi moteris sako esanti dėkinga savo vyrui, kuris ją palaikė, mamai ir kitiems artimiems žmonėms, savo klientėms, kurios ją drąsindavo, kai prisipažindavo, jog ji – tik pradžiamokslė.
Dabar Živilė jau išdrąsėjo. Jaučia turinti daugiau kompetencijos, nes nuolat mokosi ir domisi naujovėmis. Pati tinkamai sumaišo plaukų dažus, kad išgautų reikiamą spalvą.
Išmiklino ir rankas. Išmoko sukti afro garbanėles, kurti šukuosenas. Jos stiprybė, jog kiekvienai klientei skiria daug laiko. Geriau jų priima mažiau, bet kiekvienai skiria deramą dėmesį. Daugelis moterų, kurios turgelyje iš Živilės pirkdavo pinigines ir kitus odos gaminius, dabar ateina į jos grožio saloną.
Nauja profesija moteriai tarsi suteikė antrą kvėpavimą, visiškai naują gyvenimą. „Niekuomet taip nelėkdavau į darbą kaip dabar. Ir nejausdavau tokio džiaugsmo dirbdama.“
Užsienis netraukė
Ar tuomet, kai buvo sunku, nekilo noras patraukti ieškoti laimės į užsienį? Juk tiek daug tautiečių susikrovė lagaminus.
„Niekuomet nekilo mintis išvažiuoti. Galvojau – vargsiu čia, bet niekur iš savo tėvynės nevažiuosiu. Gal dar per mažai prispausta buvau?
O kelmiškių labai daug išvažiavo. Jokia statistika neatspindi tos gausos. Kai prekiavau turgelyje, išvažiuojantys pirkdavo iš manęs vadinamas turgines tašes, kad daugiau daiktų tilptų. Tuomet iš arti pajaučiau tikrąjį emigracijos mastą“, – sako Živilė, gebanti rasti išeitį iš visokios padėties.