Naujausios
Du plėšikus sušaudė
Šiauliuose sušaudyti plėšikai Kesminas ir Striaupis. Prieš sušaudant, abu pasmerktieji pabučiavo kunigui ranką ir kryžių. Abu smarkiai rūkė papirosus. Akis užrišo tik Striaupiui, Kesminas neprašęs sau užrišti.
Jauniausioje plėšiko Vaičiaus malonės prašymą J. E. Respublikos Prezidentas patenkino ir mirties bausmę pakeitė 20 metų s. d. kalėjimu.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. rugsėjo 9 d.
Nevykusios Kuršėnų korespondencijos
Kuršėnų korespondente, kam rašai, kad tokiam ir tokiam kuršėniškiui nepriėmė bekono neva tai dėl sunkaus svorio.
Kaip tai nepriėmė? Priėmė, nes pilietis tuoj savo nepriimtą bekoną perkrovė į kito piliečio vežimą, ir bekonas pateko į pirmą rūšį. Juk už šią korespondenciją „Maistas“ gali bala žinką pamanyti – visai bekonų nebepriimti. Ot, tai ir būtų tikras kontingentų įvedimas.
Rašai, kad negalima pirkti duonos iš kepyklų, nes ji esanti žibale ir silkėse išmirkyta. Prieteliau, tokią duoną pirkti yra kaip tik išrokavimas, nes pilietis nusipirkęs tokios duonos, turės silkių ir žibalo. Kuršėniškiai kaip tik tuo turėtų džiaugtis, o tamsta rašai atvirkščiai.
Kam dar tokia korespondencija rašai, kad pas kleboną daug daugiau gaspadinių, kaip pas tamstą žinių. Netiesa, klebonas teturi tik keturias gaspadines. O kas kam galvoj, kad kunigas iš surinktų pinigų bažnyčios reikalams, prenumeruoja piliečiams laikraščius. Juk aišku kaip diena, kad jis dirba kilnų spaudos platinimo darbą. Reikia tikėti, kad už šį kultūrišką darbą jis bus pripažintas spaudos pionierium ir, kad savo laiku jam bus suteikta knygnešio pensija.
Visai be reikalo užpuoli Kuršėnų aludninkus, kam jie, girdi, be patento pardavinėja degtinę. Juk Kuršėnuose yra ir kitokių įmonių bei paskirų prekių, kurias parduodant taip pat patentas nereikalingas. Sakysim, kad ir gyvosios gatvės prekės. Nieks iš jų patento ir nereikalauja. Ir kaip gi iš jų reikalauti, kad visas aukštasis činas jas lanko.
Rašai, kad į Kuršėnų policijos raštinę piliečiai be lietsargių negali įeiti, nes nuo stogo, per lubas, varvąs vanduo. Nejaugi kuršėniškiai nebeturi jau tiek nuovokos, kad nesupranta tokio menko dalyko. Vadinas, jei jie nori įeiti į policijos raštinę, tai tegu prieš įeisiant į raštinę, ant stogo padeda lietsargį. Ir viskas. Ir sausas bus ir vanduo nevarvės.
Apie pamazgų pilimą į gatvę, būtų daug geriau buvę, kad to visai nebūtum minėjęs. Tai kas, kad dabar, šalčiams užėjus, pilis pamazgas į gatvę – juk bus gera čiuožyklė. O atėjus pavasariui, pakilęs iš Ventos vanduo visas tas pamazgas nuplaus.
Geriausia, prieteliau, kad parašytum, kada bus baigta Kuršėnų bažnyčia ir kada bus Piliečių klubo atidarymas ir ar tarnautojai savo laiku atvyksta į darbą Ir t.t.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. sausio 8 d.
Senovės knygų paroda
Praeitą sekmadienį Šiaulių „Aušros“ muziejuje atidaryta senovės, dalinai ir šių dienų (sulyginimui), knygos paroda. Viso išstatyta per 1000 egzempliorių.
Paroda rimta, įdomi, įvairi ir gausi. Kiekvienas lankytojas, jei ne pilnai, tai dalinai gali susipažinti su knygos istorija.
Štai 1487 metų leidinys – enciklopedinis teologijos ir teisės žodynas, spausdintas gotišku šriftu, ranka pieštomis didžiosiomis raidėmis ir pagražinimais. O čia 1611 metų Europos istorija lenkų kalba, kurioje apsčiai vietos užleista Lietuvai su kunigaikščių portretais.
Įdomūs anų laikų žemėlapiai. Žvaigždžių pasaulio žemėlapis – du pusrutuliai, viršum sėdi Dievas Tėvas su angelais.
Čia vėl anglų karalių istorija – prieš du šimtu metų parašyta. Netoliese guli ir Radvilų šeimos leidinys, kuris niekuo neblogiau išleistas už anglų.
Ar neįdomu pamatyti prieš 300 metų išleistą iliustruotą knygą apie jojimo meną. Parodoj ji yra.
Kodėl nepasidomauti knyga, iliustruota spalvotais paveikslais,– bet ji spalvota (iliuminuota) vandeniniais dažais ir ne mašina, o rankomis. Tokį būdą vartojo iki 19 šimtmečio.
Tame pat skyriuje galima matyti Belgijoj ir kitur plačiai paplitusias knygeles – 30–40 puslapių – visiškai be teksto, o vien tik iliustracijomis. Vadinasi, skaityk iš paveiksliukų.
Čia vėl įdomus leidinėlis gimęs anais laikais Vilniuje. Šilkiniame popieriuje valso kūrinys skirtas Velykų švenčių proga kunigaikščiui Oginskiui.
Gausus skyrius Ez-libris’ų. Yra Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Italijos, Graikijos, Prancūzijos, Belgijos, Čekoslovakijos, Pietų Slavijos, Rumunijos, Vengrijos, Portugalijos ir Amerikos, viso per 200 štukų. Lietuvos Ex libri dailininkų: Bagdonavičiaus, Galaunės ir Bičiūno.
Yra išstatytas Musolinį exlibris – prie keturkampės akmeninės uolos grandimis prikaltas liūto pavidalo žvėris (grifas).
Yra ir palmės medy išpjaustytas ir atspausdintas ex-libris’as, caro brangenybių saugotojo Folkersamb’o ir daug kitų žymenybių ex-libris’ai.
Pirmą dieną parodą aplankė per 200 žmonių.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. rugsėjo 30 d.
Žmonės gydosi mėšlais
Žeimeliečiai prietarų ir burtų dar vis nesikrato. O senesnieji žmonės vartoja gydymui tokius „naminius vaistus“, kurių net kiaulė negertų. Prie žolių viralo „gydytojai“ maišo žmogaus, arklio, kačių mėšlų ir... geria tuos „vaistus“ su pasigardžiavimu.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. spalio 14 d.
Barzdas skus veltui
Paskutiniu metu pašėlo konkuruotis kirpėjai. Skuta su priedais jau net už 30 centų. O vienas, giliai Linkuvoje įleidęs šaknis, žada porų mėnesių
veltui skusti, kad tik išgyvendinti visus kitus miestelio kirpėjus.
Tai vienas dalykas. Antra – kirpyklos blogai įrengtos. O kų daro kai kurie kirpėjai, skusdami klijentus! Plauna veidus burniniais pulverizatoriais, vadinasi taško seilėmis.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. spalio 14 d.
Apšaudė Kelmės autobusą
Kelmės – Šiaulių plente (nuo Šiaulių 23 klm.) du nepažįstami asmenys apšaudė važiuojantį į Šiaulius autobusą.
Iš pradžių į artėjantį autobusą buvo paleisti keli revolverio šūviai iš priešakio ir trumpam nutilta. Šoferis Antanas Laurinaitis (šiaulietis), pastebėjęs vietą, iš kur užpuolikai šaudo, nedvejodamas – stot ar nestot – paleido mašiną pilnu greičiu.
Tuomet užpuolikai įsiuto šaudyti iš dviejų revolverių – paleido apie 15 šūvių. Viena kulka pramušo autobuso langą, stiklinę pertvarą ir įsmigo į šoferio petį.
Sužeistasis vienok vairo nepaleido – ir 20 keleivių buvo išgelbėti nuo apiplėšimo.
Davažiavus iki Bubių, apie įvykį telefonu buvo pranešta Šiaulių kriminal. policijai. Nors užpuolikai paleido nemaža šūvių, bet į autobusą tepataikė tik trys kulkos, – viena šoferiui, antra – užpakalinėn autobuso sienon ir trečia – į vieną padangą. Iš keleivių niekas nesužeistas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. gruodžio 9 d.
Iš Šiaulių keltinas Prekybos institutas
Atgavus Vilnių vėl iškilo klausimas, ar palikti prekybos institutą Šiauliuose? Ypačiai jis pasidarė aktualus po to, kai pora Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto fakultetų buvo nukelta į Vilnių, kai į Vilnių iš Panevėžio nusikėlė Pedagoginis institutas.
Prekybos institutas, kaip specialinė aukštoji mokykla, ruošianti specialistus prekybininkus, bankininkus ir kitokio tipo komersantus, turėtų veikti gyviausiame mūsų ekonominiame centre. Kas, kas, bet Šiauliai toks centras tai nėra.
Tiesa, būtų nuskriasusti Šiauliai. bet juos būtų galima kompensuoti antruoju pedagoginiu institutu, kuris, einant prie privalomo šešių pradinės mokyklos skyrių, tikrai būtinas.
„Židinys“,
1940 m. balandžio mėn.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Cieliauka
Vasaros linksmybės
Oras taip įkaito,
vos kvėpuot gali.
Vyrai ir mergaitės
drybso vandeny.
Drybso tėtė, mama.
Kalbasi abudu.
Drybso ir gražuolė,
gal, septyųjų pūdų.
Vienas vandenyje,
kitas drybso vėjoj.
Pusnuogę undinę
jaunikaitis veja.
Veja, pasigauna
ir apsikabina,
o paskui bučiuoja,
paskui... Dievas žino.
Vandeny padrybso,
riša mazga šlipso,
eina į kavinę:
— Duokite stiklinę...
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. liepos 22 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio