Naujausios
30.000 šiauliečių be kuro atsargos
1939 m. rugsėjo mėn. mes džiūgaudami išspausdinom tokią žinutę:
Šiauliuose bus valst. malkų sandėlis. Šiaulių miesto savivaldybė, susirūpinusi miesto gyventojų malkomis aprūpinimo klausimu, tarėsi su Miškų departamentu ir vietos miškų urėdija, kad Šiaulių mieste būtų įrengtas valst. malkų sandėlis, kuris gyventojus aprūpintų malkomis pastoviomis kainomis ir reikalingu kiekiu.
Patyrėm, kad m. sav-bės pastangos baigėsi sėkmingai: miškų žinyba malkų sandėlį Šiauliuose įrengs. Sandėlis, numatoma, bus Gubernijoje, buv. kalkinės vietoje, kai tik miškų žinyba sklypą perims savo žinion, kas, kaip girdėti, įvyksią netrukus“.
Deja, jau 1940 m. sausis mėnuo, žiema įpusėjo, tačiau apie malkų sandėlį nieko daugiau nebegirdėti (matyt, tas klausimas atidėtas vasarai...).
Pastarosiomis dienomis Šiauliuose susidarė tokia padėtis, kad nė už didžiausius pinigus negausi malkų: visi privatūs malkų sandėliai tušti, o turguje dėl vežimėlio malkų vyksta stačiai dramatiškos scenos: už glėbį malkų, kurios anksčiau kaštavo 4–5 Lt, dabar įsiūloma 15– 20 Lt.
Kuro badą ypatingai jaučia miesto biednuomenė, kuri ankstesniais metais išsiversdavo veik vien durpėmis. Mat, miesto savivaldybė šį sezoną privatiems asmenims durpių neparduoda, nes dabar daugiau durpių pareikalauja elektros stotis, tad parduoti jų neužtenka.
Mes nežinome, kas privalo rūpintis, kad toks didelis miestas, kaip Šiauliai, būtų aprūpintas kuru, mes tik konstatuojame faktą: nesimato, kad tuo kas rūpintųsi. Būdingas reiškinys: kai reikia atlikti kokią visuomenišką pareigą, tai visų akys dažniausiai pirmiausia krypsta į Šiaulių miestą bei šiauliečius, tačiau, jei kas reikalinga Šiaulių miestui ar šiauliečiams – visuomet delsiama, atidėliojama.
Taip neturėtų būti.
Iš reporterio blonknoto
Atsargų epidemija, berods, Šiauliuose pasibaigė: druskos, cukraus, kokios tik nori rūšies tabako, papirosų ir t. t. galima gauti bet kurioj krautuvėj.
Su kava truputį blogiau – jau reikia su žvake ieškoti.
–
Miesto savivaldybė nusamdė šunų gaudytojus. Už vieno šuns
sugavimą mokama trys litai. Linksmų plaučių šiauliečiai, pamatę gatve bėgantį šunį, neiš kenčia nepajuokavę:
– Veizėk, prieteliau, ana kur bėga trys litai...
„Įdomus mūsų momentas“,
1940 m. sausio 7 d.
Šiauliuose nušautas plėšikas
Uždarius kalėjiman šiaulietį Paliūną, kuris Šiauliuose ir apylinkėje padarė apie 17 plėšimų, plėšimai ir žmonių užpuldinėjimai nesiliovė. Šiaulių kriminalinė policija ėmėsi žygių ir išaiškino, kad Šiauliuose dar plėšikauja tūlas Jonas Bartašius be nuolatinės gyvenamos vietos.
Bartašius kilimo buvo šiaulietis, bet jis nuolat keisdavo gyven. vietas, todėl jį sulaikyti buvo gana sunku; jis turėjo ir sėbrą, kurio pavardė nebuvo žinoma.
I. 3 d. Šiaulių v. ribose, vieškely Šiaulėnų link, du nežinomi piktadariai sulaikė 4 važiavusius ūkininkus ir juos apiplėšė. Tik pranešus apie apiplėšimus, į įvykio vietą nuvyko krim. polic. valdininkai, bet piktadarių ten nerado. Valdininkai, grįžę į Šiaulius, pradėjo tikrinti tas vietas, kuriose dažniausiai Bartašius prisilaikydavo. Eidami Gelgudo g-ve, jie pamatė iš vienų namų išeinant tris vyrus, kurių vienas buvo Bartašius. Kai valdininkai salaikė du vyrus ėjusius su Bartašiumi, Bartašius pasileido bėgti. Valdininkai šaudydami ji vijosi. Staiga Bartašius sustojo ir arčiausiai pribėgusiam valdininkui atstatė krūtinėn ravolverj. Tuo metu kiti valdininkai paleido šūvį ir Bartašius krito vietoje negyvas.
Du sulaikytieji – šiauliečiai Rafinavičiai tėvas ir sūnus, kurie drauge su Bartašiumi įvykdė eilę plėšimų. Pažymėtina, kad St. Rafinavičius, 17 metų jaunuolis, dalyvavo net dešimty plėšimų. Rafinavičiai sulaikyti, kaltais prisipažino ir padėti kalėjiman.
„Įdomus mūsų momentas“,
1940 m. sausio 14 d.
Mirė Dr.Ch. Fridbergas
Š. m. sausio mėn. 14 d. 10 val. vak. mirė seniausias Šiaulių gydytojas Ch. Fridbergas, 75 m. amžiaus.
Velionis gimė 1865 metais dabartinės Latvijos ribose, Grobino miestely. Jo tėvai buvo neturtingi ir turėjo daug vaikų, tad jaunasis Ch. Fridbergas tik savo gabumų ir darbštumo dėka galėjo baigti Kuldigos gimnaziją, o paskui ir aukštąjį mokslą Charkove, kur 1891 metais baigė universitetą.
Dr. Ch. Fridbergas nuo 1897 metų apsigyveno Šiauliuose, kur ir praktikavo, neskaitant D. karo metų pertraukos, iki savo mirties.
Visai suprantama, kad bepraktikuojant apie 40 metų viename mieste, Dr. Ch. Fridbergo vardas buvo plačiai žinomas ne tik Šiauliuose, bet ir apylinkėse. Būdavo net trys kartos, kurios gydėsi pas Dr. Ch. Fridbergą.
Ypač gausią praktiką velionis turėjo liaudies tarpe; didesnę velionies pacientų dalį sudarė ūkininkai, kurių tarpe jisai turėjo didelj pasitikėjimą. Šimtai tūkstančių ligonių perėjo per jo rankas, bet velionis visuomet gyvai domėjosi tolimesniu pacientų likimu.
Velionis apie 15 metų buvo, neimdamas už darbą jokio atlyginimo, žydų našlaičių ir žydų senelių prieglaudų gydytoju. Nuo 1929 metų Dr.Ch. Fridbergas buvo Šaulių VII rinktinės rėmėju.
Tebūnie Jam lengva Lietuvos žemelė!
Dr. R. Brombergas
„Įdomus mūsų momentas“,
1940 m. sausio 21 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.