Su kokiomis kainomis prasidėjo šildymo sezonas?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bendrovė „Šiaulių energija“ Pietinėje katilinėje kol kas degina vien biokurą, todėl pasikeitus kainos skaičiavimo metodikai, galėjo mažinti spalio mėnesio šilumos kainą.
Šiauliuose jau savaitę šyla radiatoriai. Kiek mokės už šilumą šiauliečiai ir Šiaulių rajono gyventojai? Šilumą jiems tiekianti AB „Šiaulių energija“ šildymo sezoną pradėjo su viena mažiausių šilumos kainų šalyje ir mažiausia tarp didžiųjų miestų. Ar tokia ir išliks? „Šiaulių kraštui“ situaciją komentuoja „Šiaulių energija“ bendrovės generalinis direktorius Virgilijus Pavlavičius.

 

Kaina smuktelėjo žemyn

Šilumos tiekėjai, atsižvelgdami į kuro kainų pokyčius, kas mėnesį turi teisę nustatyti šilumos kainą. „Šiaulių energijos“ tiekiama šiluma nuo spalio 1 dienos atpiginta 1,9 cento už kilovatvalandę ir dabar sudaro 8,58 ct/kWh (be PVM). Tiek gyventojams ir kainuos, nes nuo spalio 1 dienos centralizuotam šildymui jau yra taikomas nulinis PVM tarifas. Ši PVM lengvata galios iki pat šildymo sezono pabaigos, ji bus taikoma ir dar kitam šildymo sezonui.

Palyginimui, rugsėjį „Šiaulių energijos“ centralizuotai tiekiamos šilumos vienanarė kaina buvo 10,48 ct/kWh, o su 9 proc. PVM buvo pašokusi iki 11,42 ct/kWh.

Kas lėmė šilumos pigimą spalį?

„Spalio mėnesį šilumos kainą galėjome sumažinti dėl palankių aplinkybių, – teigė „Šiaulių energijos“ vadovas V. Pavlavičius. – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba priėmė metodikos pataisas, kurios leidžia skaičiuoti šilumos kainą pagal faktinę mėnesio kuro struktūrą. Mūsų bendrovės metinė kuro struktūra yra 70 proc. biokuro ir 30 proc. gamtinių dujų. Bet mėnesio kuro struktūroje dujų daug mažiau naudojame, todėl galima buvo sumažinti kainą.“

Gamtinių dujų šilumai gaminti nereikia didžiausiai miesto Pietinei katilinei (mieste iš jos šiluma teikiama 92 procentams centralizuotos šilumos vartotojų), naudojamas vien biokuras. Dujų reikia tik mažosioms katilinėms.

„Mūsų situacija nėra prasta, – patikino „Šiaulių energijos“ vadovas. – Biokuru esame apsirūpinę iki pavasario, iki šildymo sezono pabaigos. Dėl gamtinių dujų turime ilgalaikių sandorių, jeigu bus būtinybė, pirksime biržoje.“

Bendrovė yra pasirengusi deginti ir skystą kurą (mazutą).

„Turime skysto kuro privalomą rezervą, turime įsigiję mazuto ir daugiau nei privalomas rezervas. Jeigu dujų pritrūktume ar jos būtų labai brangios, degintume mazutą. Turime tokią galimybę ir įrengimai tam yra paruošti“, – sakė V. Pavlavičius.

Bet ar nedidės oro tarša mazutą deginant?

„Du katilus esame modernizavę gamtinėms dujoms ir mazutui deginti, kad būtų sumažinta tarša, nes 2023 metų sausio 1 dieną įsigalios taršos mažesnės ribinės reikšmės. Mazutą deginant išmetama kažkiek sieros, bet išmetimai būtų labai maži. Taršos integruotos prevencijos leidimas leidžia tam tikrus kiekius mazuto sudeginti – 4–5 tūkstančius tonų per metus, bet, tikimės, to nereikės,“ – teigė bendrovės vadovas.

„Su kuru problemų nėra, – patikino jis. – Mes nesame prastoje padėtyje. Tarp didžiųjų miestų mūsų kaina – mažiausia, o šalyje viena pigiausių – pagal ją esame ketvirti tarp kitų miestų ir rajonų.

„Šiaulių energijos“ vadovo žodžiais, šilumos kaina per šildymo sezoną gali nedaug didėti – 10 procentų ribose. Pokyčius gali lemti gamtinių dujų kaina, o dujos šiemet brango kartais. Dar rugpjūtį kainavo 246 eurus už MWh (palyginimui, pernai rugpjūtį – 58 eurus). Nors dabar pradėjo pigti, bet į buvusį lygį negrįžta.

Pradžia dar negąsdinanti

Kiek teks išleisti šildymui, labai priklauso ir nuo orų, ir nuo daugiabučių būklės.

„Šiaulių energijos“ preliminariu skaičiavimu, spalį už šilumą šiauliečiai vidutiniškai mokės panašiai kaip pernai spalį. Pirmiausia dėl to, kad šildymo sezonas pradėtas vėliau – nuo spalio 11 dienos ir bus šildoma tik 21 dieną. Pernai spalį šiluma buvo tiekiama visą mėnesį – 31 dieną.

Bendrovė „Šiaulių kraštui“ prognozuojamus mokėjimus už 50 kv. m buto šildymą 2022 m. spalio mėnesį pateikė, orientuodamasi ir į tokias sąlygas: prognozuojama lauko oro temperatūra (nustatyta pagal praėjusių dvejų metų spalio temperatūrą) +8 laipsniai, šilumos energijos kaina (be PVM) – 0,0858 Eur/kWh (pridėtinės vertės mokestis (PVM) netaikomas nuo 2022-10-01 iki 2023-04-30 ir nuo 2023-10-01 iki 2024-04-30).

Mokėjimo sumų už 50 m. kv buto šildymą palyginimas 2022 m. ir 2021 m. spalio mėnesiais pateiktas toks: „2022 metų spalis (preliminarus vidutinis mokėjimas, PVM netaikomas): atnaujinti, modernizuoti namai – 9 Eur; vidutiniai, šiek tiek taupantys – 26 Eur; senos statybos, prastos šiluminės izoliacijos – 47 Eur. 2021 metų spalį (vidutinis mokėjimas, taikomas 9 proc. PVM, mokėjimo sumos nurodytos su PVM): atnaujinti, modernizuoti namai – 9 Eur; vidutiniai, šiek tiek taupantys – 25 Eur; senos statybos, prastos šiluminės izoliacijos – 53 Eur.“

„Darytina išvada, jog prognozuojamos mokėjimo sumos už šildymą už 2022 m. spalio mėnesį palyginti su mokėjimais už 2021 m. spalio mėn., bus panašios arba skirsis neženkliai“, – prognozuoja bendrovės atstovai.

Kitos šilumos kainos apskrityje

Apskrityje nuo spalio 1 dienos brangiausiai šiluma kainuoja Joniškyje, už UAB „Gren Joniškis“ centralizuotai tiekiamą šilumą joniškiečiai moka 14,07 ct/kWh (be PVM). Pigiausiai – Šiauliuose ir Šiaulių rajone, kaip aukščiau rašėme – 8,58 ct/kWh.

UAB „Akmenės energija“ šilumos kaina –11,22 ct/kWh, UAB „Litesko“ fil. „Kelmės šiluma“ – 11,51 ct/kWh, UAB „Pakruojo šiluma“ –11,27 ct/kWh, UAB „Radviliškio šiluma“ – 9,09 ct/kWh (visos kainos nurodytos be PVM).

Pagal VERT duomenis, šilumos kainos (be PVM) didžiuosiuose miestuose nuo spalio 1 d. buvo tokios:

AB „Kauno energija“ – 9,5 ct/kWh

AB „Klaipėdos energija“ – 10,06 ct/kWh

AB „Panevėžio energija“ – 11,13 ct/kWh

AB „Šiaulių energija“ – 8,58 ct/kWh

AB „Vilniaus šilumos tinklai“ – 8,9 ct/kWh.