Šiauliams šildymas gali pigti, o rajonui – brangti

Redakcijos archyvo nuotr.
„Šiaulių energija“ šilumos gamybai naudoja tik 25 procentus dujų, tačiau Šiaulių rajone beveik visos 8 katilinės kūrenamos itin brangstančiomis dujomis.
AB „Šiaulių energija“ šilumą mieste ir Šiaulių rajone tiekia vienu tarifu, tačiau tai gali pasikeisti. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje aiškino, kad jau liepą miesto Tarybai teiks sprendimo projektą diferencijuoti miestui ir rajonui tiekiamos šilumos kainą. Tai mieste leistų šiek tiek atpiginti šilumą, tačiau rajono vartotojams ji brangtų.

Miestas dengia rajono šilumos gamybos sąnaudas

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis pasakojo, kad įvertinus 2021–2022 metų šildymo sezoną pastebėta, jog Šiaulių rajono gyventojų šildymo sąnaudos yra daug didesnės nei mieste, todėl nėra teisinga miestui dengti šių sąnaudų dalį.

A. Bartulis pateikė pavyzdį. Balandžio mėnesį „Šiaulių energijos“ tiekiamos šilumos kaina siekė 7,18 cento už kilovatvalandę. Įvertinus sąnaudas, mieste šiluma galėtų kainuoti 6,93 cento už kilovatvalandę, tačiau Šiaulių rajone turėtų kainuoti 11,53 cento.

Administracijos direktorius paaiškino, kad taip atsitinka dėl to, kad iš 8 rajone esančių šilumą gaminančių katilinių tik viena naudoja dujas ir dalį biokuro, kitos – tik dujas. Tuo tarpu per vienerius metus dujų kaina išaugo net keturis kartus.

„Tai sugeneravo didelius padovanojimus. Šiaulių miesto gyventojai ir Savivaldybė per šildymo sezoną galėjo sutaupyti 1,1 milijono eurų“, – aiškino vadovas, pridūręs, kad dujų kainai buvus gerokai mažesnei, tie skirtumai nebuvo tokie ryškūs ir pasimatė tik per šį šildymo sezoną.

„Šiaulių energija“ bendrai šilumos gamybai dujų naudoja tik 25 procentus, 75 procentus sudaro biokuras. Miesto katilinės daugiausia naudoja biokurą. Įmonė turi sukaupusi ir mazuto rezervą, tačiau jo šilumos gamybai nenaudoja.

Nauji tarifai įsigaliotų negreitai

A. Bartulis akcentavo, kad šiluma naudojasi gyventojai, kurie gauna kompensacijas, ir tie , kurie moka visą kainą. Miesto gyventojai moka didesnę kainą, nei galėtų mokėti, o rajono gyventojai turėtų mokėti didesnę kainą, tačiau dabar galioja vienas bendras tarifas.

Daugiau sumoka ne tik gyventojai, bet ir iš biudžeto pinigų kompensacijoms išleidžia Savivaldybė.

Liepos mėnesį Administracija kreipsis į Tarybą, kad tarifas būtų diferencijuotas ir teikiamas tvirtinti Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai. Dabartinė bazinė šilumos kaina galioja iki 2023 metų balandžio pabaigos. Diferencijuotas tarifas galėtų įsigalioti 2023–2024 metų šildymo sezonui. Kadangi dujų kainos prognozės nėra palankios, A. Bartulis mano, kad laukti nebėra ko ir reikia imtis Šilumos ūkio įstatyme leidžiamo tarifo diferencijavimo.

„Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad praėjusį šildymo sezoną prisidėjo ir valstybė, skyrusi tam tikrą dalį lėšų, nes kompensavimo mastai išaugo. Tačiau mes kalbame apie miesto lėšų apgynimą“, – aiškino A. Bartulis.

Nors pastaruosius kelerius metus Šiaulių miesto vadovai gyrėsi puikiai sutariantys ir randantys bendrus sprendimus su rajono valdžia, A. Bartulis nemato reikalo aptarti kainos diferencijavimo su rajonu.

„Mes neturime derinti. Yra nustatyta šilumos kainų nustatymo metodika, kurioje nurodyta, kad diferencijuotas tarifas gali būti taikomas Savivaldybės institucijai pritarus. Todėl ir inicijuojame savo interesų gynimo procedūrą. Į rajono Savivaldybę kreipsis „Šiaulių energija“, parodydama, koks tarifas turėtų būti. Jei liepą mūsų Taryba pritars, tai rajono Savivaldybė iki lapkričio 30 dienos turėtų pasitvirtinti naują šilumos tarifą“, – paaiškino Administracijos direktorius.