Stu­den­tas ta­po kliū­ti­mi gau­ti šil­dy­mo kom­pen­sa­ci­ją

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šildymas smarkiai plonina pinigines.
Šildymo mokesčiams drastiškai augant, kompensacijų už būsto šildymą priversti prašyti daugybė mažesnes pajamas gaunančių gyventojų. Bet ne visų prašymai tenkinami.

Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi skaitytoja iš Šiaulių rajono. Ji piktinasi, jog negaus kompensacijos, nes prie šeimos narių priskiriamas studentas, kuris gyvena savarankiškai.

Pikta dėl neteisybės

„Susidūrėme su neteisybe dėl kompensacijų už būsto šildymą, – rašo Šiaulių rajono gyventoja. – Šitiek skelbiama spaudoje, kaip visi norintys, kuriems neišneša mažos pajamos, šiemet gaus kompensaciją, dėl kylančių kainų ir panašiai. Kaip valstybė visus gelbės. Melas! Reiškia visi tėvai, kurie turi studijuojančius vaikus/studentus, kurie gyvena savarankiškai kitame mieste, negaus jiems priklausančių kompensacijų, nes jiems nepriklauso! Kažkoks absurdas. Skaičiuoja, kad studentas neva gyvena namuose ir todėl mums nepriklauso jokios kompensacijos, nors tuo pat metu yra pateikta pažyma, kur studentas studijuoja.“

Laiško autorė neįvardijo konkrečiau, ką turi mintyje, teigdama, jog studentas gyvena savarankiškai. Galbūt tai dirbantis studentas? Bet ji įsitikinusi, kad su šia problema ne viena šeima susiduria.

Visada galima kreiptis dėl išimties

Kodėl studentas tapo kliūtimi tėvams gauti būsto šildymo kompensaciją? Situaciją „Šiaulių kraštui“ komentuoja Jolanta ŠIUPARIENĖ, Šiaulių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja:

– Vienaip kompensacija už būsto šildymą skaičiuojama, kai studentas nėra dirbantis, ir kitaip, kai studentas dirba. Tada reikia žiūrėti, kokio dydžio yra jo atlyginimas. Visų šeimos narių pajamas reikia deklaruoti teikiant prašymą dėl kompensacijos, įstatymas tai nurodo. Daug skirtingų dalykų reikia sužiūrėti, daug sudėtinių dalių reikia įvertinti ir nežinant konkrečios situacijos, sunku komentuoti, kodėl taip yra, o ne kitaip.

Jeigu studentas yra deklaravęs gyvenamąją vietą pas tėvus, bet realiai ten negyvena, tėvams visada yra galimybė kreiptis į savo seniūnijos socialinės paramos teikimo komisiją ir prašyti skirti būsto šildymo kompensaciją išimties tvarka. Komisija apsilankys namuose, įvertins realią situaciją ir priims sprendimą, kurį galutinai tvirtina Socialinės paramos skyrius.

Seniūnijose yra darbuotojas, kuris paaiškins, kada priklauso kompensacijos, kaip teikti prašymą. Visada galima kreiptis ir į mane.

Nuo šių metų dvigubėja valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti. Todėl žymiai padaugėjo prašymų dėl kompensacijos.

Gyventojams kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių (258 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių (387 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.

Ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį galima sužinoti ir pasinaudojus Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle.