Sisteminė korupcija: STT įžengė ir į Radviliškį

Redakcijos archyvo nuotr.
STT ėmėsi gydymo įstaigų, už grotų keliauja jų vadovai.
Šalies sveikatos apsaugos įstaigas apraizgė galimos korupcijos voratinklis. Šiuo metu siekiama nustatyti, ar skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose vykstant medicininės paskirties įrangos ir kitų priemonių viešiesiems pirkimams nebuvo padarytos įvairios korupcinės bei kitos nusikalstamos veikos. Įtarimai dėl jų jau pareikšti šešių šalies gydymo įstaigų vadovams, tarp kurių – ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Centrinė tyrimų valdybos kartu su visomis teritorinėmis valdybomis atliekamu didelės apimties ikiteisminiu tyrimu siekiama nustatyti, ar organizuojant ir dalyvaujant skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų medicininės įrangos ir kitų medicinos priemonių viešuosiuose pirkimuose, nebuvo padarytos korupcinės ir kitos nusikalstamos veikos.

Įtariamaisiais dėl nusikalstamų veikų kartu su minėta I. Janušoniene įvardijami ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vadovas Narimantas Markevičius, Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas, Plungės ligoninės vadovas Antanas Martusevičius, Nemenčinės poliklinikos vadovas Olegas Kačanas.

Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti ne tik šešių minimų gydymo įstaigų vadovams, bet iš viso 35 asmenims, tarp kurių – keturių privačių įmonių vadovai.

Pastarosiomis dienomis įtariamųjų gyvenamosiose, darbo vietose, automobiliuose, kitose patalpose įvykdyta apie 150 kratų. Jų metu rasta ir paimta apie 270 tūkstančių eurų grynųjų pinigų įvairia valiuta.

Tyrimą kontroliuoja, organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei apygardų prokuratūrų Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorų grupė.

STT pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas šioms įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip tris milijonus eurų.

Šiuo metu visoje Lietuvoje tiriama daugiau kaip 100 galimai įvykdytų nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau nei 10 šalies gydymo įstaigų iš daugiau kaip 10 savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.

Greta Šiaulių apskrities įstaigų be teisėsaugos akiratyje jau atsidūrusio Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, užsimenama ir apie Radviliškio rajono ligoninę bei Respublikinę Šiaulių ligoninę. Neatmetama, kad asmenų, kuriems šiuo metu jau yra pareikšti įtarimai, ratas gali plėstis.

STT pareigūnai ir Generalinės prokuratūra tiria įvairaus pobūdžio galimai įvykdytas korupcines veikas, pradedant nuo piktnaudžiavimo, papirkimo, prekybos poveikiu ir baigiant kyšininkavimu.

Tyrimo laikotarpis apima ilgesnį negu metus laiką, o jo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad viešuosiuose pirkimuose dėl medicinos įrangos – echoskopų, ultragarso, kitų priemonių bei įrangos, skirtos operacijoms – įsigijimo buvo ignoruojami kiti galimi tiekėjai, o pirkimų sąlygos suderintos taip, kad konkursus laimėtų konkrečios privačios įmonės, kurių šiuo metu nustatyta penkios medicinos įranga prekiaujančios šalies bendrovės.

STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas, ketvirtadienį vykusiose spaudos konferencijose, pabrėžė, teisėsaugą užfiksavus, jog kyšiai buvo imami grynaisiais pinigais, kai kurios sumos viršijo ir 10 tūkstančių eurų.

Akcentuota, kad korupcinės veikos nėra susijusios su COVID-19 pandemija.