Teisėjo galimos korupcijos byla įsibėgėjo

Asociatyvi nuotr.
Šiaulių apygardos teismas narplioja galimos korupcijos Apeliaciniame teisme bylą.
Šiaulių apygardos teismas antradienį toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje dabar jau buvęs Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas 65 metų Valdimaras Bavėjanas ir jo vaikystės draugas bendraamžis Valys Venslovas kaltinami piktnaudžiavimu, prekyba poveikiu. Tai viena iš ikiteisminio tyrimo, susijusio su teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galbūt padarytomis korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis, atskirtų ir nagrinėti teismui perduotų baudžiamųjų bylų.

Kalbėjo liudytojai

Teismas antradienį apklausė tris liudytojus, du iš kurių – buvę teisėjai.

Teismui parodymus davė dabar jau kadenciją baigęs Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas A. U. Jis paliudijo, kad 2018 metų spalio pabaigoje paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje V. Bavėjano vaikystės draugas V. Valys, dirbęs vienoje Kauno savivaldybės įmonėje, buvo teisiamas Kauno apygardos teisme dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kitų nusikaltimų.

A. U. teismui teigė, jog bylos nagrinėjimo proceso metu iš kolegų nesulaukė jokių klausimų, kurie būtų kaip nors susiję su jo tuo metu nagrinėta minėta baudžiamąja byla. Kadenciją baigęs teisėjas patvirtino, kad su buvusiu kolega, tuo metu teisėjo pareigas ėjusiu V. P., buvo pažįstamas tik kaip bendradarbis. A. U. pridūrė, kad apie minėtą jo nagrinėtą baudžiamąją bylą niekada su šiuo kolega nekalbėjęs. A. U. patikslino, kad tada teismo vadovybė jo buvo tik paprašiusi, kad šią bylą užbaigtų ir paskelbtų joje sprendimą iki jo išėjimo į užtarnautą poilsį.

Į teismo proceso dalyvių klausimus atsakė ir V. P. Jis teismui paliudijo, kad V. Bavėjaną pažįsta seniai, nuo 1985 metų yra tekę kartu dirbti Alytaus prokuratūroje, vėliau Lazdijų apylinkės teisme, dar po kurio laiko keliai išsiskyrę. V. P. patvirtino girdėjęs, kad kolega A. U. nagrinėją minėtą baudžiamąją bylą, ir kad ši byla yra pripažinta prioritetine ir greičiau nagrinėtina.

Teismui parodymus davė ir Apeliacinio teismo raštinės vedėja A. A., kuri patvirtino, jog teisme bylos skirstomos automatizuotu atrankos būdu vadovaujantis teismų Liteko sistemos bylų skirstymo moduliu.

Anot liudytojos, apie minėtą Kauno apygardos teisme išnagrinėtą ir ilgai netrukus Apeliaciniam teismui apskųstą bylą sužinojusi tik tada, kai buvo apklausta per ikiteisminį tyrimą. Ji patvirtino, jog jos niekas niekada neklausė, kaip galima būtų paskirti bylą pageidaujamam teisėjui.

Kaltinamųjų advokatai teismo prašė, kad į kitą posėdį kartu su kitais liudytojais būtų pašaukti ir trys teisėjai, kurie apeliacine tvarka nagrinėjo minėtą Kauno apygardos teisme 2018 metais išnagrinėtą baudžiamąją bylą. Teismas advokatų prašymą patenkino.

Pirmajame teismo posėdyje, kuris įvyko vasario 17 dieną, byla buvo pradėta nagrinėti iš esmės, tada abu kaltinamieji pareiškė, jog savo kaltės nepripažįstą, tačiau sutiko teismui duoti parodymus ir atsakyti tik į tuos klausimus, kurie nėra susiję su telefoninių pokalbių įrašais.

Kitame teismo posėdyje buvo pateikti garso ir vaizdo įrašai. Kaltinamieji atsakė į valstybės kaltinimą palaikančios prokurorės, kitų teismo proceso dalyvių užduotus klausimus. Artimiausiame teismo posėdyje numatoma pradėti liudytojų apklausą.

Nepaisant pažinties, buvo nuteistas

Nusikaltimas galėjo būti padarytas 2015–2016 metais. Tuometinis Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas V. Bavėjanas kaltinamas tuo laikotarpių susitikinėjęs ir kitaip bendravęs su savo vaikystės draugu, vienoje Kauno savivaldybės įmonėje dirbusiu V. Valiu. Kaip tik tuo metu V. Valys buvo teisiamas Kauno apygardos teisme dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kitų nusikaltimų.

Per ikiteisminį tyrimą Specialiųjų tyrimo tarnybos (STT) pareigūnai nustatė, kad V. Bavėjanas ir minėtas vaikystės jo draugas galėjo ne kartą tartis, derinti, planuoti, kaip galėtų pažadėti, pasiūlyti, susitarti duoti ir neilgai trukus duoti 10 tūkstančių eurų kyšį Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjui, kad šis neteisėtai paveiktų kaltinamojo V. Valio bylą nagrinėjusį teisėją A. U. dėl švelnesnės bausmės skyrimo kaltinamajam V. Valiui. Tačiau tokio tikslo pasiekti nepavyko, Kauno apygardos teismas V. Valį pripažino kaltu ir nuteisė jį lygtine trejų metų laisvės atėmimo bausme, taip pat tuo pačiu nuosprendžiu paskyrė beveik 38 tūkstančių eurų baudą.

Apskundus nuosprendį, ši byla buvo perduota nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui. Bylos duomenimis, tuomet kaltinamieji siekė, kad apskųsta byla būtų paskirta nagrinėti tokiam teisėjui, kurį V. Bavėjanas galėjo tikėtis paveikti dėl švelnesnės bausmės skyrimo nuteistam vaikystės draugui. Po pareikštų kaltinimų korupcija V. Bavėjanas iš pareigų buvo atleistas 2019 metų rudenį.

Kitas teismo posėdis numatytas balandžio 20 dieną.

Susijusios naujienos