Naujausios
Iš bronzos nulietą tokį žemėlapį, kuriame įsikūrė Prisikėlimo aikštė, Šiaulių katedra, Šiaulių kolegijos ir savivaldybės pastatai, pristatė kūrėjai – dizaineris Vakaris Bernotas ir Nacionalinės premijos laureatas skulptorius Arūnas Sakalauskas iš Klaipėdos. Šis kūrinys skirtas akliesiems ir silpnaregiams, jie gali liesti rankomis ir bandyti suvokti, kaip atrodo miesto centras. Žemėlapio priekyje – užrašai ir Brailio raštu. Kartu tai įdomus objektas ir turistams.
Abu kūriniai buvo kuriami net dvejus metus. A. Sakalauskas kalbėjo, kad darbas nebuvo lengvas, nes žemėlapyje – daug smulkių detalių. Jas reikėjo pagaminti ir išlieti iš bronzos. Beje, liejiniai buvo gaminami varpų liejykloje Lenkijoje.
Skulptoriui toks darbas – ne pirmas, jau gamino tokius smulkiosios architektūros elementus Klaipėdoje.
Kūrybiniam projektui vadovavo dizaineris Vakaris Bernotas. Anot dizainerio, detalės perteiktos tiksliai, pavyzdžiui, katedros maketas „iščiupinėtas“ iki detalių. Tikslas – kad aklieji ir silpnaregiai galėtų suvokti erdvinę struktūrą, visą aikštės grožį.
Maketų mastelis 1 prie 300. Šiame taktiliniame žemėlapyje yra objektas, kurio mieste dar nėra. Tai paminklas Tautos laisvei – į viršų kylantis obeliskas.
„Koks jis bus? Mes pagal projektą padarėme. Dabar Šiauliai turės tokį pastatyti, niekur nesidės“, – juokėsi kūrėjai.
Taktilinis žemėlapis sukurtas pagal Savivaldybės užsakymą, nurodyti objektai, kurie turėjo ten atsirasti, todėl improvizacijoms vietos nebuvo.
Į Prisikėlimo aikštę atvyko Aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Odeta Jurevičienė kartu su Juozu Ežerskiu, kurie apžiūrėjo jiems skirtą kūrinį.
Antrasis taktilinis žemėlapis demonstruoja Saulės laikrodžio aikštę, skulptūrą „Šaulys“, senąsias kapines ir Talkšos ežero pakrantę su Geležine lape ir labirintu. Maketas pastatytas Saulės laikrodžio aikštės prieigose.
Kūrėjai sakė, kad nebuvo paprasta kurti ir šį taktilinį žemėlapį. Skulptorius prisipažino, kad teko paaukštini „Šaulį“, nes kitaip jis visai nesižiūrėjo. Čia jau buvo galima labiau paimprovizuoti, nes reikėjo perteikti daugiau gamtos.
Tačiau statant šį bronzinį maketą pastebėta neatitikimų esamai situacijai, tad kūrėjai įsipareigojo juos ištaisyti.
Abu bronziniai kūriniai pastatyti ant granitinių pakylų ir prie jų pritvirtinti. Jų sukūrimas ir gamyba Savivaldybei kainavo 44 tūkstančius eurų.