Ruošiasi naujam paminklo statybų dubliui

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Kol kas ant postamento prie Savivaldybės gali plevėsuoti tik reklaminis „vėjažmogis“. Absurdišką situaciją, matyt, suprato ir Šiaulių dviračių lenktynių organizatoriai liepos 31 dieną.
Šiaulių miesto savivaldybė vėl skelbia paminklo „Tautos laisvei“ Prisikėlimo aikštėje idėjos sukūrimo ir projekto parengimo paslaugos konkursą – iki spalio 25 dienos laukia pasiūlymų. Tai jau trečias Savivaldybės bandymas, sutvarkius Prisikėlimo aikštę ir sutarus konkrečią paminklo vietą – skverą prie Savivaldybės. Tačiau diskusijos dėl šio paminklo juk prasidėjo dar praėjusiame amžiuje.

Praėjusiais metais ekspertų komisija iš aštuonių konkursui pateiktų darbų atrinko individualios įmonės iš Klaipėdos „Arch Box“ projektą „Aušra“. Idėjos autoriai siūlė pastatyti 25 metrų aukščio keturkampį betoninį obeliską, kurio pagrindiniame fasade – Gedimino stulpai ir iš jų iškylantys kiti semantiniai ženklai: 1918-ųjų vasario 16-osios Valstybės atkūrimo aktas, 1949-ųjų vasario 16-osios partizanų deklaracija ir 1990-ųjų kovo 11-osios Nepriklausomybės atstatymo aktas.

Praėjusią vasarą pasirašyta sutartis dėl paminklo techninio projekto rengimo su konkurso laimėtoju. „Šiaulių kraštas“ šį vasarį rašė: skambiai skelbusi apie konkursą ir jo rezultatus, Savivaldybė patyliukais sutartį su konkurso laimėtoju nutraukė ir ruošėsi skelbti naują konkursą. Pasak Savivaldybės, antrojo konkurso laimėtojai neįvykdė savo įsipareigojimų, o įmonės atstovai „Šiaulių kraštui“ sakė, kad pati Savivaldybė nebendradarbiavo, nepateikė reikiamų dokumentų.

2019 metais, įrengus postamentą būsimam paminklui skvere prie Savivaldybės, vykęs konkursas žlugo, mat visos 13 idėjų buvo atmestos. Miesto politikai paminklą tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje statyti nusprendė dar 1998 metų vasarą. Kaip tuomet rašė „Šiaulių kraštas“, diskusijos apie paminklo vietą Taryboje truko dvi valandas. Nepadėjo paminklui iškilti ir 2006 metais Tarybos pavedimas Administracijos direktoriui organizuoti paminklo „Tautos laisvei“ statybą.