Šiauliuose COVID-19 mažėjimas stabtelėjo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Dalis atlaisvintų paslaugų teikėjų aiškina, kad nesidaro COVID-19 testo, nes neturi kuo nuvažiuoti į mobilųjį punktą.
Šiauliuose per savaitę keliais COVID-19 atvejais padaugėjo. Specialistams kelia nerimą nesitiriantys atnaujintų paslaugų teikėjai, o pasiskiepijusiems švietimiečiams – šalutinės skiepų reakcijos.

Apskrityje – mažiau, Šiauliuose – daugiau

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje pateikė neramių žinių. Naujų COVID-19 atvejų skaičius Šiauliuose nežymiai padaugėjo.

6-ąją metų savaitę Šiaulių apskrityje užregistruotas 261 naujas koronaviruso atvejis ir tai yra 20 atvejų mažiau nei savaite anksčiau. Tačiau Šiaulių mieste „kovidas“ patvirtintas 140 gyventojų – 5 atvejais daugiau nei 5-ąją metų savaitę.

Šiaulių rajone per savaitę COVID-19 susirgo 22, Akmenės rajone – 8, Joniškio rajone – 7, Kelmės rajone – 30, Pakruojo rajone – 9, Radviliškio rajone – 44 gyventojai.

Pagrindinis sergamumo rodiklis – 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų – Šiauliuose yra 247,4 (nežymiai mažesnis už šalies vidurkį). Pagal šį rodiklį Šiaulių apskrityje geriausia situacija yra Pakruojo rajone, čia jis siekia 100 atvejų. Didžiausias sergamumas – Radviliškio rajone. Čia sergamumo rodiklis dviem atvejais didesnis nei Šiauliuose. Visuose kituose apskrities rajonuose sergamumas COVID-19 yra mažesnis, nei mieste.

S. Abromavičienė informavo, kad praėjusią savaitę nustatyti du įvežtiniai COVID-19 atvejai: vienas iš Švedijos, kitas – iš Meksikos.

Ji taip pat akcentavo, kad Šiaulių regione ir vėl stebimi gausesni ligos protrūkiai. Prekybos centre Šiauliuose nustatyti 6 nauji atvejai – visi vienos pamainos darbuotojai. Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriuje serga per 14 asmenų. Metalo gamybos įmonėje nustatyti 35 koronavirusu užsikrėtę vienos pamainos darbuotojai.

Tęsiasi protrūkis Šeduvoje (Radviliškio rajone) veikiančioje siuvimo įmonės „Lelija“ padalinyje – vasario 16-tą dieną registruoti penki, epidemiologų vertinimu, su protrūkiu susiję koronavirusinės infekcijos atvejai. Iš viso su šiuo protrūkiu siejami 28 COVID-19 atvejai, iš kurių šeši yra antriniai, tai yra užsikrėtę šeimose. Siuvyklos veikla sustabdyta iki vasario 23 dienos.

Nesitiria, nes negali nuvažiuoti į mobilųjį punktą

S.Abromavičienė akcentavo, kad bendra situacija tebėra kelianti nerimą. Kiekvienas karantino atlaisvinimas didina riziką. Ypač neramina tai, kad atlaisvinus kai kurių paslaugų teikimą, jų atstovai nepaklausė rekomendacijų ir neatliko testų. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis kalbėjo, kad mobiliajame punkte buvo suorganizavę darbą dvejomis pamainomis, nes tikėjosi didesnio besitiriančiųjų srauto, tačiau jo nesulaukus, antroji pamaina buvo atšaukta.

Pakalbinta kirpėja prisipažino nesidariusi testo, nes jie atliekami tik mobiliajame punkte ir tik iš automobilio, o ji savo transporto priemonės neturi. Jei testą butų galima pasidaryti poliklinikoje, ji tokia galimybe pasinaudotų.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė patvirtino, kad Savivaldybės transportu tyrimams į mobilųjį punktą nuvežami tie gyventojai, kurie įtaria, kad gali sirgti COVID-19. Profilaktiniams patikrinimams žmonės turi nuvykti patys.

Šiauliuose teigiamų testų dalis nuo visų atliktų tyrimų sudaro 5,7 procento, šalyje – 7,2 procento.

Medikams šalutinis poveikis nerimo nekelia

Iš beveik 160 tūkstančių paskiepytų šalies gyventojų šiauliečių yra apie 5,5 tūkstančio. Iš jų antrąją vakcinos dozę yra gavę per 1800 gyventojų. Šiuo metu intensyviai skiepijami švietimo darbuotojai. Socialiniuose tinkluose ėmė plisti pasiskeipijusių švietimiečių nusiskundimai šalutiniais poveikiais – pakilusia temperatūra, rankos skausmu, geliančia galva.

Centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis aiškino, jog nėra nieko netikėto. Visi šalutiniai požymiai yra aprašyti ir galimi. Pasitarime su šeimos gydytojais apie pastebėtus netikėtus, itin stiprius vakcinavimo šalutinius poveikius nei vienas gydytojas nepranešė.

„Įprasti, aprašyti, niekuom neišsiskiriantys požymiai – dienos, dviejų aukštesnė temperatūra. Noriu pastebėti, kad pakilusi kūno temperatūra iki 38,5 laipsnio nėra karščiavimas. Dažnos, vidutinio dažnumo, retos reakcijos aprašytos ir tuose lapuose, kuriuos duodame žmonėms. Organizmas į vakciną gali reaguoti skirtingai“, – sakė M. Maželis.

Šią savaitę įstaiga skiepija visų trijų gamintojų vakcinomis. Jas paskirstė į atskirus skiepų kabinetus. Anot poliklinikos vadovo, kai vakcinų yra, galima pasirinkti, tačiau kai neturės visų, skiepys tuo, kas bus. Jei žmogus nesutiks, iškris iš eilės.