Šiaulių ligoninė tampa saugesnė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Medikų skiepai nuo COVID-19 ligoninę pacientams daro saugesnę.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pasidžiaugė, kad paskutinėmis savaitėms gydymo įstaigoje jaučiamas įtampos dėl COVID-19 sumažėjimas. Šiaulių apskrityje sergamumas mažėja, tačiau specialistai ragina neatsipalaiduoti – virusas dar niekur nedingo. Masinei vakcinacijai pasirinkta Šiaulių arena.

Ant plono ledo pavyko išsilaikyti

Sekmadienį Šiaulių ligoninėje baigtas antrasis vakcinacijos etapas, paskiepyta apie 60 procentų personalo, daugiausia – gydytojų ir slaugytojų. Dar 300 medikų yra persirgę „kovidu“, o atlikus serologinį tyrimą, paaiškėjo, kad tik 5 procentams iš jų nesusiformavo imunitetas, jie paskiepyti.

Direktorius neslėpė, kad nedidelei daliai paskiepytų darbuotojų pasireiškė šalutiniai požymiai. Iki 20 darbuotojų po antrojo skiepo pakilo temperatūra, skaudėjo galvą ar pasireiškė pavieniai viduriavimo atvejai. Tačiau, anot vadovo, tai nebuvo masinis reiškinys.

R. Mažeika siunčia apskrities gyventojams žinutę, kad ligoninėje gali jaustis saugūs. Vadovas pripažino, kad ligoninė yra padidintos rizikos zona, tačiau vakcinacija leido iki minimumo tą riziką sumažinti. Anot direktoriaus, šiuo metu sergančių medikų beveik nėra, tai rodo ir profilaktinis testavimas. Po 7–10 dienų, kai visi pasiskiepiję medikai jau įgis imunitetą, profilaktiniai patikrinimai nebebus atliekami.

R. Mažeika informavo, kad mažėja pacientų Skubios pagalbos skyriuje. Jei anksčiau karščiuojančių ligonių per parą būdavo iki 30, tai dabar kelis kartus mažiau.

Nežiūrint optimistinių nuotaikų, direktorius perspėja, kad atsipalaiduoti nereikia, nes virusas tebėra, o stacionarizuojamų dėl „kovidinio“ plaučių uždegimo pacientų būklė išlieka sunki.

Paskutines savaites ligoninėje gydoma apie 70 COVID-19 sergančių pacientų, kai gruodžio viduryje jų buvo beveik dvigubai daugiau. Nuo 28 iki 13 sumažėjo sunkių pacientų reanimacijoje.

Ligoninė norėtų kuo greičiau sugrįžti prie įprasto darbo ritmo, tačiau pandemija tokias galimybes vis dar riboja. Viename iš Chirurgijos klinikos aukštų planuota nuo šių metų įkurti chirurgijos dienos stacionarą, tačiau tam galimybių dar nėra. Aiškinamasi, ar galėtų toks padalinys atsirasti Motinos ir vaiko klinikoje, kur yra operacinės, o pacientams saugu.

Mažėjant darbų apimtims „kovidiniuose“ skyriuose, medikai grįžta įdirbti į kitus padalinius. Pirmiausiai R. Mažeika įvardijo pas savo pacientus sugrįžtančius kardiologus.

Atsilaisvino dalis anesteziologų, reanimatologų. Direktorius informavo, kad nuo šių metų pradžios ligoninė tapo anesteziologijos ir reanimatologijos rezidentų baze, todėl pastarąsias savaites būrelis 4 kurso rezidentų įsiliejo į įstaigos veiklą. Dabar mobilizuojamos slaugytojos, operacinių specialistės, kad galėtų paleisti kuo daugiau operacinių.

„Gyvename pozityvų laikotarpį, išeidami iš spalio-gruodžio mėnesio laikotarpio. Nuotaikos yra pavasarinės. Antroji viruso banga mūsų nesužlugdė. Gruodžio 15–20 dienomis buvo labai plonas ledas, įlūždavome, bet tik viena koja. Nedaug trūko, kad pagalba pacientams būtų nutrūkusi“, – kalbėjo R. Mažeika.

Medikai su nerimu žiūri į karantino ribojimų atšaukimą. Ligoninėje testuoja ne tik planinius pacientus, bet ir kitus. Kartais iškart testas būna neigiamas, o po kelių dienų – teigiamas. Kardiologijos skyriuje buvo vienas toks atvejas, terapiniame – 2. Serga tik pacientai, personalas – ne. Vadovas pasidžiaugė, kad šie atvejai liko pavieniai, tačiau visuomenėje virusas yra ir dėl to sunku dirbti. Klastingo inkubacinio laikotarpių atvejų yra daug, gal net daugiau nei anksčiau.

„Atsipalaidavimas mums dar negresia. Medikai dirba su „švariais“ pacientais ir čia pat jie tampa „kovid“ teigiami“, – pasakojo direktorius.

Jis akcentavo, kad infekcinių ligų kontrolė gydymo įstaigoje nesilpnėja, naudojamos visos apsaugos priemonės, tebegalioja visos patvirtintos tvarkos.

Didelių COVID-19 židinių nenustatyta

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė taip pat pritarė, kad atsipalaiduoti per anksti. Specialistams kelia nerimą, kokia bus situacija, kai į kolektyvus sugrįš moksleiviai.

Vadovė informavo, kad ketvirtą metų savaitę Šiaulių apskrityje buvo nustatyti 346 nauji koronaviruso atvejai. Palyginimui – pirmą šių metų savaitę tokių atvejų buvo per 1000.

Praėjusią savaitę Šiaulių mieste COVID-19 nustatytas 148 gyventojams, Šiaulių rajone – 52, Akmenės rajone – 19, Joniškio rajone – 44, Kelmės rajone – 27, Pakruojo rajone – 19 ir Radviliškio rajone – 37. Šiaulių apskrityje „kovidu“ vis dar serga 2848 gyventojai, Šiauliuose – per 1200. Mieste paskutinių dviejų savaičių naujų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų siekia 338,9.

S. Abromavičienė aiškino, kad per 48 valandas ištiriami visi nauji atvejai, tačiau procesas pagreitėtų, jei užsikrėtę gyventojai užpildytų anketą NVSC tinklalapyje.

Praėjusią savaitę specialistai didelių koronaviruso židinių Šiaulių apskrityje nenustatė. Yra kelios ugdymo įstaigos su pavieniais darbuotojų užsikrėtimo atvejais, gamybos įmonės. Dominuoja užsikrėtimai šeimose arba neaiškiomis aplinkybėmis.

Vis dar neslūgsta užsikrėtimai socialinės globos ir slaugos įmonėse. Padidintą dėmesį specialistai šiuo metu skiria Joniškio rajone esantiems Beržėnų senjorų namams, kur serga 4 darbuotojai ir 23 gyventojai. Pirminis šio protrūkio šaltinis – susirgusi darbuotoja.

S. Abromavičienė pabrėžė, kad siekiant sustabdyti viruso plitimo grandinę, be galo svarbus sąlytį turinčių asmenų nustatymas įmonėse.

Tikrina gyventojų pranešimus apie nelegalias veiklas

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė pasidžiaugė optimizmą keliančiais skaičiais, tačiau perspėjo, kad karantino priemonių vykdymo kontrolė mieste išlieka intensyvi.

Praėjusią savaitę buvo patikrinti 73 juridiniai asmenys, iš kurių 47 prekybos vietos. Tikrinti 3 sporto klubai, nes gavo gyventojų pranešimus, kad ten vyksta veikla. Dėl vieno klubo skundėsi du gyventojai. Patikrinus, nepavyko nustatyti pažeidimų. Vedėja pabrėžė, kad tai padaryti yra pakankamai sudėtinga, nes klubo durys būna užrakintos, o pasiskambinus atsakingiems asmenims, gauna patikinimą, kad veikla nevyksta. Padidintą dėmesį sporto klubams skirs ir toliau.

R. Tijūnaitienė kalbėjo, kad sulaukia pranešimų ir apie veikiančius grožio salonus. Tikrina ten, kur yra registruotos veikiančios įmonės, tačiau kol kas skundai nepasitvirtino. Kad grožio specialistų veikla būtų vykdoma namuose, pranešimų negavo.

„Žmonės atkreipia dėmesį, kad tamsiu paros metu salone dega šviesa. Patikrinus paaiškėja, kad tvarkomos patalpos. Kartą radome specialistę, kuri ruošė siuntinius klientams“, – pasakojo vedėja.

Ji informavo, kad kelis kartus sumažėjo ir besikarantinuojančių asmenų skaičius – vidutiniškai iki 360. Apie pusė esančių izoliacijoje yra grįžę iš viruso paveiktų šalių. Padidintas dėmesys skiriamas parvykusiems iš šalių, kuriose nustatyti mutavusio viruso atvejai.

Per dieną į saviizoliaciją nukreipiama apie 43 naujus asmenis, o Savivaldybės specialistai patikrina apie 67. Skyriaus automobiliu 40 žmonių nuvežta tyrimams į mobilųjį punktą arba Karščiavimo kliniką.

Masinė vakcinacija – Šiaulių arenoje

Šiaulių savivaldybė rengiasi masinei gyventojų vakcinacijai. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius pranešė, kad gavus pakankamą kiekį vakcinos masinės vakcinacijos punktus planuojama įrengti Šiaulių arenoje. Kol kas ligoninė ir dvi poliklinikos pajėgios vykdyti vakcinavimo procesą.

Neseniai Savivaldybė buvo paskelbusi, kad masinė vakcinacija vyks pasirinktose mokyklose, tačiau šio sumanymo atsisakyta, nes sunku prognozuoti, kiek šis procesas užtruks.

„Mokiniams grįžus į klases, nesinori užimti mokyklų. Kai vaikai tiek laiko nelankė mokyklų, mes dar trukdysime ugdymo procesą, įrengę vakcinacijos punktus“, – aiškino V. Urbonavičius.

Pasirinkta lengvai privažiuojama, gerai žinoma vieta. Šalia arenos yra autobusų stotelės, didelė aikštelė automobiliams.

V. Urbonavičius taip pat informavo, kad šiuo metu 1600 vaikų lanko miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigas, ir tai yra 38 procentai nuo visų ikimokyklinukų. Priešmokyklinį ugdymą lanko 400 vaikų (37 procentai). Į mokyklas sugrįžo 429 mokiniai, patiriantys mokymosi sunkumų arba , neturintys sąlygų nuotoliniam ugdymui. Iš viso Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklas lanko 12723 vaikai.