Šiaulių ligoninė „kovidinių“ lovų nedaugins

Artūro STAPONKAUS nuotr.
NVSC Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė prašo gyventojų, užsiregistravusių COVID-19 testui atlikti, neiti į darbą, kol nebus gautas atsakymas.
Spartus COVID-19 plitimas Šiaulių apskrityje kuria įtemptą ir sunkiai valdomą situaciją. Apie tai spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos specialistai. Respublikinė Šiaulių ligoninė nebeturi galimybių plėsti „kovidinių“ lovų skaičių, nes trūksta medikų. Skiepijimo tempai šiek tiek ūgtelėjo, tačiau net 43 procentai mobiliajame punkte atliktų PGR tyrimų atsakymai yra teigiami.

Protrūkiai gausūs, bet dauguma serga lengvai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje informavo, kad didžiausias sergamumas COVID-19 išlieka Šiaulių mieste. Jis siekia 1839,3 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Šis rodiklis savo dydžiu trečias šalyje. Koronavirusas išlieka itin aktyvus Joniškio, Akmenės rajonuose, intensyviai auga Pakruojo rajone.

Per savaitę apskrityje įvežti 5 koronaviruso atvejai iš kitų šalių: iš Norvegijos, Baltarusijos, Vokietijos, Gruzijos, Čekijos.

Šiek tiek sumažėjo užsikrėtusiųjų, kurie nežino, kur koronavirusą „pasigavo“ – 36,83 procentai. Panaši dalis susirgusiųjų virusu užsikrėtė šeimose.

Departamento vadovė pranešė, kad pirmadienio žiniomis Šiaulių apskrityje registruoti 132 aktyvūs šios ligos protrūkiai. Daugiau nei 70 procentų protrūkių registruojami ugdymo įstaigose. 5 kovido židiniai yra asmens sveikatos priežiūros įstaigose, trys – globos įstaigose.

Specialistė pasakojo, kad kovido židiniai registruoti dviejose – chirurgijos ir psichiatrijos – klinikose Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, slaugos skyriuose Joniškio ir Akmenės rajonų ligoninėse. Itin gausus protrūkis fiksuotas Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre. Čia kovidu serga net 50 gyventojų ir medicinos personalo. Kadangi didžioji dauguma jų pasiskiepijusi, tai serga arba lengva forma arba besimptome.

Kitas gausesnis protrūkis nustatytas Šiaulių rajone esančiame autoservise. S. Abromavičienė šį atveją pavadino sudėtingu, nes čia dirbantys žmonės, net ir jausdami ligos požymius, ėjo į darbą, todėl iš viso čia koronavirusu užsikrėtė 22 darbuotojai, dalis jų – skiepyti. Autoserviso veikla nėra sustabdyta, tačiau dirbti liko tik pavieniai sveiki darbuotojai.

Vien praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje registruoti 57 protrūkiai, kurių didžioji dalis – ugdymo įstaigose. Vieną sudėtingesnių situacijų S. Abromavičienė įvardino Šiaulių „Rasos“ progimnazijoje, kur dėl koronaviruso protrūkio buvo paankstintos moksleivių atostogos. Vakar mokykla sugrįžo į pamokas, tačiau dvi pradinės klasės ir dvi vyresnės toliau mokosi nuotoliniu būdu.

Iš visų kovidu užsikrėtusių apskrities gyventojų net 28,5 procento yra vaikai. Daugiausiai virusas plinta tarp 7–9 ir 10–14 metų amžiaus vaikų.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kai kuriuose protrūkiuose paaiškėjo faktai, kad asmenys, kurie darosi testus, belaukdami atsakymų, toliau vyksta į įstaigas ir platina virusą. Prašytume tokių dalykų vengti. Jei jau užsiregistravote ir laukiate tyrimo, primygtinai rekomenduotume likti namuose, kol gausite atsakymą, nes virusas yra sunkiai valdomas ir sparčiai plintantis“, – perspėjo departamento direktorė.

Ji prašė susirgusių kovidu gyventojų patiems užpildyti elektroninę anketą NVSC tinklalapyje. Tai labai palengvintų specialistams darbą, atliekant epidemiologinius tyrimus.

Plėsti „kovidinių“ lovų skaičių nebeturi galimybių

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė informavo, kad šioje gydymo įstaigoje „kovidiniams“ ligoniams yra parengtos 132 lovos trijuose infekcinių ligų skyriuose ir 29 lovos reanimacijoje.

Savaitgalį ligoninėje buvo gydomi 98 „kovidiniai“ pacientai skyriuose, iš kurių 29 vakcinuoti, ir 20 – reanimacijoje. Iš reanimuojamų ligonių paskiepyti – trys. Beveik visi turi gretutinių ligų, 14 iš jų prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos įrenginių, 2-iems atliekama hemodializė, 2-jų būklė kritinė.

Per savaitgalį ligoninėje mirė trys 56-86 metų pacientai, kurių mirties priežastis – COVID-19 komplikacijos. Nei vienas iš jų nebuvo vakcinuotas.

Moters ir vaiko klinikoje nuo kovido gydomi 7 vaikai: 5 – ką tik susirgę ir 2 po kovido komplikacijų.

Šioje klinikoje taip pat gydomos 5 moterys – 2 besilaukiančios ir 3 pagimdžiusios. Ligoninės vadovė pasakojo, kad viena gimdyvė atvyko į ligoninę pakankamai sudėtingos būklės dėl COVID-19. Buvo stimuliuotas gimdymas. Pirmadienį ir jos, ir naujagimio būklė buvo stabili.

Priėmimo skyrius per savaitgalį izoliacinėse lovose stebėjo 51 pacientą, 19 iš jų paguldyti į ligoninę ir 3 į reanimaciją. Daugiau planinių paslaugų ligoninė nemažina, išskyrus jau apribotas dienos chirurgijos paslaugas ir planuotų operacijų stabdymą.

Ligoninės direktorė pasidžiaugė, kad įstaiga rugsėjo mėnesį uždirbo pačią didžiausią sumą už suteiktas paslaugas per visus metus. Ambulatorinės chirurginės paslaugos išaugo 17 procentų, nors dienos chirurgijos sumažėjo 8 procentais.

Paklausus, ar ligoninė neplanuoja dar plėsti „kovidinių“ lovų skaičių, Č. Špūrienė paaiškino, kad įstaiga nebeturi tokių galimybių dėl personalo stygiaus. Jei kiltų toks poreikis, tektų plėsti bendradarbiavimą su kitais regionais.

Šiaulių apskrities gydymo įstaigose iš viso yra įrengta 325 lovos COVID-19 ligoniams skyriuose ir 40 reanimacijoje. Jų užimtumas – 75 ir 60 procentų. Anot Č. Špūrienės, rezervo dar yra.

Ligoninei trūksta ne tik gydytojų, bet ir vidurinio personalo. Kadangi yra kovido protrūkių, perkelia dalį chirurginių paslaugų į Moters ir vaiko kliniką – toliau nuo ligos židinio. Pastiprino Priėmimo skyriaus komandą – mažesnius krūvius turėjusias slaugytojas perkėlė į šį skyrių. Darbuotojai taip pat serga kovidu, per savaitgalį susirgo 11 medikų. Nuo rugsėjo 9-osios medikai skiepijasi trečiąja sustiprinamąja vakcinos doze. Ja jau pasiskiepijo per 600 darbuotojų.

43 procentai tyrimų – teigiami

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad praėjusią savaitę vakcinacijos tempas šiek tiek ūgtelėjo. Šiauliuose pasiskiepijo apie 1500 gyventojų. Pirmąją dozę gavo 923 šiauliečiai (savaite anksčiau tokių buvo 743), padaugėjo ir besiskiepijančių trečiąja doze – 521 (324). Antrąja vakcinos doze skiepijosi mažiau – 369 miestiečiai. Šiauliuose imunizuotais laikoma 70,1 procento gyventojų (skiepyti, persirgę kovidu).

Daugiausiai pasiskiepijusių – darbingo amžiaus žmonių, trečiąja doze skiepijasi 65 ir daugiau metų asmenys, kurie vakcinuoti seniau nei prieš 180 dienų.

V. Palčiauskienė kvietė skiepytis miesto poliklinikose ir privačiose gydymo įstaigose, vaistinėje „Gintarinė vaistinė“, laboratorijoje „Rezus“. Vakcinavimo punktas Šiaulių arenoje dirba paskutinę savaitę. Lapkričio mėnesį jis jau nebedirbs.

Per savaitę mobiliajame punkte atliekama apie 4800 tyrimų, kurių pusė – PGR testai simptomus jaučiantiems gyventojams. Net 43 procentai tokių tyrimų patvirtina COVID-19 diagnozę.

Vedėja pasakojo, kad vienu metu mieste testuojama apie 10 tūkstančių moksleivių. Per 7 tūkstančius testuojasi nuolat savikontrolės būdu, likusieji testuojasi po kontakto su užsikrėtusiais mokiniais ar mokytojais. Praėjusią savaitę gauti 86 teigiami atsakymai.