Šiaulių gimnazijos užpildytos, bet „Saulėtekiui“ trūksta vienos klasės

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijai leista formuoti keturias gimnazijos klases. Kol kas sąraše trūksta daugiau negu dviejų dešimčių vaikų.
„Šiaulių kraštui“ paskambinusi penkiolikmetės, kurios šeima gyvena Rėkyvos sodų bendrijoje, mama išdėstė turinti sunkumų dėl gimnazijos parinkimo dukrai. Pagal gyvenamąją vietą priskirta Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija šeimos netenkina, o kitose miesto gimnazijos vietų, sužinojo, nebelikę. Moteris įtaria miesto Švietimo skyriaus veiklos neskaidrumą.

Minėto skyriaus vedėja Edita Minkuvienė patvirtino, kad visų miesto gimnazijų klasės yra jau sukomplektuotos. Laisvų vietų likę tiktai „Saulėtekio“ gimnazijoje.

Kilę abejonių

Minėtos „Šiaulių krašto“ skaitytojos dukra šiais metais aštuonias klases baigė Šiaulių rajono Kairių jungtinėje mokykloje. Ėmus ieškoti gimnazijos, kur mokslus dukra galėtų tęsti, šiaulietė teigia žinios apie atsiradusią laisvą vietą 1E klasėje sulaukusi iš „Romuvos“ gimnazijos.

Bet po dviejų savaičių nuliūdino skambutis, kad Švietimo skyrius šiaulietės prašymo lankyti „Romuvos“ gimnaziją nepatvirtino, neva atsiradus mokiniui, kuriam ši mokslo įstaiga priklauso pagal gyvenamąją vietą. Rėkyvos mikrorajono mokiniams, sužinojo, priskirta Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazija – joje ir patarta mokytis.

Mama leisti dukra mokytis šioje mokslo įstaigoje nenori dėl, jos žodžiais, negerų atsiliepimų apie abejotiną mokymo kokybę. Esą ženklas vien jau tai, kad visos kitų miesto gimnazijų klasės užpildytos, o laisvų vietų likę tik „Saulėtekyje“.

Šiaulietė galvoja, kad miesto Savivaldybės Švietimo skyrius „Saulėtekio“ gimnaziją proteguoja dėl savų interesų.

Visos mokyklos vienodai geros

Šiaulių miesto Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė „Šiaulių kraštą“ informavo, kad iš dešimties Šiaulių mieste veikiančių gimnazijų, pirmos klasės, palikus kelias rezervines vietas, visiškai užpildytos devyniose.

„Dabar jau vyksta tik patikslinimai. Judėjimo dar yra ir bus visą rugpjūtį. Bet pagrindinis priėmimas į mokyklas baigėsi birželio 20 dieną“, – sakė E. Minkuvienė.

Anot vedėjos, „Klevo“ sodai, kuriuose gyvena „Šiaulių kraštui“ paskambinusi moteris, pagal teritorinį suskirstymą priskiriami „Saulėtekio“ gimnazijai – tokia tvarka garantuoja mokiniui galimybę mokytis arčiausiai gyvenamosios vietos.

E. Minkuvienei keistos pasirodė mamos abejonės dėl „Saulėtekio“ gimnazijos. Anot jos, jei netenkina priskirta mokslo įstaiga, žinoma, galima rinktis ne pagal teritoriją. Tačiau tokiu atveju rinktis galima tik iš tų mokyklų, kuriose dar likę laisvų vietų.

„Niekas neatima teisės pasirinkti neteritorinę mokyklą. Tačiau tuomet garantijų, kad vaikas pateks į pageidaujamos mokyklos sąrašus, skirtingai negu teritorinėje, nesuteikiama: bus įrašytas tik tuo atveju, jei liktų laisvų vietų“, – aiškino Švietimo skyriaus vadovė.

Didžioji dalis – apie 75 procentai – visų Šiaulių miesto mokyklų klasių, anot jos, sukomplektuojama iš mokinių pagal jų gyvenamąją vietą ir tik 25 procentai – pagal įsivaizdavimą, kad kitur bus geriau.

„Visos miesto mokyklos yra geros – tai įvertinta valstybės lygmeniu. Būtų prasta mokykla, jos tiesiog nebūtų“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja.

Šiaulių mieste po penkias gimnazijos klases komplektuoja (būsimiems mokslo metams jau sukomplektavo) Šiaulių Juliaus Janonio, Didždvario, S. Daukanto, Lieporių ir „Romuvos“ gimnazijos. Po keturias klases – St. Šalkauskio, Šiaulių universitetinė ir „Saulėtekio“ gimnazijos.

Trūksta vienos klasės

Kad devyniose iš dešimties miesto gimnazijų pirmokų klasės jau sukomplektuotos, patvirtino ir Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėja Živilė Nakčiūnienė. „Ne komplektas“ kol kas tik minėtoje „Saulėtekio“ gimnazijoje – laisvų vietų 24, kas sudaro kone lygiai vieną klasę (pagal miesto Tarybos sprendimą klasėje leistinas vaikų skaičius 26).

Neužpildytas sąrašas Švietimo skyriaus negąsdina, esą tai tik į gerą – būsią, kur mokytis ukrainiečių vaikams.

Kodėl kitų mokslo įstaigų pirmos gimnazijų klasės jau sukomplektuotos, o „Saulėtekiui“ trūksta kone visos klasės? Ž. Nakčiūnienės nuomone, tai tik dėl to, kad „apie tą gimnaziją susidaręs neigiamas įvaizdis“.

„Žmones skaito tik antraštes“, – paaiškino patarėja, tarsi minėto įvaizdžio formuotoja būtų tik spauda, bet ne mokyklos vidinė strategija – apie tai ne sykį rašyta „Šiaulių krašte“.

Viską nusprendžia elektroninė sistema

Ž. Nakčiūnienės teigimu, apie neskaidrumą komplektuojant klases negali būti net kalbos, nes atranka, įvertinant prioritetus (gyvenamoji vieta, specialūs poreikiai pretenduojant į juos atitinkančias mokslo įstaigas ir t.t.), vykdoma tik per elektroninę sistemą.

„Sistema ir sukurta tam, kad priėmimas vyktų skaidriai“, – sakė specialistė.

Ne per minėtą sistemą, o tiesiogiai prašymus mokytis priima tik kelios miesto mokyklos: Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, Sporto gimnazija, Santarvės gimnazija, Sanatorinė, Dermės mokyklos ir „Spindulio“ ugdymo centras.

„Romuvos“ gimnazija, kurioje mokytis pageidauja šiaulietės penkiolikmetė dukra, iš 130-ies patekusių moksleivių lygiai 100 susikomplektavo iš „teritorinių“ vaikų ir iš 30-ies vaikų, kurie pateko ne pagal gyvenamąją vietą, tai yra ne arčiausiai šios mokslo įstaigos gyvenančių mokinių.

„Mama prašymą per elektroninę sistemą pateikė tik liepos 7 dieną, kuomet priėmimas jau buvo pasibaigęs ir klasės sukomplektuotos. Natūralu, kad ir nepateko“, – sakė Ž. Nakčiūnienė.

Tačiau prašymas mokytis „Romuvos“ gimnazijoje, nors šiuo metu ir nepatenkintas, jis nėra atmestas: gali būti, kad įvykus kokiam nors mokinių judėjimui arba sąrašų patikslinimui, vieta norimoje mokykloje galėtų atsirasti.