Žinia apie palmes – Balandžio 1-osios pokštas, bet nuotrauka – autentiška

Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.
Gegužės 1-oji Šiauliuose. 1948 m. Stasio Ivanausko fotografija iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus rinkinio.
Informacija apie tai, kad Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – fonduose rasta nuotrauka keičia rekonstruojamos Aušros alėjos gatvės projekto sprendinius ir šioje gatvėje bus sodinamos palmės, buvo Balandžio 1-osios pokštas.
Tačiau fotografija yra autentiška ir niekaip neapdorota nuotraukų redagavimo programėlėmis. 1948 metų Stasio Ivanausko nuotraukoje iš tiesų užfiksuotas Gegužės 1-osios šventei gana netikėtai „papuoštas“ Šiaulių miestas. Aušros alėjoje prie Pašto rūmų stulpai palei gatvę aprišti eglišakėmis ir iš jų suformuotos į palmes panašios dekoracijos.

(Balandžio 1-osios pokštas)

Šiaulių "Aušros" muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – fonduose rasta nuotrauka keičia rekonstruojamos Aušros alėjos gatvės Šiauliuose projekto sprendinius.
Rengdamas Aušros alėjos rekonstrukcijos projektą architektas Šarūnas Sabaliauskas gilinosi į gatvės istoriją, daug konsultavosi su dendrologais, muziejininkais ir šios istorinės gatvės pertvarkos viziją grindė istorine-ikonografine medžiaga. Remiantis "Aušros" muziejaus fonduose saugoma medžiaga buvo projektuojami ir želdynai.

Jau pradėjus gatvės rekonstrukciją, Fotografijos muziejaus fonduose muziejininkai aptiko nuotrauką, iš esmės pakoregavusią ankstesnius gatvės apželdinimo planus. 1948 m. fotografijoje pavyko įžiūrėti Aušros alėjoje prie Centrinio pašto augančių įspūdingų želdinių rūšį. Visų nuostabai, tai – palmės! Tokia svarbi istorinė informacija dalinai pakoregavo Aušros alėjos rekonstrukcijos projekto sprendinius. Numatyta Aušros alėjos atkarpoje nuo Varpo iki Dvaro gatvės atkurti istorinį želdinimą ir abejose gatvės pusėse prie važiuojamosios dalies pasodinti palmių.

Siekiant nustatyti nuotraukoje matomų palmių tikslią rūšį, konsultuotasi su Šiaulių universiteto botanikos sodo specialistais. Pastarieji nustatė, kad tai yra Kretos datulinė palmė (lot. Phoenix theophrasti var. Epidaurus). Pasak ŠU Botanikos sodo kraštovaizdžio architekto Karolio Grušo, šios rūšies palmės pasižymi išskirtiniu atsparumu šaltoms žiemoms. Šių augalų atsparumą šalčiui pirmieji pradėjo tyrinėti olandų dendrologai. Šiuo metu panašūs tyrimai atliekami ir ŠU Botanikos sode, kur palmių sodinukai sėkmingai žiemoja natūraliomis sąlygomis. Pasibaigus karantinui, juos bus galima pamatyti apsilankius sode.

Pasak rekonstrukcijos projekto autoriaus Š. Sabaliausko, pasaulyje vykstantis klimato šilimas leidžia realizuoti sumanymą ir netrukus galėsime mėgautis atkurtu istoriniu gatvės želdinimu.
Nuotrauką muziejaus fonduose aptikusi Fotografijos muziejaus vadovė Vilija Ulinskytė-Balzienė pasidžiaugė, kad šis atradimas tapo svarbiu poslinkiu atkuriant Šiaulių, kaip istorinio miesto, identitetą, ir sugrąžinant istorinius ženklus į miesto veidą.
Pateikiame jūsų dėmesiui istorinę fotografiją ir kviečiame šiauliečius pasižvalgyti savo šeimyniniuose albumuose, gal pavyks atrasti daugiau senųjų vaizdų, padėsiančių dar tiksliau atkurti istorinį miesto veidą.

 

Komentarai

miestietis    Tre, 2020-04-01 / 10:23
Įdomu būtų sužinoti, dėl ko jos buvo pakeistos į paprastesnius medžius.
gražu    Tre, 2020-04-01 / 10:35
po Stalino mirties nuspręsta, kad tai labiau primena Gruziją, todėl nuspręsta jas nukirsti ir kelmus panaikinti.
dendrologas    Tre, 2020-04-01 / 10:37
tada dar klimatas nebuvo taip įšilęs, tai matyt, skurdo vargšelės... dabar joms kur kas palankesnė situacija, sako, kad Botanikos sode puikiai žiemoja, tai reikia tikėtis, kad vešės ir gatvėje pasodintos
miestietis    Tre, 2020-04-01 / 10:39
Ale kaip pagalvoji, ko ne stebuklas- per raudonosios armijos puolimą 1944m. aplinkui buvo sugriauti labai daug pastatų, o vat štai didžiulis paštas išliko sveikutėlis, mistika, ne kitaip.
Irena    Tre, 2020-04-01 / 10:52
Taigi Balandžio 1- oji !!! Įtikinami parašyta 👍Bet gal ir visai nebloga idėja būtų- sėdim sau po palmėm ir keliaut į pietus nebereikėtų 😀
vau    Tre, 2020-04-01 / 11:01
gal tikrai palmės geriau nei olandiški stagarai, jeigu jau lietuviški medžiai nebeatitinka eurokomjaunuoliškos dvasios
Emilija     Tre, 2020-04-01 / 11:42
Fainas balandžio pirmosios vaizdas. Pasirodo dar yra nepalūžusių nuo koronės
Fotografijos muziejus    Tre, 2020-04-01 / 14:13
Šis pokštas parengtas bendradarbiaujant su architektu Šarūnu Sabaliausku, ŠU Botanikos sodu ir jo kraštovaizdžio architektu Karoliu Grušu. Būkime sveiki ir kas benutiktų, nepraraskim gero ūpo!!!
miestietis    Tre, 2020-04-01 / 14:22
Gaila, kad pasirodo čia buvo tik pokštas, o aš jau ir beždžionę palmėje įžiūrėjau.
Je..    Tre, 2020-04-01 / 22:53
Kažkaip Stalino kompozitoriai sukūrė dainą su žodžiais ,,nereikaligas mums Turkijos krantas, ir Afrikos nereikia mums". Gyvenimas parodė, kad melavo.
Nei juoktis, nei verkti.    Ket, 2020-04-02 / 19:14
Kvailumui ir virusui jokių ribų, kad ir karantino metu...

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.