Laiptinių valymas kelia bangas

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Daugiabučių laiptinių kasdieninis valymas ir dezinfekavimas patuštins gyventojų pinigines.
Šiauliuose išleistas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas kasdien valyti ir dezinfekuoti daugiabučių laiptines iššaukė bendrijų pirmininkų pasipiktinimą. Jiems grasinama baudomis, jeigu įsakymo nevykdys, ir jau pradėti patikrinimai, kurie tęsis ir po Velykų.

Skundžia Vyriausybės atstovui

„Šis įsakymas neįgyvendinamas, priimtas visiškai su mumis nesitariant, tokiais sprendimais tik bandoma bendrijas sunaikinti, bendrijų pirmininkus išstumti“, – teigė „Šiaulių kraštui“ Šiaulių daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos pirmininkė Virginija Remeikienė.

Ji pabrėžė, jog ekstremalios situacijos iššauktas papildomas išlaidas Savivaldybė užkrauna tik ant gyventojų pečių. Nesvarsto jų kompensuoti ar aprūpinti daugiabučių namų valytojus dezinfekantais, apsaugos priemonėmis.

„Mes visi mokame mokesčius į miesto biudžetą, – akcentavo V. Remeikienė. – Tad apie paramą gyventojams turi galvoti. Visų pajamos sumažėjo, tiesiog neturime pinigų iš ko mokėti už papildomą valymą ir dezinfekavimą.“

Jos žiniomis, bendrijų pirmininkai dėl laiptinių valymo jau sulaukė valdininkų skambučių aiškinantis, kas ir kaip valo laiptines, ir patikrinimų. Jeigu kasdien nevalys su dezinfekuojančiais plovikliais laiptinių, laiptų turėklų, liftų, pašto dėžučių, rankenų, bus nubausti baudomis. Jos galinčios siekti 500 eurų ar net 1 000 eurų.

Asociacija surašė skundą miesto merui Artūrui Visockui ir Vyriausybės atstovui Šiaulių apskrityje.

„Bendrijos dezinfekuoja laiptines šlapiuoju būdu kartą savaitėje, tuo pačiu dezinfekuojamos laukujų durų rankenas, telefonspynes, laiptų turėklus, laiptinių palanges bei pašto dėžutes. Ar to nepakanka? Kodėl Šiaulių miesto savivaldybė nedezinfekuoja miesto, nedezinfekuoja šaligatvių? Kokia nauda valyti laiptines, jei visa infekcija parsinešama iš miesto?“ – klausia V. Remeikienė.

Asociacija jungia 62 daugiabučių bendrijas. Rašte merui reikalaujama, kad Šiaulių miesto savivaldybė skirtų lėšas pastatų patalpų dezinfekcijai ir paskirstytų daugiabučiams namams.

Taip pat tikinama, jog „įsakymo negalime įgyvendinti, nes norint samdyti įmonę dezinfekcijai reikia gauti gyventojų pritarimą. Numatyti tam lėšas. Susirinkimai negalimi, nes karantinas. Apklausti gyventojus elektroninėmis priemonėmis nėra galimybės, daugelis butų savininkų neturi kompiuterinės įrangos“.

Meras Artūras Visockas viešai yra raginęs gyventojus dezinfekavimo paslaugos ieškoti „rinkoje“ ir skaičiavo esą butui papildomas laiptinių valymas ir dezinfekavimas kainuotų 15 eurų per mėnesį. Esą tam galima naudoti ir namo kaupimo lėšas.

„Naudoti kaupimo lėšų negalime, nes tam reikalingas butų savininkų 100 procentinis pritarimas, kitų lėšų numatytų pagal įstatymus neturime, jos nebuvo įtrauktos į sąmatas“, – akcentuoja asociacijos prezcdentė.

Ji įžvelgė, jog „priimant sprendimus, nesuderintus su bendrijos gyventojais, kils daug nesusipratimų, o bendrijų pirmininkai bus skundžiami dėl neteisėtų veiksmų.“

Siūlo nesipiktinti, rūpinasi visų sveikata

Vincas Urbonavičius, Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas, „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog ketvirtadienį pradėta tikrinti, kaip valomos daugiabučių namų laiptinės.

„Buvome gavę 4 skundus dėl nevalomų laiptinių, kai kurie skundai pasitvirtino, – sakė V. Urbonavičius. – Iš 12 patikrintų namų šešiuose situacija buvo nepatenkinama arba bloga. Vienas namas Grinkevičiaus gatvėje – pagirtinas, čia laiptinėse yra dezinfekciniai skysčiai rankoms. Nesitvarkantys yra įspėti, iškabinta informacija apie laiptinių valymo reikalavimus. Ypač apsileidęs vienas namas, kurį adminstruoja Savivaldybės bendrovė „Saulės dominija“. Su ja bus rimtas pokalbis.“

Direktoriaus pavaduotojas patikino, jog bausti bendrijų pirmininkų ar administratorių neskubama:„Apeliuojame į supratingumą. Jeigu tik piktybiškai nevalys, tik tada bausime“.

„Kreipiamės į gyventojus, kad nepyktų dėl keliamų reikalavimų, o suprastų, kad dėl jų pačių saugumo būtina švara ir tvarka namo laiptinėse, patys dėl savo sveikatos tuo turi būti suinteresuoti,– pabrėžė V. Urbonavičius.

Kiek kartų laiptinės turėtų būti valomos?

„Drėgnuoju būdu su įprastais plovikliais, kuriuose yra dezinfekuojamų priedų, rekomenduojame kiekvieną dieną valyti, o pilną dezinfekcinį valymą – pagal galimybes, gal kartą per savaitę“, – sakė direktoriaus pavaduotojas.

Savivaldybė neturinti lėšų dezinfekuoti visų daugiabučių laiptinių, todėl gyventojams patiems tenka dengti šias išlaidas. V. Urbonavičiaus teigimu, kompensacijų dėl šių išlaidų sulauktų tik mažiausias pajamas turintys ar jų netekę asmenys. Dėl to reikia kreiptis į Savivaldybės Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrių.

Savivaldybės lėšomis laiptinės būtų dezinfekuojamos daugiabutyje nustačius koronaviruso atvejį.

„Tokio atvejo daugiabučiuose dar nebuvo, – sakė V. Urbonavičius. – Dėl susirgusiųjų koronavirusu mieste jau teko dezinfekuoti patalpas, bet ne daugiabutyje.“