Šiauliai – pirmi šalyje pagal sergamumą koronavirusu

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose be registracijos nuo ketvirtadienio galima pasiskiepyti prekybos centruose „Akropolis“, „Saulės miestas“ ir „Bruklinas“ atsidarančiuose vakcinavimo punktuose.
Šiauliuose neslopsta sergamumas COVID-19 – per 14 dienų užfiksuota 60,9 atvejo 100 tūkstančių gyventojų ir tai didžiausias sergamumo rodiklis šalyje. Užfiksuota ir Delta atmaina.
Vakcinuotis šiauliečiai neskuba, tad viliojami vakcinavimo centrais, atidaromais jau trijuose prekybos centruose. Čia vakcinuojama be jokios registracijos.

Šiauliai lenkia visas savivaldybes

Savivaldybės spaudos konferencijoje pirmadienį pabrėžta, jog situacija Šiaulių mieste kelia nerimo, be to, yra nustatyta ir sparčiau plintanti Delta atmaina.

Šalyje sergamumo COVID-19 vidurkis yra tris kartus mažesnis, nei Šiauliuose, kurie lenkia visas šalies savivaldybes, ir sudaro 18,6 atvejo 100 tūkstančių gyventojų per 14 dienų.

Šauliuose šiuo metu serga 69 asmenys (liepos 12 dienos ryto Statistikos departamento duomenys – red. past.), o palyginimui, pavyzdžiui, Panevėžyje – tik 9 asmenys. Pagal dydį panašiame Panevėžyje sergamumo rodiklis per 14 dienų tik 13 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.

Didesnis nei šalies vidurkis apskrityje yra dar Šiaulių rajono savivaldybėje, kurioje per 14 dienų fiksuojama 24,1 atvejo 100 tūkstančių gyventojų ( šiuo metu serga 6 žmonės).

Apskrityje dabar mažiausias sergamumas Kelmės rajone – 4 atvejai 100 tūkstančių gyventojų (šiuo metu serga 1 žmogus), atitinkamai Akmenės rajone – 16, 2 atvejo (serga 3 asmenys), Radviliškio rajone 11,6 atvejo ( serga 2 asmenys), Joniškio rajone – 14,7 atvejo (serga 4 asmenys, Akmenės rajone – 16,2 atvejo (serga 3 asmenys), Pakruojo rajone 16,5 atvejo (serga 4 asmenys) 100 tūkstančių gyventojų.

Protrūkiai trijose įmonėse

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovė Simona Abromavičienė informavo, jog praėjusią savaitę apskrityje nustatyti trys įvežtiniai atvejai: vienas Kelmėje – iš Ispanijos, vienas Akmenės rajone – iš Gruzijos, vienas Šiauliuose – iš Airijos.

Šiuo metu Šiauliuose yra trys aktyvūs COVID-19 protrūkiai – vienoje degalinėje, vienoje gamybos įmonėje ir vienoje prekybos įmonėje.

Su protrūkiu gamybos įmonėje susiję 13 atvejų (susirgo 11 darbuotojų ir du su jais susiję asmenys). Iš viso šioje įmonėje ištirta 60 asmenų.

„Patarėme riboti cecho, kuriame nustatyti COVID-19 atvejai, veiklą, – sakė S. Abromavičienė.

Ji taip pat informavo, jog per praėjusią savaitę nustatyti keturi koronaviruso mutacijos atvejai.

Šiauliuose patvirtintas vienas Delta atvejis, susijęs su į Baltarusiją spėjusia išvykti šiauliete, ir vienas įtariamas Delta atmainos atvejis, susijęs su šiauliečiu dirbančiu Vilniaus įmonėje. Praėjusią savaitę skelbta ir apie nustatytą mutacijos, artimos Delta atmainai, atvejį degalinėje, bet galutinio patvirtinimo apie tai dar negauta.

S. Abromavičienė pabrėžė, jog Delta atmaina lengviau plinta, nei kitos atmainos, daugiau žmonių gali užkrėsti, todėl labai svarbus yra vakcinavimas nuo COVID-19.

Iš viso apskrityje yra nustatytas 91 koronaviruso įvairių mutacijų atvejis. Daugiausia lietuviškosios atmainos.

30 tūkstančių nesiskiepija, nors galėtų

Šiauliuose yra pasiskiepiję 44 171 gyventojas arba 43,4 procento visų miestiečių.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis akcentavo, valstybė vakcinavimui negaili finansų, kad būtų pasiektas kolektyvinis imunitetas. Pabrėžė, jog visuotinis imunitetas įgyjamas pasiskiepijus bent 70 procentų gyventojų ir apeliavo į šiauliečių sąmoningumą.

„30 tūkstančių suaugusiųjų miesto gyventojų galėtų pasiskiepyti, bet to nedaro ir nepadeda mums siekti tikslo – įgyti kolektyvinį imunitetą, – sakė direktorius. – Susidaro vaizdas, jog branginamės, jog esą galiu ir nesiskiepyti. O mes vis kalbiname ir glostome. Užsikrėtimų lygis didžiulis, pažiūrėkime, kaip vėl kylame, visi židiniai atvežtiniai. Turėtume suprasti pamatinius dalykus ir priimti sprendimus.“

Šiauliuose skiepijama ne tik vakcinavimo centre. Be registracijos šią savaitę ketvirtadienį, penktadienį, šeštadienį galima pasiskiepyti ir prekybos centruose „Akropolis“, „Saulės miestas“, atsidaro ir dar vienas vakcinavimo centras – „Bruklino“ prekybos centre. Reikia tik turėti asmens dokumentą.

Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė siūlo sekti informaciją Savivaldybės puslapyje apie vakcinavimo datas ir valandas, turimas vakcinas. Šią savaitę miestas turi apie 5 000 vakcinų, kurias galima rinktis, dozių. Tarp jų ir „Janssen“, kurios užtenka vienos dozės.