Sergame mažiau, gyvename laisviau

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Planuojama, kad mobilusis punktas gruodžio 25-ąją nedirbs, kitomis dienomis veiks įprastai.
„Kovidinė“ situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje toliau lieka įtempta. Apie tai spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos specialistai. Kovido skaičiai lyginant su praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu, dvigubai mažesni, gyvename gerokai laisvesnį gyvenimą. Medikai sako, jog tam įtaką padarė skiepai nuo COVID-19.

 

Omikron įtariama apskrities gyventojui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė, vertindama praėjusios savaitės „kovidinę“ situaciją, vadino ją nedžiuginančia ir įtempta.

Vakar šalyje vis dar buvo patvirtinti penki naujos koronaviruso omikron atmainos atvejai. E. Satkevičienė informavo, kad įtariama, jog vienas COVID-19 susirgęs Joniškio rajono gyventojas taip pat galėjo būti užsikrėtęs naująja koronaviruso atmaina. Atliekamas sekoskaitos tyrimas, kuris gali trukti savaitę ir ilgiau.

Anot E. Satkevičienės, šis pilietis per 14 dienų iš šalies išvykęs nebuvo, nedirba, tad ir kontaktų daug neturėjo. Jei įtarimai pasitvirtins turės 10 dienų izoliuotis visi su juo turėję artimą kontaktą asmenys.

Šiaulių apskrityje didžiausias sergamumas COVID-19 vakar fiksuotas Pakruojo rajone – 826 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Šiaulių mieste šis rodiklis praėjusią savaitę pamažu augo ir pirmadienį siekė 789 atvejus. Nežymiai nuo Šiaulių atsilieka ir Radviliškio rajonas. O geriausia situacija išlieka Kelmės rajone. Čia nustatyta 213,5 atvejo ir tai yra mažiausiais sergamumas visoje šalyje.

Per savaitę nustatyta 14 įvežtinių koronaviruso atvejų: 6 iš Jungtinės Karalystės, 4 – iš Vokietijos, po 1 iš Nyderlandų, Danijos, Italijos, Norvegijos.

Skyriaus vedėja informavo, kad apskrityje net 43 procentų užsikrėtimų koronavirusu vyksta neaiškiomis aplinkybėmis. Kiek mažesnė dalis užsikrečia šeimose, ugdymo įstaigose ar kitur.

Didėja susirgusiųjų COVID-19 vaikų dalis – 28 procentai, kai anksčiau buvo apie 22 procentus. Iš 227 apskrityje kovidu sergančių nepilnamečių 89 yra 10–14 metų, dar 61 nuo 7 iki 9 metų.

Vakar Šiaulių apskrityje iš viso buvo registruoti 52 COVID-19 protrūkiai. Vien praėjusią savaitę nustatyti 35 nauji šios ligos židiniai. Daugiau nė pusė jų – Šiauliuose. Dauguma – ugdymo įstaigose.

E. Satkevičienė perspėjo, kad didelio sergamumo kovidu šuolio laukiama po naujamečių švenčių, kai iš užsienio sugrįš daug į keliones išvykusių gyventojų, savo rezultatus parodys šventiniai susibūrimai. Specialistė kvietė gyventojus patiems įsivertinti koronaviruso riziką ir spręsti, ar verta dalyvauti šventiniuose susibūrimuose.

Manoma, kad tik laiko klausimas, kada šalyje ims dominuoti omikron atmaina, o ji 3-5 kartus labiau užkrečiama, nei dabar vyraujanti delta.

Gyvename laisviau dėl skiepų

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė priminė, kad pernai tuo pačiu metu sergamumo kovidu skaičiai buvo dvigubai didesni. Buvo paskelbtas karantinas, vaikai nelankė mokyklos, nevyko renginiai, galiojo daugybė kitų apribojimų. Antrąją šventų Kalėdų dieną buvo pradėti skiepyti Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai ir tai prilyginta kalėdinei dovanai.

V. Palčiauskienė pabrėžė, jog tai, kad šiandien vaikai lanko mokyklas, būrelius, vyksta šventiniai renginiai, neribojami susibūrimai, kelionės ir kiti dalykai pasiekta gyventojų vakcinacijos dėka.

„Tai, kad šiandien nėra sustabdytos veiklos – visų mūsų atsakingumo dėka. Ir toliau skiepykimės ir laikykimės saugumo sąlygų“, – kvietė vedėja.

Šiauliuose nuo kovido pasiskiepijo 67,2 procentai gyventojų. 2,4 procentai yra vakcinuoti pirmąja vakcinos doze, 48,2 procento – antrąja, o 16,6 procento jau pasiskiepijo sustiprinamąja doze.

Ketvirtadienį Šiauliuose pradėti skiepyti 5–11 metų vaikai. Vakar buvo paskiepyti 35 tokio amžiaus mažieji miesto gyventojai, jau yra registruotų vakcinavimui šią savaitę.

Mobilusis punktas šią savaitę nedirbs pirmąją šventų Kalėdų dieną. Kitomis dienomis dirbs įprastu režimu. Per praėjusią savaitę atlikti1325 tyrimai, beveik 19 procentų atsakymų – teigiami.

Padaugėjo „kovidinių“ pacientų ir ligoninėje

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje per savaitę nuo 52 „kovidinių“ pacientų padaugėjo iki 64, tačiau iki 6 sumažėjo itin sunkių ligonių, gydomų reanimacijoje. Visi nuo 30 iki 74 metų reanimuojami ligoniai – neskiepyti, turi gretutinių ligų, yra prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos.

Moters ir vaiko klinikoje nuo COVID-19 gydomi 3 vaikai.

Per savaitgalį ligoninėje mirė trys kovidu sirgę pacientai nuo 49 iki 80 metų. Visi neskiepyti, turėję gretutinių ligų.