Seimo rinkimų kampanija dar šalta

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Partijos dar rikiuoja savo kandidatus, brandina idėjas.
Seimo rinkimų politinė kampanija paskelbta prieš pusantro mėnesio, bet iš esmės dar nevyksta. Partijos tik dabar pradėjo tvirtinti savo kandidatus vienmandatėse apygardose ir dar reitinguoja rinkimų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Šiauliuose tik konservatorių kandidatai vienmandatėse galutinai aiškūs. Socialdemokratai iš naujo maišo kandidatų kortas, neatmeta rinktis ir nepartinį veikėją.

Socialdemokratų intriga

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) yra patvirtinusi savo kandidatus 51-oje iš 71-os vienmandatės rinkimų apygardos. Tarp jų nėra kandidatų į Šiaulių miesto vienmandates „Aušros“ ir „Saulės“ apygardas.

Prieš kelis mėnesius miesto socialdemokratai siūlė partijai „Saulės“ apygardoje iškelti Gintauto Sitniko, miesto Tarybos nario, kandidatūrą, o „Aušros“ – Vidmanto Norvaišo, partijos skyriaus pirmininkės pavaduotojo.

G. Sitniko kandidatūros nebėra ne tik tarp vienmandatininkų, bet ir tarp pretendentų būti partijos rinkimų sąraše daugiamandatėje apygardoje. Politikas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog pats atsisakė kandidatuoti vienmandatėje apygardoje, bet motyvų nekomentavo ir nežino, kodėl nebesiūlomas partijos sąraše.

„Taip, G. Sitnikas yra parašęs prašymą, jog atsisako kandidatuoti, bet turėjome ir diskusijų dėl jo nuostatų miesto Taryboje, nesame visiškai patenkinti. Tarybos narys yra laisvas priimti sprendimus, bet kai kurie jo sprendimai, mūsų nuomone, ne visai socialdemokratiniai“, – aiškino situaciją LSDP Šiaulių miesto skyriaus pirmininkė Sigita Gintilaitė, klausiama, kodėl partijos taryba Šiaulių kandidatų vienmandatėse dar nepatvirtino.

„Dabar buvo pirmasis kandidatų tvirtinimo etapas, – sakė ji. – Antruoju etapu tikimės patvirtins Šiaulių miesto kandidatus. Esame palikę kandidatu „Aušros“ vienmandatėje V. Norvaišą, o dėl kito tariamės su partijos vadovybe.“

Kas bus tas kitas socialdemokratų kandidatas? Ar gali būti ne šiaulietis?

„Jis gali būti ir bus šiaulietis savo šaknimis ir žinomumu, bet nebūtinai partijos narys, tik socialdemokratinių pažiūrų, bet nebūtinai iš mūsų skyriaus“, – atsakė skyriaus pirmininkė.

Kaip skyriaus nariai reaguoja į tokią situaciją?

Skyriuje jos žodžiais, derinti klausimus labai sudėtinga: „Negalime dėl karantino kviesti į bendrą erdvę, o ne visi turi galimybę susisiekti nuotoliniu būdu, todėl viską sprendžiame su partijos prezidiumu ir partijos taryba.“

Nuo Šiaulių miesto skyriaus į partijos rinkimų sąrašą yra pasiūlyti Vytautas Butvilas, Sigita Gintilaitė, Vidmantas Norvaišas ir Edvardas Žakaris.

Iš Vilniaus kandidatų „neparašiutuos“

Lietuvos socialdemokratų partijos atsakingasis sekretorius ir rinkimų štabo vadovas Linas Jonauskas „Šiaulių kraštui“ komentavo, jog kandidatai patvirtinti ten, kur lyderiai buvo aiškūs.

„O nepatvirtinti ten, kur dar vyksta konkurencija, diskusijos, kur skyriai nėra vieningi. Bet bus patvirtinti per artimiausias porą savaičių – iki birželio vidurio“, – sakė L. Jonauskas.

„Šiauliuose abiejose apygardose yra daugiau nei po vieną kandidatą, – teigė rinkimų štabo vadovas. – Dėl to ir vyksta diskusijos, kuris bus stipresnis, patrauklesnis visuomenei, kuris turi daugiau galimybių Seime padaryti darbų dėl Šiaulių krašto.“

V. Norvaišo kandidatūra yra tarp svarstomų kandidatų į Šiaulių vienmandates apygardas, bet kitų kandidatūrų L. Jonauskas neatskleidė. Tik patikino, jog tarp jų nėra į rinkimų sąrašą siūlomų E. Žakario, S. Gintilatės ir V. Butvilo.

Neneigė, jog Šiauliuose gali būti keliamas nepartinis kandidatas.

„Jeigu kartais nutiktų taip – mūsų statutas tai leidžia, – sakė L. Jonauskas. – Bet kokiu atveju pasiūlymą teikia skyriai, o galutinį sprendimą priima partijos taryba. Bet iš Vilniaus nieko „neparašiutuosime“, bus vietiniai.“

Socialdemokratų partijos taryba jau yra reitingavusi savo kandidatų sąrašą, bet galutinio varianto dar nėra. Sąrašas šiuo metu yra pateiktas visuomenei reitinguoti. Pagal visuomenės reitingavimą partijos pirmininkas Gintautas Paluckas turės teisę dar koreguoti kandidatų pozicijas sąraše.

Kitų Šiaulių apskrityje sudarytų vienmandačių apygardų kandidatai aiškūs. Šiaulių krašto apygardoje kandidatuos Jonas Kiriliauskas, Šiaulių rajono socialdemokratų lyderis, Žiemgalos vakarinėje –Seimo narys Liudas Jonaitis, Žiemgalos rytinėje – Virginijus Kacilevičius, Pakruojo rajono vicemeras, Radviliškio-Tytuvėnų – radviliškietis politikas Kazimieras Račkauskis, Kelmės-Šilalės – Irena Sirusienė, Kelmės rajono politikė.

Registruojasi konservatoriai ir nepriklausomi

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai patvirtino savo kandidatus, kurie dėl Seimo nario mandato varžysis Šiaulių mieste ir Šiaulių rajone. Du iš jų yra ne vietos politikai.

Šiauliuose „Aušros“ apygardoje kandidatuos Martynas Šiurkus, partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas, „Saulės“ apygardoje – Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė. Šiaulių krašto apygardoje, kuri apima beveik visą Šiaulių rajoną ir nedidelę dalį Šiaulių miesto, kandidatuos Seimo narys Kęstutis Masiulis.

Visi trys yra įrašyti ir partijos kandidatų sąraše daugiamandatėje apygardoje. Į sąrašą dar pasiūlyti šiauliečiai partijos nariai Jonas Bartkus, Aidas Dumšas, Jovita Vičienė. Šiaulių rajono konservatoriai į sąrašą yra pasiūlę savo skyriaus pirmininką Joną Novogreckį. M. Šiurkus sakė, jog šis sąrašas partijoje dar yra reitinguojamas ir bus tvirtinamas birželio pabaigoje.

Vyriausioje rinkimų komisijoje konservatoriai, keliami vienmandatėse apygardose, jau pradėjo registruotis politinės kampanijos savarankiškais dalyviais.

Šiaulių vienmandatėse tapti kandidatais jau yra užsiregistravę ir du savarankiškai išsikėlę nepartiniai veikėjai: Šiaulių miesto tarybos narys Zakiras Medžidovas („Aušros“ vienmandatėje apygardoje) ir miesto vicemeras Domas Griškevičius („Saulės“). Abu priklauso miesto Tarybos valdančiajai frakcijai „Dirbame Šiauliams“.

Su „valstiečiais“ neatmeta eiti V. Simulik

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Egidijus Elijošius, miesto vicemeras, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog nėra partijos galutinio sprendimo dėl kandidatų.

Partijos skyrius yra pasiūlęs Seimo nario nepartinio Stasio Tumėno kandidatūrą vėl iškelti „Aušros“ apygardoje. Pats E. Elijošius partijos skyriaus yra pasiūlytas kandidatu „Saulės“ apygardoje. Jo žodžiais, šioje apygardoje svarstyta ir nepartinio Aurimo Žvinio, miesto Tarybos nario, kandidatūra, bet jis atsisakęs.

Šiaulių krašto apygardoje pritariama Rimos Baškienės, Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos, kandidatūrai, kurią kelia Šiaulių rajono „valstiečiai.“

„Saulės“ apygardoje per praėjusius Seimo rinkimus „valstiečiai“ rėmė Seimo narį visuomenininką Valerijų Simulik ir jis buvo išrinktas. Partijos skyrius jo kandidatūros dabar nebesiūlė, bet E. Elijošius neatmeta, jog partijos vadovybė gali ir kitaip nuspręsti.

V. Simulik „Šiaulių kraštui“ anksčiau yra sakęs, jog pats save išsikels, jeigu valstiečiams nebebus reikalingas. Dabar apie tai klausiamas tvirtino: „Bet kokiu atveju kandidatuosiu „Saulės“ apygardoje, bet greičiausiai su „valstiečiais“. Ketverius metus su jais kartu Seime dirbau. Šiaulių skyrius manęs nerekomendavo, bet nė nebuvo pasikvietę svarstydami.“

Gal eis ir A. Mockus?

Liberalų sąjūdžio Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Vitalijus Priščepionok teigė, jog liberalų kandidatai Šiauliuose dar nėra galutinai sudėlioti.

„Aušros“ vienmandatėje apygardoje būtų keliama skyriaus narė Aušra Simonavičiūtė, o dėl „Saulės“ apygardos dar nėra aišku.

„Aš pats buvau pasiūlytas „Saulės“ apygardoje, bet atsisakiau dėl kito asmens“, – sakė skyriaus pirmininkas.

Gal dėl Arvydo Mockaus, buvusio socialdemokrato ir buvusio aktyvaus Šiauliuose veikėjo, atsisakė? „Gal taip, o gal ir ne“, – atsakė V. Priščepionok.

Su A. Mockumi susisiekti nepavyko. Tačiau „Šiaulių kraštui“ jis yra sakęs, jog svarstys galimybes dalyvauti Seimo rinkimuose savarankiškai ar su kokia politine jėga. Tuomet aiškino, jog kandidatuotų „Saulės“ apygardoje, kurioje yra buvęs išrinktas Seimo nariu kaip socialdemokratų kandidatas.

Darbo partija taip pat nėra galutinai patvirtinusi kandidatų vienmandatėse apygardose. Partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkės Danguolės Martinkienės teigimu, laukiama partijos suvažiavimo, kuris numatytas birželio 27 dieną.

Nuostatos dėl skyriaus pasiūlytų kandidatų nesikeičia. Pačios D. Martinkienės, miesto Tarybos narės, kandidatūra yra pasiūlyta iškelti „Saulės“ apygardoje, o „Aušros“ apygardoje – Marijaus Veličkos, kuris taip pat yra miesto Tarybos narys.

Šiaulių krašto apygardoje „darbiečių“ kandidatė būtų Ingrida Venciuvienė, Šiaulių rajono politikė.

Komentarai

Hi hi    Ket, 2020-05-28 / 17:53
Ir dabar kasdien kaip anekdote gyvenam su orientacininku, kuris pasiklydo tarp dviejų pušų.
Galvoju    Ket, 2020-05-28 / 19:51
jau prilindo ta Aleknaitė, Vilniuj vietos negavo, reikia balsuoti už vietinius, atklydusių nereikia, beje, ir visi konservatoriai nelabai pageidaujami, Šiauliuose jų nerenka, nebent įvyktų stebuklas
Be pykčio    Pen, 2020-05-29 / 08:27
Iš tiesų kažkaip pradingo pagrindinis šiauliečių numylėtinis Andrius Šedžius? Jo pasiekimai verslo srityje kartais žybteldavo Delfyje, bet labai retai. Daugiausia rašydavo apie jo šeimyninį gyvenimą, o jis beje panašus į disidento Petro Gražulio. Būtų gerai jei kandidatai į seimą savo pinigus atiduotų brežnevinio stiliaus portretų su kvailu šūkiu darymui, bet būtent dienraščiui, kuriame būtų galima susipažinti ir su kandidatų asmeniniais pasiekimais, savo klęstinčių įmonių veikla ir pan? Ir iš viso įdomu kokia pinigų suma būna suvartojama Šiauliuose vykdomai rinkimų kampanijai? Kokios įmonės ir po kiek įsisavina? Juk to dar niekada nebuvo skelbta?
Be pykčio    Pen, 2020-05-29 / 13:16

In reply to by patarimas

Bet rinkėjams aš neišpasakosiu, o daugumai akys išliptų iš akiduobių sužinojus kam konkrečiai išleidžiama politinių partijų rėmimui skirti pinigai, kiek jų išleidžia ir ar tik ne tam tikram ,,pinigų įsisavintojų" kontorėlėms? Geras žurnalistinis tyrimas visai praverstų, nes dauguma rinkėjų iš viso nei domisi, nei žino.
Gytis    Pir, 2020-06-01 / 09:33
Zakiras su Griškevičium - andekdotas :D Ką jie ten darys dviese? Su Gražuliu kartu vaikščios? Seime reikia daugumą turėti (kad įstatymo projektai judėtų į priekį) , o ne algą tik gauti.
Gyčiui    Pir, 2020-06-01 / 12:12
kaip tai ką- sau šiltą vietą užsitikrins, o daugiau gi niekas nesvarbu, nu gal dar Zakirs medžius palaistys.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.