Iš Respublikinės Šiaulių ligoninės išskraidinta organų donoro širdis

Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr.
Organų donoro širdis eksplantuota pirmoji ir specialiame konteineryje išvežta į Kauno klinikas, ten bus persodinta sunkiai sergančiam recipientui.
Vakar Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centre registruotas potencialus organų donoras. Centro operacinėje dirbo iš Kauno ir Vilniaus klinikų atvykusi chirurgų komanda, kuri per beveik penkias valandas atliko širdies, inkstų ir ragenų eksplantaciją – audinių dalies išėmimą iš organizmo, norint juos persodinti į kitą organizmą.

Pasak ligoninės organų donorystės koordinatorės gydytojos anesteziologės-reanimatologės Gabrielės Slunksnienės, tai jau penktas potencialus donoras šiais metais, registruotas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Keturių iš jų artimieji sunkią akimirką priėmė pagarbos vertą sprendimą – padovanoti artimojo organus donorystei ir taip padėti sunkiai sergantiems žmonėms.

Medikams atlikus reikiamus tyrimus nustatyta, kad transplantacijai tinkama donoro širdis, taip pat inkstai ir ragenos. Širdis kariniu sraigtasparniu iš Šiaulių oro uosto išskraidinta į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, ten vėliau išvežti ir inkstai. Ragenos išvežtos į Santaros klinikas. Šio kilnaus pasiaukojimo dėka penki žmonės sulaukė didžiulės pagalbos bei galimybės gyventi visavertį gyvenimą.

Organų donorystės ir transplantacijos procesas – itin specifinė medicinos sritis. Vienų žmonių gyvybę čia pratęsia kitų žmonių mirtis, tad vienu ritmu sukasi mirties ir gyvybės ratas. Anot medikės, donorystės sėkmę lemia keli esminiai veiksniai: komandinis medikų darbas, konstatuojant smegenų mirtį, pokalbis su mirusiųjų artimaisiais dėl donorystės ir artimųjų sutikimas dovanoti mirusiųjų organų transplantacijai. Kai artimųjų sutikimo nėra – procesas neįmanomas.