Privalomai reikės testuotis ir gamybininkams

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bendrovės „NMF Porolon“ apie 70 procentų darbuotojų yra pasiskiepiję.
Gamybos įmonių darbuotojai nuo rugsėjo 13 dienos privalės periodiškai testuotis dėl COVID-19, jeigu nėra pasiskiepiję ar persirgę šia liga. „Verslui tai papildomas galvos skausmas“, – sako Vytis Lembutis, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas.

Per dažni pokyčiai kelia problemų

Prie sričių ir profesinių grupių, kurioms privalomas profilaktinis testavimasis dėl COVID-19, nuo rugsėjo 13 dienos priskiriamas ir gamybos sektorius. Gamybos įmonių darbuotojai, kurie nėra vakcinuoti ar persirgę COVID-19, privalės profilaktiškai testuotis kas 7–10 dienų.

„Tai ir papildomos išlaidos, ir papildomas galvos skausmas, – teigia V. Lembutis, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, komentuodamas „Šiaulių kraštui“ situaciją dėl gamybos įmonėse įvedamo privalomo testavimo.

„Visos mūsų įmonės stengiasi, kiek įmanoma, sumažinti rizikas žmonėms susirgti COVID-19. Puikiai suprantame, jeigu patys nesiimsime priemonių, tai ir rezultato nebus. Ateis rugsėjo 13-oji ir reikės dar labiau testuotis – tam niekas neprieštarauja, tik per daug didelė yra visokių potvarkių kaita“, – sako Rūmų, kurie jungia per 270 įmonių, vadovas.

V. Lembutis pabrėžia, jog problemų verslui sukelia būtent per dažnas tvarkos keitimas. Klausimų kyla ir dėl darbų organizavimo, ir dėl profilaktinio testavimo išlaidų.

„Mes kol kas nežinome, kaip veiks testavimo išlaidų kompensavimo mechanizmas, – sako jis. – Tam turi būti patvirtintos tam tikros procedūros, o patys ruošiamės įvairiems scenarijams. Kiek žinome iš ankstesnės patirties – pirmiausia pats apsimoki testus, o po to gauni kompensaciją iš valstybės. Bet ruošiamės ir blogiausiam scenarijui, jeigu valstybė šių išlaidų nebekompensuotų.“

AB „Telia Lietuva“, kurioje V. Lembutis dirba stambių klientų aptarnavimo skyriaus vadovu, yra suteikusi galimybę savo darbuotojams, neturintiems galimybių paso, dirbti nuotoliniu būdu.

„Bet vis tiek norime, kad kuo daugiau jų turėtų galimybių pasą, būtų pasiskiepiję, rūpintųsi ir aplinkiniais, ne tik savimi, – pabrėžia V. Lembutis. – Dar iki karantino sušvelninimo mes biuruose jau dirbome tik su galimybių pasais. Manau, kad ir dabar, kas turės galimybių pasus dirbs biuruose, o tiems, kas jų neturi ar kam per rizikinga skiepytis, leisime dirbti nuotoliniu būdu.“

Tačiau jis akcentuoja, jog gamybos įmonėse galimybių dirbti nuotoliniu būdu yra daug mažiau.

Geriausia išeitis būtų skiepijimasis

Šiauliuose veikianti UAB „NMF Porolon“ turi 450 darbuotojų. Įmonės imunizavimo oficialūs duomenys (rugpjūčio 11 d.) rodo, jog ji patenka į tą grupę šalies įmonių, kuriose 60–69 procentai darbuotojų yra pasiskiepiję ar persirgę COVID-19.

“ Mūsų darbuotojai toliau aktyviai vakcinuojasi, dabar jau būtų apie 70 procentų, turinčių imunitetą, – sako įmonės personalo vadovė Rasa Kudrickienė. – Mes buvome viena iš pirmųjų įmonių, kuri dar balandį organizavo darbuotojų skiepijimą, per vieną dieną tada apie 45 procentų darbuotojų pasiskiepijo. Tikimės, jog iki rugsėjo 13 dienos darbuotojai geranoriškai pasiskiepys, o tie, kurie dar nepadarė tokio sprendimo, turės profilaktiškai testuotis, kaip numatyta Vyriausybės nutarime.“

Bet ji pastebi, jog platesnės informacijos apie reikalavimo įgyvendinimo mechanizmą stinga.

„Vyriausybės nutarime yra paskelbta, jog darbuotojai, turintys nuolatinį kontaktą su kitais asmenimis, privalo pasitikrinti prieš pradėdami dirbti ar vykdyti veiklą ir periodiškai tikrintis dėl ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija ar karantinas. Jiems privalomas profilaktinis testavimas kas 7–10 dienų atliekant greituosius antigeno testus ir juos turės valstybė kompensuoti, o darbuotojai turės registruotis per 1808 karštąją liniją“, – citavo nutarimą R. Kudrickienė.

Tačiau nėra reglamentuota aiški tvarka, kaip įgyvendinti patį procesą įmonėse. Žinoma, kad profilaktiškai atliekami greitieji antigenų tyrimų testai neįtraukiami į galimybių pasą ir jo negalės pakeisti.

Tikrinti nebūtų problemų, patenkant į teritoriją, praėjimo poste dabar matuojama darbuotojų temperatūra, būtų skenuojami ir galimybių pasai, tikrinami tyrimų rezultatai.

Kol kas nėra garsinama, ar įmonėse reikės laikytis apsaugos priemonių, kai vienas šalia kito dirbs darbuotojai su galimybių pasais ir be jų, bet su neigiamais testavimosi rezultatais?

„Jeigu nebus visa įmonė visiškai imunizuota ir darbuotojas kontaktuos su darbuotoju, privalėsime laikytis ir atstumų, ir kaukių dėvėjimo – mes to nebuvome nutraukę nuo pat pirmojo karantino, – pabrėžė R. Kudrickienė. – Bet, jeigu pasiskiepys 100 procentų darbuotojų, lengvinsime darbo sąlygas, neatmetame galimybės dirbti ir be kaukių (kaukės bus rekomenduotinos).“

Ką darys, jeigu atsiras atsisakančių testuotis?

„Tikimės, kad darbuotojai, kurie nėra apsisprendę skiepytis ar to tiesiog negali daryti, geranoriškai testuosis. Įstatymu yra numatyta, kad juos galima būtų nušalinti nuo darbo, bet tikimės, jog tų drastiškų priemonių nereikės imtis“, – sakė įmonės personalo vadovė.

Neatmeta, jog gal ir Vyriausybės pozicija švelnės: „Girdėjome premjerės Ingridos Šimonytės komentarą, ir sveikatos apsaugos ministro pasakymus, kad gal pasikeis griežti reikalavimai, jeigu daugiau žmonių skiepysis – to ir tikimės. Bet laikysimės visų galiojančių įstatymų ir teisės aktų, kokie bus“.

Ji mano, jog geriausia išeitis būtų spartesnis skiepijimasis.

„Mano asmenine nuomone, vakcinos mus ne varžo, o išlaisvina, – sako R. Kudrickienė. – Tuo esu įsitikinusi ir, kai tik buvo sudaryta galimybė, pasiskiepijau. Aš noriu grįžti į ankstesnį gyvenimą be ribojimų, noriu dirbti be kaukių, keliauti, pramogauti. Įmonėje turėjome keletą susirgimų, bet neteko gamybos stabdyti, kas artimoje aplinkoje matė susirgusiųjų ar pats sirgo, tas gerai suvokia, kokia tai yra liga.“

Nušalinti galima, atleisti – ne

Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) yra pavesta tikrinti gamybos įmones dėl reikalavimų, kurių jos privalės laikytis nuo rugsėjo 13 dienos.

VDI atstovė, komunikacijos specialistė Jolanta Bielskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog skundų dėl testavimo, kuris privalomas dėl COVID-19 tyrimo, nėra gauta. Bet klausimų dėl šios situacijos sulaukiama.

„Visais laikais buvo tam tikrų profesijų, kurių darbuotojai privalėjo tikrintis sveikatą, skiepytis. Tik dabar tas sąrašas dėl kovido praplėstas, – komentavo VDI atstovė. – Jeigu žmogus atsisako testuotis, darbdavys pirmiausia jam turi pasiūlyti bekontaktį ar nuotolinį darbą. Jeigu darbuotojas atsisako tokio darbo ar įmonė tiesiog neturi galimybės tokių darbo sąlygų suteikti, tik tada darbuotoją galima nušalinti nuo darbo nemokant atlyginimo. Tokiu atveju nušalinimas nuo darbo yra teisėtas. Vienintelis dalykas, ko darbdavys negali padaryti, tai atleisti iš darbo žmogaus, kuris atsisako periodiškai testuotis. Jeigu taip įvyktų, darbuotojas turėtų kreiptis į Darbo ginčų komisiją, kuri spręs, ar iš tiesų buvo neteisėtai atleistas.“

„O dėl nušalinimo nuo darbo gali kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją – tirtume, ar nebuvo mobingo, ar darbdavys viską padarė iki darbuotojo nušalinimo: ar siūlė jam nuotolinį ar bekontaktį darbą įmonėje, ar tikrai tokių galimybių negalėjo suteikti“, – teigė J. Bielskienė.