Penkiose pradinėse klasėse – COVID-19 protrūkiai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė patvirtino, kad pirmadienį šalyje startavusi nauja bendra registracijos vakcinavimui elektroninė sistema procesą kiek paspartino.
Šiaulių apskrityje sergamumas COVID-19 toliau auga. Šiaulių mokyklų pradinėse klasėse fiksuojami „kovido“ židiniai. Naująja registracijos vakcinacijai sistema miesto gyventojai pakankamai aktyviai naudojasi, tačiau „AstraZenecos“ gamintojo vakcina skiepytis neskuba. Prasideda pradinių klasių mokinių testavimas, kuris privalomas pagal operacijų vadovo sprendimą.

Sergamumo COVID-19 pokyčiai

Lietuvoje sergamumo COVID-19 sergamumo augimas stabtelėjo ties 1 200–1 300 paros atvejų, tačiau Šiaulių apskrityje jis vis dar pamažu didėja. Trečiadienį Statistikos departamentas paskelbė apie 85 naujus koronaviruso infekcijos atvejus, užregistruotus Šiaulių apskrityje: 34 asmenims virusas nustatytas Šiauliuose, 62 – Radviliškio rajone, 10 – Šiaulių rajone, 5 – Joniškio rajone, 4 – Akmenės rajone, po 3 – Kelmės ir Pakruojo rajonuose.

Trečiadienio duomenimis, Šiauliuose COVID-19 serga 464 asmenys, o pagrindinis sergamumo rodiklis – naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų – toliau auga ir jau pasiekė 412.

Didžiausias sergamumas COVID-19 išlieka Akmenės rajone, tačiau jis sumažėjo nuo 637 iki 589 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Tačiau ši liga intensyviai plinta Radviliškio rajone. Sergamumo rodiklis pirmadienį siekė 440, o trečiadienį – jau 509 atvejus per dvi savaites 100 tūkstančių žmonių.

Mažiau nei 200 atvejų skaičius apskrityje išlieka tik Joniškio rajone. Šią ribą jau peržengė Kelmės ir Pakruojo rajonai, o Šiaulių rajonas jau viršija 300.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydomi 45 „kovidiniai“ pacientai, 8 – intensyvios terapijos skyriuje.

Nauja registracijos skiepams sistema

Šiaulių mieste nuo COVID-19 vakcinuota mažiau nei ketvirtadalis gyventojų ir tai yra mažiausia dalis apskrityje, o šalies vidurkis siekia beveik 29 procentus.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė patvirtino, kad pirmadienį šalyje startavusi nauja bendra registracijos vakcinavimui elektroninė sistema procesą kiek paspartino. Be to, šią savaitę buvo įvesta nauja skiepijamų žmonių grupė nuo 55 iki 64 metų. Trečiadienį paskelbta, kad per parą Šiauliuose paskiepyti 479 žmonės, iš jų minėtos amžiaus grupės daugiausiai – 127.

V. Palčiauskienė apgailestavo, kad žmonės nenorai registruojasi skiepytis „AstraZeneca“ gamintojo vakcina. Vis dar lieka laisvų vietų ja skiepytis, todėl Visuomenės sveikatos biuro darbuotojams ir kitiems pagalbininkams vis dar tenka skambinti žmonėms ir kviesti skiepytis. Trečiadienį jau visi laikai skiepytis „Moderna“ gamintojo vakcina šiai savaitei buvo užimti. Anot skyriaus vedėjos, populiariausia išlieka „Pfizer“ gamintojo vakcina. Vos įkėlus naujus vakcinavimo laikus registracijai, jie iškart būna užimami.

Koronaviruso židiniai mokyklose

Savaitės pradžioje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė informavo, kad COVID-19 protrūkiai, kai suserga daugiau nei 2 asmenys, užfiksuoti trijose miesto progimnazijose – iš viso 5 klasėse. Jos yra saviizoliacijoje. Vadovė patvirtino, kad mieste taip pat yra ne vienas atvejis, kai klasėse koronavirusas nustatomas vienam vaikui ar jo šeimos nariui, tuomet visa klasė saviizoliuojasi ir pereina mokytis nuotoliniu būdu.

Kadangi pandeminė situacija Šiauliuose kaista, sergamumo rodikliai jau prieš kelias savaites peržengė žemo sergamumo ribą, operacijų vadovo sprendimu nuo gegužės 10 dienos pradinių klasių moksleiviai toliau mokytis kontaktiniu būdu gali tik atlikus greituosius antigenų testus nauju savikontrolės metodu, kai vaikai mokyklose patys sau paima mėginius iš priekinės nosies landos, o atsakymai gaunami vietoje per 15 minučių.

Sveikatos skyriaus vedėja V. Palčiauskienė informavo, kad antradienį po pietų buvo gauti greitieji antigenų testai, kuriais testuojami pradinių klasių moksleiviai. Tą pačią dieną jie išdalinti mokykloms.

Nors iki mokslo metų pabaigos liko vos kelios savaitės, miesto valdžia kursto aistras dėl pradinukų testavimo. Pagal operacijų vadovo sprendimą iki gegužės 10 dienos miesto mokyklos apklausė tėvus, surinko sutikimus. Tačiau miesto valdžia leido šią savaitę mokyklas lankyti visiems vaikams – ir testuotiems, ir netestuotiems, pavadinę tai „pereinamąja“ savaite. Tokius Šiaulių vadovų veiksmus stipriai sukritikavo šalies ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Mokyklų vadovai „vartosi“ iš situacijos

„Jovaro“ progimnazijos direktorius Arvydas Kukanauza trečiadienį patvirtino, kad antradienį testus gavo, tačiau testuos vaikus ketvirtadienį–penktadienį.

„Norime, kad pirmuose testavimuose dalyvautų ir sveikatos priežiūros specialistai, o jie kitaip nespėja“, – aiškino vadovas.

Jis informavo, kad testuoti savo vaikus nesutiko 8–9 procentai pradinių klasių moksleivių tėvų. Šie vaikai šią savaitę dar mokosi kartu su testuojamais vaikais, tačiau jau kitą savaitę turėtų būti kitaip. Kaip? Ir pats direktorius dar nežino.

„Bus tėvų, kurie atves vaiką į mokyklą, bet jei jis nesitestuoja, galvosim, kur jį padėti atskirai. Dabar laisvų patalpų turim, nėra 5–8 klasių mokinių, pasodinsim šalia kokiame nors kabinete. Ką darysi, gal vėliau tėvai persigalvos“, – aiškino A. Kukanauza.

Mokykla ketina netestuotus vaikus mokyti ne vien nuotoliniu būdu. Kaip dirbs mokytojai su atskirtais vaikais, direktorius pasakyti dar negalėjo. Sakė – pagal situaciją.

„Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis sakė, kad antradienio popietę jų mokyklos vaikams testų pritrūko, tačiau žadėjo, kad dar bus. Testuoti vaikus planuoja ketvirtadienį.

Kadangi praėjusią savaitę tėvams jau buvo paaiškinta, kad netestuoti vaikai į mokyklą neturi eiti, dalis tėvų pasinaudojo galimybe nebevesti vaikų į pamokas, o mokyti nuotoliniu būdu. Tai ypač aktualu tiems tėvams, kurie nori savo atžalas išvežti iš miesto.

„Dabar yra puiki legali proga tai padaryti. Pasakei, kad aš nesitestuoju, ir gali išvežti vaiką į kaimą bei mokyti nuotoliniu būdu“, – sakė direktorius.

K. Šaltis informavo, kad į klases šią savaitę atėjo tik 5 vaikai, kurie nebus testuojami. Dar 11 netestuojamų vaikų jau mokosi nuotoliniu būdu.

Kaip mokysis vaikai kitą savaitę, direktorius dar gerai nežino. Nuo pirmadienio jau turėtų mokytis tik testuoti vaikai, tačiau vadovas žino, jog miesto valdžia deda pastangas, kad būtų pakeisti teisės aktai. Tad mokyklose ir toliau tvyro nežinia.

Savivaldybė informavo, kad iš 4 222 pradinių klasių moksleivių tėvai nesutiko testuoti 728-ių.