Pavasaris prasidėjo didėjančiu COVID-19 plitimu

ELTA nuotr.
Pirmąją kalendorinio pavasario dieną spaudos konferencijoje paskelbtos ne pačios geriausios naujienos. COVID-19 sergamumas Šiaulių apskrityje pamažu ir vėl didėja. Daugėja žmonių saviizoliacijoje, o kada pradės savo darbą skiepų centras, įrengtas Šiaulių arenoje, visiškai neaišku.

Koronavirusu užsikrečia vis daugiau apskrities gyventojų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, einanti vadovo pareigas, Simona Abromavičienė informavo, kad praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatyti 218 naujų COVID-19 atvejų, kai savaitę anksčiau jų jau buvo sumažėję iki 140.

Ne išimtis ir Šiaulių miestas. Čia per savaitę nustatyta 100 naujai užsikrėtusių asmenų, kai prieš savaitę tokių buvo 71. Šiaulių rajone koronavirusas nustatytas – 19 (9) gyventojų, Akmenės rajone – 7 (2), Joniškio rajone – 42 (8), Kelmės rajone – 20 (21), Pakruojo rajone – 5 (6), Radviliškio rajone 25 (23).

Registruoti trys įvežtiniai atvejai – po vieną iš Didžiosios Britanijos Joniškio ir Radviliškio rajonuose ir vienas Šiauliuose – iš Švedijos.

Žymiausiai 14 dienų naujų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų išaugo Joniškio rajone. Dar prieš savaitę čia buvo vienas mažiausių sergamumų Šiaulių apskrityje, kur minėtas rodiklis nesiekė ir 100 atvejų, dabar Joniškio rajone sergamumas apskrityje pats didžiausias ir siekia 236. Šiauliuose skaičiuojami 169 nauji atvejai per dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų, o šalies rodiklis – 251,5. Mažiausias sergamumas ne tik apskrityje, bet ir visoje Lietuvoje išlieka Pakruojo rajone – 44 atvejai.

S. Abromavičienė paaiškino, kad Joniškio rajone naujų atvejų skaičius per savaitę išaugti net penkis kartus galėjo dėl naujų COVID-19 protrūkių Gataučių žemės ūkio bendrovėje (26 atvejai), Alsių paukštyne (3) ir kituose kolektyvuose.

NVSC atstovė pastebėjo, kad kaip ir visoje šalyje, taip ir Šiaulių krašte daugėja šios ligos židinių gamybos įmonėse, viešose įstaigose. Ji paminėjo koronaviruso protrūkį transporto įmonėje „Volvega“ (8 susirgimai), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamente, kur nustatyti užsikrėtę 5 darbuotojai, gamybinėje įmonėje „Ventmatika“ – 3 sergantys darbuotojai. Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre infekcija patvirtinta dviem darbuotojams, Šiaulių miesto lopšelyje darželyje „Pupų pėdas“ – jau 12 ligos atvejų. Savaitgalį įregistruotas naujas židinys, susijęs su kailinių gaminių siuvykla „Kailių mitas“ Šiauliuose.

„Situacija nėra gera tiek Šiaulių regione, tiek Šiaulių mieste. Atvejų daugėja, židinių daugėja. Norime atkreipti visuomenės dėmesį, kad nors karantinas yra šiek tiek atlaisvintas, būtina laikytis visų saugumo reikalavimų. Reikia dėvėti kaukes nesant dviejų metrų atstumo iki kito žmogaus lauke, asmens higiena yra svarbu. Įmones paragintume atlikti darbuotojams profilaktinius testus, siekiant kuo greičiau identifikuoti atvejus ir valdyti židinius“, – kalbėjo S. Abromavičienė.

Šią savaitę daugiau gyventojų bus skiepijama antrąją doze

Nors naujų COVID-19 atvejų daugėja, gyventojų vakcinacija vis dar pakankamai neįsibėgėja. Šiauliuose pirmąją vakcina paskiepyta per 6,6 tūkstančio gyventojų, o antrąją – nepilnai 2 tūkstančiai ir šis skaičius nekinta jau antrą savaitę.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad šią savaitė miestui skirta ketvirtadaliu mažiau vakcinos dozių nei praėjusią savaitę – 2156 dozes. Bus gauta „AstraZeneca“ ir „Pfizer“ gamintojų vakcina, dar šią savaitę skiepams bus naudojamas „Moderna“ vakcinos likutis.

Anot vedėjos, iššūkių kyla dėl gyventojų pageidavimų rinktis vakciną pagal gamintoją. Ji kviečia skiepytis, neatsižvelgiant į gamintoją, nes visos vakcinos yra registruotos ir saugios, jokių amžiaus apribojimų nėra.

Šiuo metu gyventojus pagal prioritetus skiepija dvi miesto poliklinikos ir 11 privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, prie kurių gyventojai yra prisirašę.

Šią savaitę planuojama skiepyti 75-79 metų gyventojus. Visiems 80 ir vyresniems perskambinta, kurie norėjo, paskiepijo. Besiskiepijančių asmenų sąrašus sudaro pačios įstaigos, visiems yra skambinama ir kviečiama atvykti nurodytu laiku.

V. Palčiauskienė paaiškino, kad antrąja doze skiepijama pagal skiepų schemą. Ji žadėjo, kad nemažai žmonių šią savaitę bus paskiepyta antruoju skiepu ir skaičiai statistikoje pasikeis. Paprastai antruoju skiepu skiepijama praėjus 4 savaitėms po pirmojo, tačiau nemaža dalis žmonių yra skiepijami „AstraZeneca“ vakcina, šiuo atveju revakcinacija atliekama tik po 12 savaičių.

Pagal Sveikatos skyriaus turimą informaciją, šiuo metu daugiausiai skiepijami ikimokyklinį, priešmokyklinį ir pradinį ugdymą vykdantys pedagogai. Skiepytis pageidavo 80 procentų, kiek galėjo atsisakyti atėjus eilei, skyrius nežino. Tačiau pastebėjo, kad dalis atsisakiusiųjų paprašė įtraukti į sąrašus vėliau.

Vyresnių klasių pedagogus skiepija tuos, kurie pagal įstaigos administracijos nurodymą turi organizuoti mokyklose mokymą ir priežiūrą tų vaikų, kurie negali mokytis nuolatiniu būdu iš namų. Likę mokytojai kol kas į šį prioritetą nepatenka.

Šiaulių arenoje Skiepų centras įrengtas. Kada jis pradės veikti, priklausys nuo gaunamų vakcinų skaičiaus.

Praėjusią savaitę Mobiliojo punkto darbo apimtys didėjo. Vedėja pasakojo, kad sulaukiama skambučių iš asmenų, norinčių testuotis ir kviečia visus ta teise pasinaudoti. Yra praplėstas profilaktiškai tiriamų asmenų ratas, kurie gali pasidaryti tiek PGR testą, tiek antinkūnų serologinį tyrimą. Jei asmuo neturi automobilio, kadangi tiriasi profilaktiškai, gali atvykti kartu su kitu kolega arba darbdaviai galėtų suorganizuoti darbuotojų atvykimą į Mobilųjį punktą.

Besiizoliuojančių asmenų skaičius „išaugino“ keliaujantys

Šiaulių savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius ir vėl ėmė augti. Praėjusią savaitę saviizoliacijoje esančių asmenų sąrašus sudarė 400-500 pavardžių, o jau šį pirmadienį jame atsirado 658 asmenys. Vedėja pastebėjo, kad didžioji dauguma jų – atvykę ar sugrįžę iš užsienio šalių. Ji besiizoliuojančių asmenų skaičiaus augimą sieją su sugriežtinta keliaujančių žmonių kontrole bei padidėjusiu keliautojų srautu. Manoma, kad suintensyvėjus kelionių sezonui, šis skaičius gali dar augti.

Miesto koordinavimo skyrius praėjusią savaitę tikrino darbą pradėjusias smulkiąsias verslo įmones, tokias kaip raktų dirbtuvės, siuvyklos ir panašiai. R. Tijūnaitienė pasidžiaugė, kad smulkieji verslininkai puikiai susitvarkę, riboja klientų skaičių, yra viešai paskelbę visa reikalingą informacija – kontroliuotojai nepareiškė jokių pastabų.

Tačiau šeštadienį apsilankę „Pabalių turguje“ skyriaus darbuotojai fiksavo daug pažeidimų. Renkami duomenys, greičiausiai bus surašomi protokolai. Vedėja pavardino, kad nebuvo išvengta žmonių būriavimosi, o pati „Pabalių turgaus“ administracija nepasirūpino, kad viešai būtų paskelbta informacija apie saugumo reikalavimus, kurių privalu laikytis. Tad nuobaudų gali neišvengti ne tik pavieniai asmenys, bet ir įmonės administracija.