Panaikinus galimybių pasus, nebereikia nei testų, nei skiepų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Panaikinus galimybių pasą sumažėjo poreikis norinčių atlikti PGR testą. Ar žinosime realų sergamumo mastą?
Šiaulių regione labiausiai šalyje plintantis koronavirusas neišvengiamai pildo ir ligoninių lovas. Kol kas gelbėjamasi rajoninių ligoninių dėka. Jei teks plėsti „kovidines“ lovas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, gali nukentėti planinė pagalba. Dėl kovido Šiauliuose kontaktinis mokymas nevyksta 16 mokyklų 156 klasėse, o viena gimnazija uždaryta visiškai. Atšaukus galimybių pasus, mažėja poreikis tiek testuotis, tiek ir  vakcinuotis.

Kovidas uždaro darželius, mokyklų klases

Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė pažymėjo, kad koronavirusas sparčiai plinta visoje šalyje, tačiau Šiauliuose sergamumo COVID-19 skaičius didžiausias visoje respublikoje. Šalyje sergamumas kovidu skaičiuojamas 5 131 atvejis per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, Šiauliuose jis siekia 7 714 atvejų. Paskutinę savaitę mieste kasdien nustatoma vidutiniškai 590 naujų kovido atvejų, o Šiaulių apskrityje – 1 109.

Praėjusią savaitę apskrityje koronavirusas itin išplito Radviliškio rajone. Čia sergamumas taip pat viršijo šalies vidurkį ir siekė 5 672 atvejus per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Geriausia situacija išlieka Kelmės rajone su 2 787 atvejais per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

Vieninteliame Akmenės rajone naujų atvejų skaičius ėmė mažėti. S. Abromavičienė tai sieja su Akmenės rajono savivaldybės sprendimu 5–12 klasių moksleivius nukreipti mokytis nuotoliniu būdu.

Praėjusią savaitę iš visų COVID-19 susirgusių gyventojų beveik 34 procentai buvo vaikai, absoliuti dauguma 7–17 metų.
Departamento vadovė pranešė, kad apskrityje registruota 430 aktyvių šios ligos protrūkių, iš jų per 97 procentus – ugdymo įstaigose. Pavieniai židiniai nustatyti gydymo, socialinės priežiūros įstaigose. Daugiau nei pusė protrūkių registruoti Šiaulių mieste. Vien praėjusią savaitę apskrityje nustatyti 199 nauji protrūkiai.

NVSC sprendimu net 12-ai apskrities ikimokyklinio ugdymo įstaigų taikomas infekcijų plitimo ribojimo režimas, tai reiškia, kad įstaigos vaikų nebepriima.

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad Šiauliuose kontaktinis ugdymas sustabdytas 16 mokyklų 156 klasėse. O Didždvario gimnazijoje kontaktinis ugdymas sustabdytas visiškai.

S. Abromavičienė atkreipė dėmesį, kad NVSC neturi pajėgumų atlikti epidemiologinius tyrimus tokiam dideliam susirgimų skaičiui, todėl tiria židinius asmens sveikatos priežiūros, socialinėse įstaigose, susirgimus šeimose, kai išduoda nedarbingumo pažymėjimus.

Mažiau nori testuotis, nebenori skiepytis

Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė akcentavo, kad praėjusią savaitę didelių eilių prie mobiliojo punkto nebebuvo. PGR tyrimų atlikta kiek mažiau nei savaite anksčiau – 7 640. Tačiau vedėja pastebėjo, kad atskiromis dienomis teigiamų testų atsakymų dalis svyravo net apie 70 procentų.

Pagal tai, kiek gyventojų registruojasi į mobilųjį punktą šią savaitę, stebimas akivaizdus testų poreikio sumažėjimas, tad ir punkto darbo laikas trumpinamas nuo 8 iki 18 valandos visas savaitės dienas. Vedėja negalėjo pasakyti, ar mažėjantis norinčių testuotis asmenų skaičius susijęs su tuo, kad praėjusią savaitę šalyje buvo sustabdytas galimybių paso veikimas, tačiau pasidžiaugė, kad mobiliojo punkto darbas stabilizavosi.

Nemaža dalis teigiamų testų rezultatų parodoma ugdymo įstaigose besitestuojant moksleiviams. Penktadienį jiems į namus bus išdalyti greitieji antigeno testai, kad grįžtant į mokyklas po atostogų vaikai galėtų pasitikrinti, ar neužsikrėtė kovidu.

V. Palčiauskienė priminė, kad praktiškai visiškai stabtelėjo vakcinavimo procesas. Per savaitę pasiskiepijo 651 šiaulietis, iš jų 460 – trečiąja vakcinos doze. Vakcinuotų gyventojų dalis jau kurį laiką mieste nekinta ir siekia 68,6 procento. Iš jų per 30 procentų yra pasiskiepiję trečiąja vakcinos doze.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis akcentavo, kad COVID-19 ligai sparčiai plintant tarp gyventojų, „gyventojai turi elgtis kitaip“. Jis kvietė kiekvieną gyventoją įvertinti savo elgesį. Direktorius svarstė, kad visuomenė gali įgyti imunitetą ne tik per skiepus, bet ir gyventojams persirgus, tačiau pastaruoju metu nerimą kelia „kovidiniais“ ligoniais besipildanti Šiaulių ligoninė.

„Kovidiniais“ pacientais pildosi ligoninės

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė informavo, kad kovidas kelia įtampą Šiaulių ir Telšių regione, nes regionas jau pirmauja šalyje pagal „kovidinių“ lovų užimtumą. Šiaulių ligoninėje infekciniuose skyriuose yra paruoštos 105 lovos, 90 iš jų yra užimtos sergančiais COVID-19. Tarp tokių ligoninės pacientų – 13 vaikų, iš jų 3 – reanimacijoje. Dar 7 suaugę ligoniai gydomi Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuje.

Šiaulių ligoninės aptarnaujamose Šiaulių ir Telšių apskričių ligoninėse jau užimta net 92 procentai „kovidiniams“ ligoniams skirtų lovų. Reanimacijoje laisvų vietų daugiau – čia užimta 45 procentai tokių lovų.

Anot Č. Špūrienės, labiausiai trūksta aktyvaus gydymo lovų kovidu susirgusiems pacientams. Pirmadienį tartasi dėl naujų lovų COVID-19 ligoniams atidarymo Joniškio rajono ligoninėje. Šiaulių ligoninei gelbėja Pakruojo, Naujosios Akmenės ligoninių ir Šiaulių geriatrijos ir palaikomojo gydymo centre įsteigtos slaugos lovos „kovidiniams“ ligoniams.

Vien savaitgalį į Šiaulių ligoninę kreipėsi 45 kovidu sergantys pacientai. 14 iš jų paguldyti į ligoninę, kiti išleisti tęsti gydymo namuose.
Šiaulių ligoninės vadovė sakė, kad kol kas planinė pagalba vyksta įprasta tvarka ir jos mažinti neketinama. Tačiau išaugus „kovidinių“ lovų poreikiui, situacija gali pasikeisti.

Ligoninės personalo sergamumas taip pat stabilus. Per savaitę COVID-19 diagnozė nustatyta 87 darbuotojams. Kol kas verčiamasi be susirgusių medikų, nesinaudojama galimybe nesunkiai sergančius medikus kviesti į darbą.