Pacientams siūlo dažniau kreiptis į šeimos gydytojus, o ne į ligoninės priimamąjį

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Naujai paskirtas Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas rūpinasi, kaip sumažinti pacientų srautą ligoninės priimamajame.
Šiaulių miesto savivaldybė informavo, kad miesto gydymo įstaigų vadovai Savivaldybėje ieškojo būdų, kaip sumažinti pacientų srautą Respublikinės Šiaulių ligoninės priimamajame. Neseniai Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo pareigas pradėjęs eiti Mindaugas Pauliukas teigė, kad rimtesnių sveikatos problemų neturintys gyventojai dažnai be didesnio reikalo užima vietas ligoninės priimamajame, nors turėtų konsultuotis su šeimos gydytoju. Tuo tarpu tiems, kam iš tiesų reikia skubios pagalbos, tenka laukti.

Ligoninės direktorius pateikė skaičius: per parą priėmimo skyriuje sulaukiama nuo 120 iki 150 pacientų, kai kuriais periodais ir daugiau. Net du trečdaliai jų išleidžiami gydytis ambulatoriškai. Pacientų srautas savaitgalio dienomis siekia iki 380 pacientų – ir čia ambulatoriškai gydytis išleidžiamų pacientų srautas panašus. M. Pauliukas tikino, kad didžioji dalis ambulatoriškai gydytis išleidžiamų pacientų sveikatos problemas galėtų spręsti jų šeimos gydytojų kabinetuose.

Anot vadovo, Skubiosios medicinos pagalbos skyrių pacientai suvokia, kaip visą parą dirbantį šeimos gydytojų kabinetą. Taip galvoti klaidinga ir šį supratimą būtina keisti. Šeimos gydytojo kabineto „apėjimas“ yra viena pagrindinių priežasčių dėl kurių girdimas gyventojų pasipiktinimas apie ilgą laukimo laiką, specialistų dėmesingumo trūkumą. Būtent užkimštas priėmimo skyrius ir sukelia šias problemas. Pacientai sąmoningai įsivertinę bendrą savijautą, negalavimus, pagalbos poreikį visų pirma reikėtų kreiptis į šeimos gydytojus. Tai padėtų sumažinti priėmimo skyriui tenkantį pacientų srautą, pagerinti teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę pacientams, kuriems būtina skubi pagalba.

„Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje dirbantiems medikams tenka susidurti ne tik su sudėtingais klinikiniais atvejais, pastarosiomis savaitėmis stebimas išaugusį girtų, agresyvių pacientų skaičių. Medikai susiduria su darbo trikdymu, medicininės įrangos gadinimu, nepagarbiu elgesiu“, – teigė M. Pauliukas.

Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Aurika Koncienė tvirtina, kad priežasčių, kodėl gyventojai gudrauja ir vietoj šeimos gydytojo renkasi ligoninės priimamąjį, yra įvairių. Dažniausia dėl to, kad poliklinikoje gavus siuntimą dar tenka laukti konsultacijos su gydytoju-specialistu, atskirai darytis įvairius tyrimus, o atvykus į priimamąjį ir pasiskundus pablogėjusia situacija, skubiai padaromi reikalingi tyrimai, pakonsultuoja reikiamos specializacijos medikai.

Susitikimo metu svarstyta galimybė Šiauliuose steigti savaitgaliais dirbančią šeimos gydytojo tarnybą, tačiau poliklinikų vadovai įsitikinę, jog tam tiesiog pritrūktų žmogiškųjų resursų. Šiaulių centro poliklinikoje šiuo metu dirba 22 šeimos gydytojai, trūksta dar penkių, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre situacija panaši, dirba 18 šeimos gydytojų, trūksta taip pat penkių.

Jei poliklinikų šeimos gydytojams, kurių dalis jau yra vyresnio amžiaus, būtų nurodyta dirbti naktimis ar savaitgaliais, jie greičiausiai pasirinktų darbą kitose, privačiose sveikatos priežiūros įstaigose su patogesniu darbo grafiku. Prisikviesi jaunų šeimos gydytojų, net ir siūlant nemenkus atlyginimus, sunkiai sekasi.

Meras Artūras Visockas komentavo, kad šeimos gydytojų tarnyba galėtų veikti tik sutelkus bendrai abiejų poliklinikų ir visų privačių šeimos gydytojų kabinetų pajėgas. Anot mero, būtų logiška atidaryti nuolat dirbančio šeimos gydytojo kabinetą, pavyzdžiui, ligoninės patalpose.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ruošiama tvarka ir naujos bendradarbiavimo sutartys su miesto poliklinikomis bei privačiomis pirminėmis sveikatos priežiūros įstaigomis (PSPC). Pagrindinis kuriamos sistemos tikslas – pagerinti sveikatos paslaugų teikimo prieinamumą pirminės sveikatos priežiūros centruose nedarbo metu, užtikrinti miesto ir regiono gyventojų sveikatos priežiūros paslaugas ūmiai susirgusiems, poliklinikose bei privačiose pirminės sveikatos priežiūros įstaigose prisirašiusiems, apdraustiems pacientams.

Miesto ir sveikatos įstaigų vadovai sutarė toliau organizuoti tokius susitikimus, kurių metu bus gryninamos sveikatos paslaugų teikimo problemos, ieškoma būdų joms spręsti. Kadangi dalis kylančių iššūkių yra aktualūs ne tik miestui, bet ir visai šaliai, bus siekiama jas aptarti su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu.